Go to content

Bawełna, jedwab, wiskoza. Rodzaje tkanin – najlepszy skład poszczególnych części garderoby

garderoba - ubrania na wieszakach
fot. Pexels

Oferta materiałów do szycia jest naprawdę bogata. Wybierając ubrania warto przyjrzeć się jaki mają skład. Tylko dzięki odpowiednio dobranej tkaninie możemy cieszyć się kreacją, która nienagannie i przez długi czas będzie pełniła swoją funkcję. Rodzaje tkanin – jaki jest najlepszy skład poszczególnych części garderoby?

Rodzaje tkanin

Materiały, z których uszyte są ubrania najogólniej możemy podzielić na naturalne, syntetyczne i sztuczne. Naturalne mogą być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Powstają wyłącznie z włókien występujących w przyrodzie. Do najpopularniejszych należy bawełna, len, wełna i jedwab. Włókna sztuczne i syntetyczne zostały wytworzone przez człowieka. Te sztuczne wytwarzane są z surowców naturalnych (najczęściej z celulozy pozyskiwanej z drzew iglastych). Poddawane są obróbce chemicznej. Należą do nich wiskoza, acetat czy tencel. Włókna syntetyczne, wytwarzane są z polimerów syntetycznych w procesie polimeryzacji – w szczególności z ropy naftowej. Należą do nich: poliester, elastan, akryl, poliamid.

Zobacz również: Jakie ubrania powinny znaleźć się w męskiej szafie? TOP 10 przykładów!

Najlepszy skład poszczególnych części garderoby

Dżinsy

Wybór materiału, z którego zostały uszyte jeansy ma ogromne znaczenie. To właśnie od tego uzależniony jest komfort noszenia. Zatem pojawia się pytanie – 100 proc. bawełny czy z domieszką elastanu? Te wykonane ze stuprocentowej bawełny mogą być trochę sztywne. Im materiał będzie grubszy tym spodnie będą mniej podatne. Domieszka elastanu sprawi, że spodnie będą bardziej sprężyste i lepiej będą przylegać do ciała. Jednak w składzie jeasnów powinno być minimum 92 proc. bawełny. W przypadku zbyt dużej ilości elestanu istnieje większe prawdopodobieństwo, że materiał będzie się przecierać i wypychać.

Spodnie materiałowe

Najlepsze są oczywiście te z przeważającą ilością bawełny i wełny. Domieszka syntetyków nie powinna przekroczyć 25-30 proc. Spodnie wykonane z takiego materiału zachowają fason i nie będą się wypychać. Na lato doskonale sprawdzą się spodnie uszyte z lnu, który może być połączony z innymi materiałami lub niewielką mieszanką syntetyku. Z kolei na zimę warto wybrać spodnie wełniane, w których składzie znajdą się również inne naturalne lub sztuczne materiały.

Koszula

Damska, elegancka koszula może być wykonana z różnych materiałów. Najczęściej jest to bawełna, wiskoza, jedwab i len. Choć jedwabne koszule są najszlachetniejsze, są zarazem najtrudniejsze w pielęgnacji. Koszule lniane najtrudniej wyprasować, dlatego najlepiej wybrać je na niezobowiązujące okazje. Doskonale sprawdzą się latem. Koszule z domieszką włókien syntetycznych (ale na pewno nie więcej niż 20 proc.) będą się mniej gniotły i dłużej posłużą.

Top

Najlepiej wybrać ten uszyty z bawełny, bambusa, wiskozy czy lnu. Te bawełniane mogą szybciej stracić kolor, a wiskozowe delikatnie mogą się zmechacić.

Marynarka

Najlepsze są te, które w składzie zawierają minimum 70 proc. bawełny, wełny, lnu czy wiskozy. Warto zwrócić uwagę także na skład podszewki – ta poliestrowa na pewno nie jest dobrym wyborem. Najlepsze to te z bawełny i wiskozy. „Śliskie” podszewki ułatwią zakładanie marynarki. Wełniane marynarki, przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą posłużyć latami.

Sukienka

Sukienka powinna być wygodna, zapewniać swobodę ruchu. Musi się również ładnie układać. W przypadku sukienek tkaninowych świetnie sprawdzi się bawełna, wiskoza czy len. Te bardziej wizytowe mają większy dodatek materiału syntetycznego, dzięki czemu się nie gniotą.

Trencz

Klasyczny trencz o dobrym składzie powinien być uszyty z bawełny lub bawełny z niewielką domieszką syntetyku. Niestety, taki trencz jest bardziej podatny na zagniecenia. Te cienkie, bardziej lejące i zwiewne uszyte są z wiskozy lub lyocellu.