Lifestyle

Randka w sieci. Koszmar, czy nie taki diabeł straszny? KONKURS

Redakcja
Redakcja
10 grudnia 2021
 

Olga ma 41 lat, właśnie się rozwiodła i szuka miłości na portalu randkowym. Kogo znajduje? (pisownia oryginalna)

  • Znudzony żonkoś 30: U ciebie czy w hotelu? Ale płacimy po puł.
  • Bolo 19: Uwielbiam ostre mamuśki. Chcem być twoim uległym. Zrub ze mnie swojego psa, będe ci lizał buty.
  • Darek 44: Mogę tylko w ciągu dnia, najchętniej u ciebie. Jak nie pasuje to nara!

Cóż, nikt nie obiecywał, że to będzie proste. Początkowo trafia kulą w płot i kilka pierwszych randek to zabawne przygody z kosmitami: narodowiec Gracjan, chirurg plastyk, który chce ją całą „przerobić” operując z dużym rabatem, Brzydki Łobuz, który z niezwykle zabawnego erudyty zamienia się w obleśną świnię, narcyz Milonga Man i całe zastępy zboczeńców.

W końcu Olga znajduje tego jedynego i ponad rok cieszy się szaloną, wzajemną miłością. Niestety jej wybranek Cyryl okazuje się oszustem okłamującym i ją, i swoją chorą na raka żonę… Olga ma złamane serce, udaje się jej odzyskać równowagę, ale na miłość i na facetów jest już ciężko obrażona.

Brzmi znajomo? Obstawiamy, że tak! Tyle historii, ile randek umówionych na Tinderze. Jeśli tylko portfel ucierpiał, to pół biedy, gorzej kiedy boli do dzisiaj. Podziel się z nami swoją historią, wyślij ją na adres: [email protected]

5 najciekawszych historii nagrodzimy książką Anny Klimczewskiej „Masz nową parę” i planerem Małgosi Ohme „356 dni dobrego życia”.

Na Wasze historie czekamy do 18 grudnia 2021 roku.


Lifestyle

Jak powinno się stosować tabletki antykoncepcyjne?

Redakcja
Redakcja
10 grudnia 2021
 

Tabletki antykoncepcyjne to bez wątpienia najczęściej wybierana forma zapobiegania ciąży – zarówno u młodszych pań, jak i u tych, które wcześniej już zdążyły urodzić dziecko. Dlaczego sięgamy akurat po nie? Ponieważ – jeżeli zostały dobrze dobrane – są one naprawdę skuteczne i praktycznie nie czujemy, że w ogóle stosujemy jakiekolwiek dodatkowe hormony. Aby można było cieszyć się z takich efektów – musimy jednak poświęcić trochę czasu na to, aby faktycznie znaleźć idealne dla nas tabletki antykoncepcyjne.

A dlaczego nie można kupić sobie uniwersalnych tabletek, które działają u każdej kobiety tak samo? To zwyczajnie niemożliwe. Nawet ginekolog nie jest w stanie przewidzieć, jak nasz organizm zareaguje na dane tabletki antykoncepcyjne – dopiero po jakimś czasie ich przyjmowania jesteśmy w stanie powiedzieć, czy są one dobrze dobrane. Mimo to możemy na pewno zrobić kilka rzeczy, aby zwiększyć szansę na to, że cały ten proces przebiegnie sprawnie i bezpiecznie.

Szczerość u ginekologa

Pamiętaj, że wizyta u lekarza to nigdy nie jest miejsce na kłamstwa. Jeżeli masz problemy z tworzeniem się zakrzepów i ktoś w Twojej rodzinie tak właśnie chorował – Twój ginekolog musi się o tym dowiedzieć. Czy pojawia się wtedy ryzyko, iż tabletki antykoncepcyjne nie zostaną Ci zapisane? Tak, ale jednocześnie dbasz w ten sposób o swoje zdrowie i chronisz swoje życie – zakrzepica to choroba, która może zakończyć się tragicznie. Żadna antykoncepcja nie jest warta takiego ryzyka – a zawsze masz też do dyspozycji inne opcje i wcale nie oznacza to, że nie ma dla Ciebie żadnego sposobu na ochronę przed ciążą.

Tabletki antykoncepcyjne musisz stosować regularnie i zgodnie z ulotką – jeżeli więc wiesz, że masz z tym zwykle problem i najpewniej nie dasz rady stosować się do zaleceń to również powiedz o tym lekarzowi. Tutaj bardzo łatwo o błąd, a skutkiem tego może być ciąża – cały sens stosowania takiej formy antykoncepcji zostaje więc utracony. Nie obawiaj się, bo możesz wtedy po prostu wybrać implant lub krążek – a tutaj nie trzeba już tak naprawdę o niczym pamiętać.

Najważniejsze zasady

Tabletki antykoncepcyjne przyjmujemy codziennie i o tej samej porze – najczęściej tak postępujemy przez pełne trzy tygodnie, a potem następuje tydzień placebo. Tutaj zażywamy tabletki nie zawierające hormonów i następuje tzw. krwawienie z odstawienia. Objawy będą takie same, jak w przypadku naturalnej miesiączki.

Pamiętaj, że skuteczność tabletki spadnie, jeżeli zdarzy Ci się wymiotować lub zapomnieć o przyjęciu jednej z nich – w takiej sytuacji postępuj zgodnie z ulotką, bo tam umieszczone są wszelkie zasady.

Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow


Lifestyle

10 rzeczy, których NIE WOLNO robić po kłótni z facetem

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
10 grudnia 2021
FOT. Milos Dimic/iStock

Choć kłótnie w związku mogą wydawać się końcem świata i największą katastrofą jaka mogła się przydarzyć, to tak naprawdę nie są niczym nadzwyczajnym. To zupełnie normalne, że macie odmienne zdania, poglądy i podejście do pewnych spraw. Jednak trzeba wiedzieć, jak po kłótni się zachować i jakich rzeczy pod żadnym pozorem nie wolno robić.

1. Nie udawaj, że nic się nie stało

Ignorowanie, że to, co zapoczątkowało kłótnię już nie istnieje, nie jest dobrym pomysłem. Zamiatanie problemów pod dywan, nie jest rozwiązaniem. Należy podjąć wysiłek i
spróbować znaleźć kompromis, tak by uniknąć kolejnej sprzeczki będącej wynikiem niewyjaśnionej sytuacji.

2. Nie czekaj zbyt długo

Im dłużej się kłócicie i macie do siebie pretensje, tym większą złość i gniew poczujecie. Im dłużej odwlekacie pogodzenie się i zażegnanie konfliktu, tym bardziej cierpicie i jesteście
narażeni na większy stres. Co więcej, wraz z upływem czasu coraz trudniej jest przypomnieć sobie wszystkie czynniki, które były przyczyną konfliktu – co jeszcze bardziej utrudnia jego
rozwiązanie.

3. Nie dziel się szczegółami na mediach społecznościowych

Kłótnia w związku nie jest walką, o której należy publicznie opowiadać. Dzielenie się szczegółami, wytykanie błędów i obwinianie faceta w mediach społecznościowych nie jest
dobrym pomysłem. Takie zachowanie może doprowadzić do jeszcze większego konfliktu i utraty zaufania, które trudno potem w pełni odbudować. Pamiętaj, Internet nie zapomina. Tego co przeczytają wasi znajomi, nie da się cofnąć.

4. Nie bądź uparta

I choć twój facet mocno cię wkurzył, masz go dosyć i chwilowo nie możesz na niego patrzeć, to postaraj się nie być upartą. Jeśli głównym powodem kłótni była tak naprawdę błahostka,
daj się przeprosić. Nikt nie jest idealny i nieskazitelnie czysty, jednak najważniejsze by zrozumieć swój błąd i spróbować go naprawić.

Kłótnie są jak pryszcze, ból głowy czy sraczka – pojawiają się nagle i nie wiadomo skąd

5. Nie mów – nie to miałam na myśli

Niejedna kobieta, po bezmyślnej kłótni chciałaby cofnąć czas. Jednak jeśli nawet żałujesz tego co powiedziałaś i w głębi serca tak nie myślisz, to nigdy nie mów – nie to miałam na myśli. Słowa te nie tylko irytują, ale pokazują, że nie potrafisz przyznać się do winy i nie masz odwagi przeprosić.

6. Nie uprawiaj seksu jeśli nie masz ochoty

Seks to intymność, więź, ciepło, bliskość. By seks był przyjemny, oboje musicie go chcieć. Bez pozytywnych emocji, wibracji i odpowiedniego nastroju się nie uda. Zbliżenie, takie na
zgodę, na które tak naprawdę nie masz ochoty, nie ma sensu. By zażegnać konflikt, porozmawiaj szczerze ze swoim facetem – nie musisz od razu iść z nim do łóżka.

7. Nie koncentruj się na przyczynie

Oczywiście tylko wtedy, gdy przyczyną kłótni jest błahostka. Gdy zdradził – nie daruj. Jednak gdy wracając z pracy zapomniał kupić pieczywa, nie roztrząsaj problemu, a spróbuj znaleźć najrozsądniejsze wyjście z sytuacji. Być może na wycieczkę do sklepu nie jest jeszcze za późno.

8. Nie wymyślaj wymówki

Kiedy emocje już opadną, nie wymyślaj wymówki. Nie wymyślaj, że przyczyną negatywnych emocji był zły dzień w pracy, pogorszone samopoczucie czy konflikt z koleżanką. Wymówki są pewnego rodzaju „szansą” by pozbyć się odpowiedzialności, a w dorosłym życiu trzeba umieć zmierzyć się z problemami i przyznać do winy.

9. Nie używaj słów, których będziesz żałować

Impulsywne i emocjonalne kobiety, kłótnie z facetem często kończą wyzwiskami i krzywdzącymi słowami. Zamiast obrażać i wykrzykiwać w nerwach, lepiej powiedz co tak naprawdę czujesz. Mów szczerze, ale spokojnie. Nie bój się okazywać uczuć. Nie bój się przyznać do żalu i smutku. Jeśli czujesz się samotna w związku powiedz to otwarcie i wprost.

10. Nie bądź na siebie zła

Jeśli poczułaś się skrzywdzona i walczyłaś o swoje, nie miej sobie tego za złe. Nie myśl, że mogłaś przemilczeć i ugryźć się w język. O uczuciach trzeba mówić głośno. Nie bój się wyrażania własnego zdania. Troszcz się o siebie i zawsze myśl o sobie, dopiero później o facecie.


Zobacz także

Czy coś ze mną jest nie tak? Zostawić miesięczne dziecko, żeby pojechać na wakacje? Gdzie jest granica?

Konkurs „Pokaż swojego pupila i napisz, dlaczego jest dla ciebie ważny!”

8 cech charakteru, które zatruwają życie rodzinne i związek