Wbrew pozorom, zrobienie dobrego pierwszego wrażenia to coś, co nie każdemu przychodzi łatwo. Jasne, są ludzie, którzy mogą śmiało podejść, rozpocząć rozmowę i natychmiast oczarować wszystkich wokół — ale zazwyczaj pierwsze wrażenie może być niezręczne i trochę mylące.
Poza tym, pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz. I mamy na to naprawdę niewiele czasu. Badania mówią o kilku sekundach – szacunki wahają się od 4 do 11. Żeby było jeszcze gorzej, bardzo trudno „odczarować” pierwsze złe wrażenie. Ludzie zwykle trzymają się tego, co od razu o kimś pomyśleli, nawet jeśli kolejne spotkania były naprawdę fajne. Trudno mając taką wiedzę nie stresować się przed pierwszym spotkaniem np. z potencjalnym pracodawcą, czy przed pierwszą randką. Dlatego warto się przygotować.
Chcesz, aby ludzie od razu cię polubili, bez względu na to, czy próbujesz zdobyć wymarzoną pracę, czy po prostu wybierasz się na obiecującą randkę. Na szczęście istnieje kilka nieoczekiwanych wskazówek psychologicznych, które pomogą Ci wywrzeć wspaniałe wrażenie na każdym, kogo spotkasz.
Przygotuj się
Mądrze jest zbadać z wyprzedzeniem, z kim się spotykasz, dzięki czemu poczujesz się swobodniej i łatwiej będzie Ci nawiązać rozmowę. Nie zawsze jest to możliwe, ale w sytuacjach zawodowych raczej wiesz, z kim będziesz rozmawiać.
Naśladuj nowo poznaną osobę
Jeśli chcesz, aby ktoś od razu cię polubił, spróbuj subtelnie naśladować to, co robi. Naukowcy nazywają to „efektem kameleona”, odkryli, że jesteśmy bardziej skłonni powiedzieć, że kogoś lubimy, jeśli ta osoba zachowywała się podobnie do nas. Oczywiście nie rób tego w widoczny sposób — po prostu zwróć uwagę, jak nowo poznana osoba się wypowiada, zwróć uwagę na mowę ciała i gesty, a także mimikę. Pomoże jej to poczuć się bardziej komfortowo przy tobie, a także bardziej Ci zaufać.
Podkreśl podobieństwa
Jeśli spotykasz kogoś po raz pierwszy i zauważasz pewne podobieństwa, zdecydowanie go wskaż. Badania wykazały, że ludzie lubią tych, którzy mają podobne do nich wartości. Nie udawaj – zawsze lepiej być szczerym, gdy spotykasz kogoś po raz pierwszy – ale spróbuj znaleźć rzeczy, które was łączy, aby móc się z nimi związać.
Pozwól mówić, skup się na słuchaniu
Nawet ludzie, którzy są z natury cisi i nieśmiali, lubią mieć możliwość rozmowy o sobie z kimś, kto wydaje się zainteresowany — nauka wykazała to wiele razy. Więc zamiast mówić o sobie lub po prostu dużo mówić, postaraj się, aby to druga osoba mówiła więcej. Zadawaj jej pytani, ale przede wszystkim pokaż, że słuchasz. Nie zerkaj na telefon, nie pozwól, aby Twoje oczy błądziły po otoczeniu, nie rozpraszaj się. Skupianie się na rozmówcy jest pochlebne. Polubi Cię, nawet nie zdając sobie sprawy, dlaczego.
Uśmiechaj się
O sile uśmiechu i jego wpływie na rozwój znajomości mówią badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wyoming (USA). Wzięło w nim udział ok. 100 studentek. Każdej z nich pokazano zdjęcie kobiety w czterech różnych pozycjach: uśmiechniętej otwartej, uśmiechniętej zamkniętej, nieuśmiechniętej otwartej i zamkniętej. Efekt? Jako najbardziej sympatyczną studentki uznały ją uśmiechniętą w pozycji… no właśnie, to ciekawe – pozycja nie miała znaczenia.
Postawa ciała
Mowa ciała to jeden z kluczowych elementów pierwszego wrażenia. Dlatego niezwykle istotne jest, żeby przywiązać uwagę do swojej postawy. Ważne, żeby się garbić, nie splatać dłoni, nie krzyżować rąk na klatce piersiowej, nie zasłaniać ust – mówiąc krótko, nie przyjmować postawy zamkniętej, asertywnej. Rozmówca może odczytać takie gesty jako wyraz wrogości, lęku, nieszczerości. Ale uwaga, zbyt otwarta czy wyniosła postawa mogą sprawić, że zostaniemy odebrane jako aroganckie.
Zachowaj kontakt wzrokowy, ale bez przesady
Unikanie kontaktu wzrokowego to jeden z największych błędów, kiedy zawieramy nową znajomość. Co myśli o nas druga strona? Że jesteśmy nieszczere, niepewne siebie i w końcu niezainteresowane tą znajomością. Oczywiście nie znaczy to, żeby obsesyjnie wpatrywać się w oczy rozmówcy – to przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego (będzie peszyć i onieśmielać). Jak długo zatem utrzymywać kontakt wzrokowy? Eksperci sugerują, że wystarczy tyle, żeby zarejestrować kolor oczu.
Zawsze bądź w pobliżu
Kiedy poznajesz kogoś po raz pierwszy, możesz założyć, że nie chcesz go przytłoczyć ciągłym pojawianiem się. Właściwie może to sprawić, że będą cię bardziej lubić. Psychologowie odkryli, że ludzie częściej polubią kogoś, kogo często widują, niż kogoś, kogo rzadko widują. Nie zaczynaj ich prześladować, ale zawsze przywitaj się, gdy je zobaczysz i pokaż się w miejscach, w których najprawdopodobniej będziesz ich otaczał.
Panuj nad głosem
Badania wykazały, że wiarygodność i sympatia są powiązane ze sposobem, w jaki mówimy. Nawet jedno słowo może wystarczyć, aby ktoś wydał o Tobie pochopną ocenę. Okazuje się też, że nowo poznana osoba zwykle zwraca większą uwagę nie na to, co mówisz, ale na sposób, w jaki to robisz, zwłaszcza na ton Twojego głosu. Jeśli masz wysoki głos i wzrastającą intonację, możesz sprawiać wrażenie osoby dziecinnej, nerwowej, niezdecydowanej, a nawet mało profesjonalnej. Poza tym wysoki głos najczęściej drażni i irytuje. Zbyt niski zaś może wywołać wrażenie smutku. Najlepsze wrażenie zrobi głos głęboki i dźwięczny – wywołuje wrażenie spokoju i harmonii.
Ciekawostka: ciepło dłoni lub kubka z kawą
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym poproszono uczestników o trzymanie w rękach kubka gorącej lub mrożonej kawy i czytanie opisu przypadkowego człowieka. Po przeczytaniu mieli ocenić, czy sprawia dobre (ciepłe) wrażenie. Okazało się, że ci, którzy trzymali gorącą kawę, częściej mieli pozytywne wrażenie o tym człowieku.
Podobne wrażenie wywołuje osoba o ciepłych dłoniach – postrzegamy ją zwykle jako szczerą, otwartą i życzliwą.