Obecnie coraz więcej osób decyduje się na adopcję psów, co pozwala na ofiarowanie porzuconym zwierzakom szansy na szczęśliwe domy. Nie należy obawiać się przygarnięcia czworonoga, który zaznał bezdomności. Psy ze schroniska czy fundacji nie są w niczym gorsze niż zwierzęta rasowe. Jeśli zaznały odrzucenia, pokochają swojego nowego właściciela o wiele mocniej.
Powody, z których psy trafiają do schronisk?
Schronisko to miejsce, do którego trafiają bezdomne lub niechciane zwierzęta. Przebywają w nim one przez kilka lat, a czasami nawet całe życie. Trafiają tam czworonogi, które urodziły się na ulicy lub uciekły z domu i nie potrafiły trafić do niego z powrotem, a także takie, których opiekunowie zmarli. Pojawiają się tam także psy i koty, odebrane swoim poprzednim opiekunom w wyniku interwencji. Zazwyczaj są one zabierane osobom, które stworzyły im złe warunki do życia lub je maltretowały. W schronisku można również znaleźć psy, które urodziły się w wyniku nieodpowiedzialnego rozmnażania czy z nielegalnych hodowli. Czasem niechciane czworonogi zostają porzucone pod schroniskiem przywiązane do drzew w lesie, aby pozbyć ich się z domu. Taki los spotyka często modne rasy takie jak husky, golden retriever czy border collie, które okazały się niedostosowane do warunków właściciela.
Należy pamiętać, że zwierzęta, które trafiają do schronisk, mają za sobą zazwyczaj ciężkie przeżycia. Doświadczyły bowiem często tułaczki, agresji człowieka lub zaniedbania, a także traum, których skutki mogą odczuwać zarówno one, jak i ich nowi właściciele do końca życia. Ponadto podjęcie decyzji o adopcji psa niesie za sobą wiele obowiązków. Dlatego przyszły właściciel zwierzęcia powinien być do niej przygotowany zarówno pod względem behawiorystycznym, finansowym, jak i weterynaryjnym.
Jak adoptować zwierzę?
Decyzję o adopcji psa należy zacząć od przejrzenia stron internetowych i ogłoszeń, a następnie warto udać się do miejsca, w którym przebywa wybrane zwierzę, aby porozmawiać o nim i poznać je osobiście. Należy dowiedzieć się o nim jak najwięcej , aby wybrać czworonoga o charakterze najlepiej dopasowanym do swojej osobowości.
Przyjmując pod swój dach psa, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę, ile czasu spędzasz poza domem. Jeśli nie ma Cię w domu przez długi czas, może okazać się konieczne zatrudnienie petsittera, który wyprowadzi Twojego pupila na spacer, i zaopiekuje się nim podczas Twojej nieobecności.
Przed podpisaniem umowy adopcyjnej, powinieneś stopniowo zapoznać się z wybranym zwierzakiem, odwiedzić go wcześniej, zabrać na spacer lub zapoznać z posiadanym już psem, jeśli ma być on drugim czworonogiem w domu.
Procedury adopcyjne
Każde schronisko czy organizacja ma własne, szczegółowe procedury dotyczące adopcji. Służą one zapewnieniu najlepszego domu dla danego zwierzęcia. Często do domu osoby, która chce je przygarnąć przychodzi pracownik w celu odbycia tzw. wizyty przedadopcyjnej. Ocenia on podczas jej trwania, czy przyszły opiekun ma odpowiednie warunki do tego, by się zająć psem lub kotem.
Wizyta preadopcyjna to m.in. sprawdzenie warunków , do których zostaje oddane zwierzę i sposobu życia przyszłego opiekuna. W ten sposób schronisko bądź fundacja sprawdza, czy kandydat na właściciela rzeczywiście ma czas, aby poświęcić go czworonogowi oraz czy posiada warunki finansowe pozwalające na zakup pożywienia oraz pokrywania kosztów związanych z opieką weterynaryjną.
Niekiedy przed taką wizytą niezbędne jest wypełnienie ankiety przedadopcyjnej. Mogą w niej pojawić się pytania dot. rodzaju lokalu, w którym będzie żył pies, głównego źródła utrzymania gospodarstwa domowego, oraz przewidywanego czasu przebywania zwierzaka samemu w domu.
Ostatecznie schronisko lub organizacja podejmuje decyzję, czy oddanie psa do sprawdzanego domu zapewni zwierzęciu lepsza przyszłość niż pobyt w schronisku.
Co jeszcze należy wiedzieć o adopcji psa?
Adopcja psa z reguły jest bezpłatna. Niekiedy pożądane jest tylko uiszczenia datku na rzecz schroniska czy fundacji Zwierzęta przeznaczone do adopcji w większości są już wykastrowane lub wysterylizowane.
Przed wydaniem czworonoga weterynarz musi wykonać mu komplet badań, a jeśli jest on w trakcie leczenia, do adopcji może dojść dopiero po jego zakończeniu. W dniu odebrania psa należy zabrać ze sobą smycz i obrożę.
Adopcja psa jest poważną i odpowiedzialną decyzją. Zastanów się więc, czy jesteś do niej gotowy i podejmij ją dopiero po skonsultowaniu się ze wszystkimi członkami rodziny. Twoje dotychczasowe życie może bowiem zmienić się o 180 stopni i pojawi się w nim wiele nowych obowiązków. Zwierzę w domu to żywa czująca istota, którą można łatwo skrzywdzić na skutek nieprzemyślanych decyzji.