Go to content

Po czym poznasz, że on tylko gra ofiarę

wypaleni
Fot. iStock/gruizza

Osoba, która odgrywa w związku rolę ofiary, jest szalenie negatywną postacią i uważa, że jej problemy są spowodowane przez kogokolwiek innego niż przez nią samą. Jest pewna, że własnymi działaniami nie rozwiąże swoich problemów, więc czuje się całkowicie bezradna. Przeczytaj poniższy tekst, by dowiedzieć się jak poznać, czy twój partner jedynie „gra ofiarę” i jak chronić się przed złym wpływem tego zachowania na twoje życie.

10 sygnałów, które świadczą o tym, że on tylko gra ofiarę

1. Współczuje sobie przede wszystkim

Świat jest okrutny, a on zbyt słaby, by cokolwiek zmienić. Tak myśli o sobie ofiara i stara się przedstawić tak swoją sytuację reszcie świata. Im silniej będziesz w to brnąć, tym bardziej on utknie w tej roli. Będzie się nad sobą użalał i pławił w empatii dla siebie samego.

2. Manipuluje

Powie wszystko, by wzbudzić twoją litość, uzyskać współczucie i wsparcie. Bawi się twoimi uczuciami. Dlaczego? Po to tylko, aby być w centrum twojej uwagi.

3. Jest jak emocjonalny wampir

Partner, który gra ofiarę „przyczepia się” do ciebie i zabiera całą twoją energię, obciąża psychicznie swoimi problemami, swoimi nastrojami i emocjami. W krótkim czasie orientujesz się, że jego obecność częściej cię męczy niż cieszy.

4. Jego życie osobiste jest „w zwieszeniu”

Narzeka, martwi się, męczy, ale nie podejmuje żadnych starań, aby poprawić swoje życie i coś naprawić. Jeśli spróbujesz pomóc, „zawiśnie” na tobie jeszcze mocniej.

5. Tworzy bariery

Nie lubi słuchać niczego, co mówisz o jego bezradności lub postawie i nie lubi mierzyć się z faktem, że jest toksyczny. Ta nadmiernie emocjonalna i irracjonalna mentalność powoduje wiele chaosu w waszym związku.

6. Ma problemy z zaufaniem

Jest to wynikiem głębokiego problemu psychologicznego: brakuje mu pewności siebie, on nie wierzy w siebie. Projektuje swoje emocje na resztę świata i naprawdę wierzy że inni ludzie są tacy jak on: niegodni zaufania. Zawsze będzie podejrzliwy, zwłaszcza w miłości.

7. Ciągle porównuje się do innych

Do twoich byłych – również. Ze łzami w oczach powie ci, że nie wie właściwie dlaczego z nim jesteś. Przecież każdy twój poprzedni partner był lepszy…

8. Nie jest zadowolony ze swojego życia

Jego narzekanie to błędne koło. Ciągle ma pod górkę, ciągle ktoś rzuca mu kłody pod nogi… Słuchasz tego i zaczynasz wierzyć, że związałaś się z wyjątkowym pechowcem. Najgorsze, że ten związek i ciebie cięgnie w dół.

9. Łatwo powoduje kłótnie

Uważa, że skoro masz inne zdanie, stawiasz cię to w pozycji wroga. Pamiętaj – tego rodzaju ludzie będą traktować wszelkie nieporozumienia jako osobistą zniewagę i decydują się na natychmiastowy atak. Uważają, że inni chcą ich psychicznie skrzywdzić, więc jako ich ofiary muszą być zawsze przygotowani na wojnę.

10. Nie bierze odpowiedzialności za ten związek

Nie widzi swoich błędów, odsuwa od siebie niewygodne uczucia, emocje i myśli. Zamiast skupiać się na was, skupia się wyłącznie na sobie i na swoich nieszczęściach.

Trudny jest związek z partnerem, który stale stawia się w roli ofiary. Zastanów się dobrze, czy ta relacja przynosi ci satysfakcję, czy jesteś szczęśliwa? Jakie są szanse na to, że jego postawa się zmieni?…