Go to content

Przewodnik dla opornych: jak zmienić toksyczne myślenie

Pesymistyczna, ponura perspektywa może odbić się na twoim życiu na więcej sposobów, niż mogłoby ci się wydawać. Badania konsekwentnie łączą  myślenie negatywne  ze zwiększonym ryzykiem problemów ze zdrowiem psychicznym, problemami ze zdrowiem fizycznym, problemami w związku i problemami finansowymi.

Ale dobrą wiadomością jest to, że każdy może nauczyć się walczyć z negatywnym myśleniem. Gdy ludzie uczą się, jak zmieniać swoje wzorce myślowe, nie tylko czują się lepiej, ale także ich zachowanie się zmienia.

Złe, negatywne myśli (często zwane z języka angielskiego „niebieskimi”), sprawiają, że obwiniamy siebie, wyszukujemy jedynie złych wiadomości, spodziewamy się najgorszego i reagujemy przesadnie negatywnie. Jednak są to również myśli, które są zbyt negatywne, aby mogły być prawdziwe.

Oto jak je rozpoznać

Obwiniasz siebie – stale i o byle co

Chociaż ważne jest, aby wziąć odpowiedzialność za swoje życie, nadmierne obwinianie się nie jest produktywne. W rzeczywistości wiąże się z problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja . Daj sobie czas, kiedy mówisz sobie, że „wszystko zepsułeś”. Nigdy nie jest do końca tak, że naprawdę wszystko jest twoją winą.

Szukasz złych wiadomości

Jeśli w jednym dniu wydarzy się dziewięć dobrych rzeczy i jedna zła, łatwo jest skupić się na tej jednej właśnie. I utkniesz w miejscu. Ważne jest, aby cofnąć się w dobrym momencie i stworzyć bardziej zrównoważoną, realistyczną perspektywę.

Czarnowidztwo

Nawet jeśli nie masz pojęcia, co stanie się jutro, już przewidujesz zagładę i mrok. Uważaj, bo takie czarnowidztwo może przekształcić się w samospełniające się proroctwo, jeśli nie będziesz ostrożny.

Przesadnie negatywne podejście do życia i tego, co nam się przydarza w codziennym życiu

Mówienie sobie, że całe spotkanie z kimś było katastrofą i pomyłką lub przekonywanie siebie, że wszystko w twojej pracy jest okropne, prowadzi do spirali myśli ciągnących cię w dół. Im bardziej negatywnie myślisz, tym gorzej poczujesz. A im gorzej się czujesz, tym mniej prawdopodobne jest podjęcie pozytywnych działań.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/\n

1/1 Negatywne myślenie

Zamień „niebieskie” myśli, na prawdziwe myśli

Po zidentyfikowaniu „niebieskiej” myśli, celem jest zastąpienie jej prawdziwą myślą. Jednym z najlepszych sposobów, aby to zrobić, jest zadanie sobie pytania: „Co mógłbym powiedzieć przyjacielowi, który miałby taki  problem?”

Kiedy więc złapiesz się na tym, że myślisz „nigdy nie zaoszczędzę wystarczająco dużo pieniędzy na emeryturę „, możesz odpowiedzieć, mówiąc sobie: „Mogę stworzyć jakiś dobry plan oszczędzania pieniędzy, abym mógł sobie pozwolić na tę wymarzoną emeryturę”.

Zastąpienie swoich negatywnych myśli bardziej realistycznymi stwierdzeniami może zainspirować cię do podjęcia pozytywnych działań, które są kluczem do stworzenia tego rodzaju życia, którym chcesz żyć, o którym marzysz.

Badania pokazują, że zmiana myślenia z negatywnego na realistyczne fizycznie zmienia nasz mózg. Oznacza to, że realistyczne myślenie staje się z czasem drugą naturą . Twój mózg zacznie widzieć ciebie i twoje umiejętności w bardziej realistycznym świetle.


Na podstawie: psychologytoday.com