Lifestyle Macierzyństwo

Posłałam dziecko do żłobka, gdy miało 14 miesięcy – i nie żałuję

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
23 października 2017
Fot. iStock/FatCamera
 

Coraz więcej młodych rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do żłobka. To, co ich powstrzymuje, to najczęściej nikła szansa dostania się do państwowej placówki, brak takowej w pobliżu miejsca zamieszkania i wysokie koszty, jakie musieliby ponieść, zapisując pociechę do prywatnego żłobka. Mieszkańcy stolicy mają ten problem z głowy. 

– Tuż po urlopie macierzyńskim chciałabym wrócić do pracy. Ponieważ dziadkowie nie mogą nam pomóc w opiece nad Antosią, a na opiekunkę nas po prostu nie stać, musieliśmy szukać żłobka. W naszej okolicy jest jeden, ale dość oblegany. Prywatne żłobki mogę za to policzyć na palcach dwóch rąk. Problemem jednak jest wysokie czesne, dlatego zamierzamy złożyć wniosek o bon żłobkowy – opowiada Agnieszka, mama 10-miesięcznej dziewczynki.

Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi, a także zachęta do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia podatków w stolicy. Obejmuje dzieci w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia ich wychowaniem przedszkolnym, nie później niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dzieci ukończy 3. rok życia. Przysługuje rodzicom, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie, nie są na urlopie wychowawczym, spełniają kryterium dochodowe nie przekraczające 1922 zł netto na jednego członka rodziny, zrezygnują z oczekiwania na miejsce w publicznym żłobku lub z takiego miejsca oraz którzy mają zawartą umowę na świadczenie usług opiekuńczych z placówką niepubliczną.

W ten sposób Urząd Miasta Stołecznego Warszawa chce wspierać rodziny finansowo, ale także zawodowo. Korzystając z bonu żłobkowego kobiety mogą bez znacznego obciążenia domowego budżetu podjąć pracę tuż po urlopie macierzyńskim. Wnioski o bon żłobkowy można składać od 1 października 2017 roku. Jeżeli zdążymy do 31 października, otrzymamy pieniądze także za wrzesień.

Ja, jako mama 4-letniego dziś chłopca, który poszedł do prywatnego żłobka mając 14-miesięcy, mogę na jednym wydechu wymienić plusy wczesnej socjalizacji dzieci. I szczerze mówiąc żałuję, że trzy lata temu nie miałam możliwości skorzystania z takiego dofinansowania, jakim jest bon żłobkowy.

Jakie zalety ma posłanie dziecka do żłobka?

Matka może wrócić do pracy

Większość z nas intensywnie zastanawia się nad tym, czy zostać z dzieckiem w domu czy też wrócić do pracy. Chociaż momentami chciałoby się już zacząć funkcjonować tak, jak przed urodzeniem dziecka, blokują nas kwestie finansowe, ale także… strach o dziecko. Współczesne żłobki w niczym nie przypominają przechowalni dzieci, dlatego bez obaw możemy zostawić pociechę w takiej placówce i wrócić do pracy.

Dziecko ma profesjonalną opiekę

Osoby, zatrudniane w żłobkach, posiadają wykształcenie pedagogiczne. Ponadto przechodzą kursy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu mogą zapewnić dziecku profesjonalną opiekę. Jeżeli masz wątpliwości, co do kwalifikacji personelu, możesz poprosić dyrekcję żłobka o przedstawienie osób, pracujących z dziećmi i porozmawiać z nimi na temat wykształcenia i doświadczenia zawodowego.

Dziecko się socjalizuje

Chociaż z mamą i tatą jest fajnie, dzieci mają potrzebę kontaktu z rówieśnikami. Można to zaobserwować choćby na placu zabaw. W żłobku dziecko ma tę możliwość przez cały dzień – uczy się funkcjonować w grupie i obcować z innymi maluchami. To ważne szczególnie w przypadku jedynaków, którzy nie mają na co dzień kontaktu z innymi dziećmi.

Oszczędzamy pieniądze

Jeśli nie mamy wyboru i musimy wrócić do pracy, a jednocześnie nasz budżet jest ograniczony, lepiej zdecydować się na żłobek, niż nianię. Niektóre niepubliczne placówki korzystają z dofinansowania z Unii Europejskiej, przez co siłą rzeczy są tańsze. Rodzice z Warszawy mogą natomiast wystąpić o bon żłobkowy w wysokości 400 zł/miesięcznie. Koszt opiekunki w dużym mieście często wynosi tyle samo, co pensja jednego z rodziców.

Wspieramy rozwój dziecka

To właśnie w takich placówkach, jak żłobek czy przedszkole, dzieci mają najwięcej atrakcji. Wiele z nich oferuje mnóstwo zajęć dodatkowych (plastyczne, taneczne, ruchowe, muzyczne), które rozwijają funkcje poznawcze dziecka. Dodatkowo, ponieważ nikt nie chodzi tu za dzieckiem krok w krok, rozwijają się także swoje zdolności ruchowe. Ponadto, w żłobku maluch uczy się także dyscypliny. Rodzice, którzy opiekują się dziećmi w domach, z pewnością przyznają, jak trudno jest wprowadzi jeden, stały harmonogram dnia. W żłobku czy przedszkolu każda czynność mieści się w określonej porze dnia. Wbrew pozorom dzieci bardzo lubią taki sposób funkcjonowania, ponieważ zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i uczy dyscypliny.

Rodzic może odetchnąć

Nie ma nic złego w tym, że po roku siedzenia w domu matka ma po prostu dość i chce wyjść do ludzi. Bardzo często ma to korzystny wpływ na jej relacje z dzieckiem, ponieważ po powrocie z pracy oboje są za sobą tak stęsknieni, że nie mogą się od siebie oderwać. Wspólnie spędzony czas, na który z radością się oczekuje, z całą pewnością zacieśnia więzi.


 

Artykuł powstał we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa

 


Lifestyle Macierzyństwo

Jesteś mamą przedszkolaka i przerażają cię wydatki na dziecko? Podpowiadamy, jak zaoszczędzić pieniądze

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
23 października 2017
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Wszyscy wiemy, że utrzymanie dziecka kosztuje. Nic dziwnego, że większość z nas dokładnie analizuje wydatki, by móc zapanować nad domowym budżetem. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, by ograniczyć koszty związane z edukacją czy rozrywką. Podpowiadamy, co mogą zrobić rodzice przedszkolaków, by w skali roku zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Publiczne przedszkole

Wybierając placówkę, kieruj się nie tylko odległością od domu. Niektóre prywatne przedszkola korzystają z dofinansowania, co sprawia, że czesne jest niższe. Przede wszystkim rozważ jednak publiczną placówkę – pierwsze 5 godzin opieki nad dzieckiem jest bezpłatne, za kolejne rodzice płacą 1 zł/godzina. Do tego obowiązuje jeszcze opłata za wyżywienie. Jeżeli mieszkasz w Warszawie, masz nieco łatwiej. Pod koniec maja 2017 r. radni stolicy podjęli uchwałę o bezpłatnej opiece w miejskich przedszkolach. Od września w stolicy przedszkolaki korzystają z zajęć za darmo. Dzięki likwidacji opłat rodzice w domowym budżecie mogą zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie. Rodzice będą płacić jedynie za posiłki. Opłatę za wyżywienie ustala dyrekcja szkoły, jednak nie może ona być wyższa niż 14 zł/dzień. Warszawa jest pierwszym dużym miastem w Polsce, które całkowicie zlikwidowało opłaty za zajęcia przedszkolne.

Wsparcie innych rodziców

Poznaj rodziców przedszkolaków, z którymi lubi bawić się twoje dziecko. Znacznie łatwiej zorganizować wtedy czas wolny bez wydawania pieniędzy na różne atrakcje. Dzieci mogą spotykać się na zmianę w swoich domach lub na placu zabaw. Jeśli naprawdę się lubią, na pewno nie będą się nudzić. To też idealny sposób, by oszczędzić trochę czasu. Wspólnie z rodzicami drugiego dziecka możesz ustalić, że co jakiś czas (np. raz, dwa razy w tygodniu) ty lub oni odbieracie wasze pociechy z placówki – wolne popołudnie można wykorzystać na spokojne zakupy czy też załatwienie ważnych spraw.

Blogi parentingowe

Śledź wpisy blogerów parentingowych, by poznać opinie na temat parków rozrywki, sal zabaw, muzeów czy popularnych zabawek. Nie wszystkie wpisy są przecież sponsorowane (a jeśli tak – muszą zawierać stosowną informację). Czytając recenzje, możesz podjąć decyzję czy faktycznie opłaca się odwiedzić jakieś miejsce – czasem trzeba przecież jechać na drugi koniec Polski, odstać kilkadziesiąt minut w kolejne po bilety i wydać sporo gotówki. Blogerzy parentingowi często też piszą o zabawkach i akcesoriach dziecięcych, pokazują ich zdjęcia. Dzięki takim wpisom łatwiej będzie ci oceniać, czy dany przedmiot faktycznie wart jest swojej ceny.

Domowa kuchnia

Nie trzeba skończyć dietetyki czy technologii żywienia, by wiedzieć, że kupne słodycze i przekąski są nafaszerowane cukrem, konserwantami oraz ulepszaczami smaku i zapachu. Dieta twojego dziecka będzie dużo zdrowsza, kiedy zaczniesz samodzielnie piec ciasta i ciasteczka. Dzięki temu zaoszczędzisz również pieniądze. To samo dotyczy posiłków – przygotowanie domowych pierogów może i jest czasochłonne, ale pozwala zaoszczędzić parę groszy. Zrezygnuj również z jedzenia na mieście, a szczególnie z fast-foodów.

Rozsądne zakupy

Nie chodzi tylko o to, by do sklepu zawsze wybierać się z przygotowaną listą zakupów. Często, mimo jej sporządzenia, wydajemy pieniądze bez sensu – właśnie na dziecko. Plastry z bohaterem ulubionej bajki będą dużo droższe od tych normalnych. Jogurty, do których dołączona jest maskotka też kosztują więcej. Po co twojemu dziecku bidon, skoro potrafi pić ze szklanki? Z pewnością poradzi sobie też z jedzeniem dorosłymi sztućcami. Rozsądnie kupuj też ubrania i zabawki – z kurtek, spodni i bluzek dziecko wyrasta już po jednym sezonie. Czasem rzeczy te nie są wcale zniszczone. Przeglądaj platformy internetowe i szukaj używanych ubrań i akcesoriów. Możesz również sprzedawać w ten sposób rzeczy po swoim dziecku.

Facebook

Obserwuj strony parków rozrywki, kin, sklepów z zabawkami czy ubraniami. Firmy często właśnie za pośrednictwem mediów społecznościowych informują o promocjach. Czasem organizują także konkursy, gdzie wygrać można konkretne produkty, bezpłatne wejściówki lub kupony rabatowe. Na szczególną uwagę zasługuje fanpage Warszawa Rodzinna, z którego mieszkańcy stolicy mogą dowiedzieć się wszystkiego na temat imprez, pikników i warsztatów, organizowanych przez Urząd Miasta. To też doskonale miejsce do nawiązania kontaktu z innymi rodzicami i ocenę poszczególnych atrakcji. Dzięki temu organizatorom łatwiej będzie w przyszłości spełnić oczekiwania rodzin z dziećmi. Większość zajęć i warsztatów jest bezpłatna. Aktualnie rusza na przykład cykl 8 spotkań dla mam/tatusiów, którzy kończą przerwę związaną z urlopem macierzyńskim/tacierzyńskim/wychowawczym i planują powrót do pracy. Brzmi ciekawie, prawda?

Lokalne atrakcje

Sprawdź, jakie atrakcje znajdują się w twoim mieście. Nie chodzi tylko o parki, sale zabaw, klubiki czy hale sportowe. Dowiedź się, co oferuje najbliższy dom kultury. Większość z nich dba o maluchy, organizując różne zajęcia dodatkowe i wydarzenia kulturalne dla całych rodzin. Co więcej, mają też bogato wyposażone biblioteki dziecięce. Biorąc pod uwagę, jak drogie są nowe książki, może warto zacząć je wypożyczać? Pójście do biblioteki, to dla dziecka prawdziwa frajda.

Większość informacji na temat lokalnych imprez z łatwością znajdziesz w internecie. Mieszkańcy stolicy mogą w najbliższy weekend wybrać się na Warszawskie Dni Rodzinne. Impreza trwa od 6 do 8 października. To trzy dni pełne atrakcji, kiedy Warszawa staje się wielkim placem zabaw. Na dzieciaki czeka mnóstwo atrakcji, m.in. warsztaty i pokazy. Będzie również można zasięgnąć porady psychologa, pójść z dzieckiem na bezpłatny przegląd stomatologiczny, czy zapoznać się z bogatą ofertą zajęć językowych. Wszystko to na błoniach PGE Narodowego już w najbliższy weekend.


Artykuł powstał we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa


Lifestyle Macierzyństwo

Połącz swoją rodzinę na nowo i wygraj NVIDIA SHIELD TV [KONKURS]

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
23 października 2017
Fot. iStock / Ivanko_Brnjakovic

Narzekasz, że technologia po cichu rozkrada rodzinę? Wkrada się w życie i uwiązuje smyczą każdego przed swoim ekranem? My też! Ale zamiast wyrzucić już nieco zakurzony telewizor, znajdź swój sposób na zaprzyjaźnienie technologii i połączenie rodziny na nowo!

Co powiesz na wspólny wieczór filmowy, romantyczny maraton z ulubionym serialem i winem, fitness z przyjaciółką i granie z całą rodziną? Wszystko w twoim salonie…?

Brzmi kusząco. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz zmuszać domowników do wspólnego spędzania czasu, możesz ten czas tak uatrakcyjnić, że trudno będzie ci ich wygonić do swoich zajęć.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i budowania więzi! Weźcie udział w naszym konkursie i wygrajcie fenomenalne urządzenie NVIDIA SHIELD TV. Zanim opowiemy, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie, zobaczcie, co potrafi to cudo!

Najwydajniejsze urządzenie do strumieniowania w formacie 4K HDR

Nowy SHIELD zapewnia najwyższą jakość obrazu, obsługę formatu 4K HDR oraz trzykrotnie większą wydajność niż jakiekolwiek inne urządzenie strumieniujące tego typu na rynku. Dzięki obsłudze usługi Amazon Video zawierającej materiały w formacie 4K HDR urządzenie SHIELD zapewnia użytkownikom dostęp do najobszerniejszego katalogu materiałów w niesamowitej jakości 4K, a także do serwisów Netflix, YouTube i Google Play Movies(1).

Flagowa aplikacja YouTube dla telewizorów będzie dostępna na urządzeniach SHIELD w ciągu kilku miesięcy, zapewniając dostęp do materiałów wideo nagranych w technologii 360 stopni.

Niesamowite gry

Możliwość obsługi gier oraz rozmiar biblioteki gier dostępnych na urządzeniu SHIELD TV wyróżniają je na tle innych urządzeń strumieniujących. Biblioteka tytułów, w jakie można grać na urządzeniach SHIELD liczy już tysiące pozycji. Wkrótce dołączą do nich hity ze studia Ubisoft, w tym The Division, FarCry Primal, Watch Dogs 2, Assassin’s Creed Syndicate, For Honor i wiele innych. Nowe gry Ubisoft będą udostępnianie w dniu ich premiery na komputery PC.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Firma NVIDIA sukcesywnie dodaje nowe gry w usłudze GeForce NOW.

Również natywnie działające gry będą regularnie dodawane do oferty SHIELD. Wśród nich pojawią się m.in. takie tytuły jak Tomb Raider i Shadowgun Legends, a The Witness jest już dostępna od dzisiaj w sklepie Google Play.

Sztuczna inteligencja w domu

W nadchodzących miesiącach urządzenia SHIELD TV zostaną wzbogacone o nowe możliwości związane ze sztuczną inteligencją, które odmienią sposób korzystania z domowej rozrywki.

  • Po raz pierwszy na telewizorach sterowana głosem funkcja Asystent Google. Funkcja Asystent Google została zoptymalizowana pod kątem ekranów telewizorów – dzięki niej największy ekran w domu wyświetla odpowiedzi graficzne uzupełniające odpowiedź dźwiękową. Komendy głosowe zastępują pilota, umożliwiając wyszukiwanie treści, pauzowanie, a także przewijanie do przodu i do tyłu. Sztuczna inteligencja Google może także usprawnić wyszukiwanie materiałów rozrywkowych i odpowiadać na pytania.

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Więcej informacji można uzyskać na stronie https://www.nvidia.pl/shield/shield-tv/.

KONKURS

Napisz, jak Ty wykorzystałbyś NVIDIA SHIELD TV, żeby na nowo zjednoczyć rodzinę

i wygraj SHIELD TV do swojego domu!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Co trzeba zrobić?

W komentarzu do tego artykułu napisz nam Jak TY wykorzystałbyś nowe urządzenie NVIDIA SHIELD TV, żeby na nowo zjednoczyć rodzinę oraz podaj swoje odpowiedzi na trzy poniższe pytania.

1) Uważam, że telefony komórkowe  i smartfony to:
a) pomocne w komunikacji narzędzie,
b) centrum zarządzania pracą,
c) pochłaniacze czasu i pieniędzy

2) Czy grasz z dzieckiem w gry? Jeśli tak, wybierz jakie (możesz wybrać kilka odpowiedzi)
a) gry planszowe
b) razem gramy w gry elektroniczne (komputer/konsola/telfon/tablet itp)
c) gry sportowe/ruchowe
d) nie gramy w gry
3) Czy korzystasz z technologii podczas wspólnego spędzania czasu z rodziną? Jeśli tak, wybierz w jaki sposób (możesz wybrać kilka odpowiedzi)
a) Oglądamy wspólnie TV
b) Robimy sobie wieczory filmowe/domowe kino itp.
c) Razem ćwiczymy korzystając z filmów instruktażowych
d) Gramy w gry z wykorzystaniem sprzętu typu TV/konsola/tablet
e) Gotujemy korzystając z programów kulinarnych
Wśród uczestników wybierzemy jedną odpowiedź, która skradnie nasze serca 😉 i nagrodzimy!

Nagrody:

1 x urządzenie NVIDIA SHIELD TV*

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

nvidia

*Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek podatkowy ciąży na Laureacie, wygrywającym nagrodę. W celu dopełnienia formalności, należy skontaktować się z organizatorem. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.

Konkurs  trwa od 23.10.2017 do 05.11.2017 roku.

Regulamin zabawy jest dostępny tutaj.


Zobacz także

Miłość to nie kontrakt – nie kalkuluje, ile dostaje. Akcja „Pokaż, jak kochasz”

„Wiesz mamusiu, jesteś taka piękna… jak księżniczka”. Akcja „Mama, znaczy piękna”

Przybij pierwszą piątkę. Akcja „Polka na diecie”, dzień #2