Go to content

PORANNA KAWA Z PODCASTEM W TLE

Dzisiejsza chwila na poranną kawę zamieniła się w kilka godzin. Nawet nie wiem kiedy i jak ten czas zleciał. Za to wykorzystałam go bardzo pożytecznie.

Ostatnio przekonuję się, jak niekończącą się skarbnicą wiedzy jest internet. Wystarczy tylko mądrze szukać. Dziś odkryłam PODCASTY. Mam nadzieję, że nie wyjdę na wielka ignorantkę, ale naprawdę nigdy wcześniej to określenie nie obiło mi się o uszy. I takim oto sposobem spędziłam czas na szukaniu definicji i poznaniu nazwy, która nic mi nie mówiła.

Co się kryje pod nazwą?

Nazwa oczywiście pochodzi ze Stanów.

„Pod” to skrót od iPoda, „cast” – od „broadcast” czyli transmisja, przekaz. W skrócie można by podcasty określić jako internet do słuchania. Takie radio, w którym sami wybieramy audycję, której chcemy słuchać. Mamy tu również możliwość subskrybowania interesujących nas autorów. Program sam zadba o aktualizację najnowszych odcinków, do których mamy dostęp w dowolnym czasie.

Dla każdego coś mądrego

W sieci każdy znajdzie coś dla siebie. Mnie  ogrom podcastów szczerze zaskoczył, żeby nie napisać przytłoczył. I naprawdę dziwi mnie to, że tak długo żyłam w nieświadomości istnienia tego rodzaju przekazu. Podcasty uczą – możemy uczyć się języka japońskiego (klik), czy szlifować nasz angielski (klik); przekazują spora dawkę wiedzy (m.in. o finansach, edukacji, biznesie, sporcie, grach komputerowych, historii) a nawet motywują do działania.

Polskie podcasty

Jeszcze kilka lat temu polskie podcasty były w powijakach. Owszem, dziś większa część to anglojęzyczne teksty. Jednak liczba tych w języku ojczystym jest coraz większa i coraz ciekawsza. Własną podcastingową platformę uruchomiło Polskie Radio. Część swoich programów w ten sposób udostępnia również TVN24 oraz RMF FM. Zapewne znajdziesz o wiele więcej audycji i stacji, które korzystają już z tej formy przekazu. Ja już teraz mogę polecić dwa, których słuchałam pisząc ten tekst – Jasona Hunta (oczywiście) oraz WiecejNizEdukacja (WNE).

Dlaczego podcasty?

Po pierwsze, możemy wykonywać podczas słuchania inne czynności, jak np spacery, bieganie czy chociażby sprzątanie. Po drugie – audycje możemy pobrać na na telefon i odsłuchać gdziekolwiek jesteśmy. Co więcej, wybieramy sami daną tematykę, na którą właśnie mamy ochotę. Nikt nam niczego nie narzuca. To naprawdę daje nam niesamowity komfort.

Dla mnie najważniejszym aspektem jest uczenie się i teksty motywacyjne. A Ty znajdziesz tu coś dla siebie?

Jak zacząć

Do odsłuchiwania najlepsza jest aplikacja zainstalowana na telefonie. Tu znajdziecie dwa filmiki instruktażowe, jak obsługiwać aplikację i jak wyszukiwać podcastów:

ANDROID:
https://www.facebook.com/groups/wruchusluchampodcastow/permalink/1264428936915347/

iOS:
https://www.facebook.com/ariadna.wiczling/videos/1118635238218106/

Teraz tylko wystarczy wyszukiwać interesujących Cię tematów lub zobaczyć, które podcasty są najpopularniejsze w danej kategorii.

7 dniowe wyzwanie

Lubisz wyzwania? To coś dla Ciebie –  „W ruchu słuchamy podcastów” (klik). Inicjatywa ruszyła wczoraj, ale jeszcze nadrobimy ten jeden dzień. Polscy podcasterzy, w ramach propagowania słuchania podcastów, zachęcają do aktywnego spędzania czasu przy tym. A może odwrotnie? Nieważne. Obojętnie jakby na to nie spojrzeć, łączymy przyjemne z pożytecznym. Zatem miłego słuchania!