Go to content

Jak poradzić sobie z arogantami i ignorantami?

fot. iStock

Wszyscy wiemy, jak to wygląda: w każdej rodzinie/pracy/grupie przyjaciół jest jedna taka osoba, która chcąc lub nie chcąc swoim zachowaniem wyprowadza nas z równowagi. Każde jej słowo, wzbudza w nas lawinę negatywnych emocji, a w skrajnej sytuacji doprowadza do tupania nogami ze złości.

Ignoranci, aroganci, czy po prostu ludzie, którzy mają o sobie zbyt wysokie mniemanie, nie należą do łatwych rozmówców. Z której strony by na to nie spojrzeć, rozmowa polega bowiem na wzajemnej wymianie i ciężko mówić o niej wtedy, gdy umysł drugiej strony jest zamknięty na jakiekolwiek argumenty. Dlatego też wdawanie się w jakąkolwiek dyskusję z taką osobą nie ma większego sensu. Jeśli jednak skazani jesteśmy na jej towarzystwo przez dłuższy czas, warto pomyśleć o zastosowaniu kilku sposobów, które pozwolą nam do pewnego stopnia „okiełznać” ten żywioł.

7 sposobów, jak poradzić sobie z arogantami i ignorantami:

Szczera rozmowa

Następnym razem gdy taka osoba powie coś, co naprawdę dotknie cię do żywego, powiedz jej o tym jak się czujesz. Postaraj się zrobić to tak spokojnie, jak tylko potrafisz. Jej nagła zmiana postawy może cię zaskoczyć!

Daruj sobie poprawki

Jeśli widzisz, że twój ignorant po raz kolejny myli się w swoich zeznaniach, nie staraj się go poprawiać. W ten sposób dasz mu tylko następny powód do kłótni. Zamiast tego pozwól mu kontynuować temat i zobacz, jak sam plącze się w swoich wypowiedziach. Prędzej, czy później sam będzie musiał poradzić sobie z konsekwencjami.

Obróć kota ogonem (dla jego własnego dobra)

Głośno i stanowczo wyraź opinię, którą normalnie zachowałabyś dla siebie, dla świętego spokoju. Powiedz swemu ksenofobicznemu wujkowi, co myślisz na temat syryjskich uchodźców i dlaczego uważasz, że powinniśmy im pomóc. Zaproś na kolację przyjaciela, z którego towarzystwa nie będzie zadowolony. Prawdziwi arogancji bardzo rzadko zmieniają zdanie, ale mogą wyciągnąć nauczkę z uczucia dyskomfortu i zmieszania.

Poznaj go z ludźmi, którzy biją go na głowę

Doprowadź do sytuacji, gdy taka osoba znajdzie się pośród prawdziwych ekspertów, których argumentów nie będzie w stanie obalić. Takie doświadczenie może dostarczyć jej niezbędnej dawki pokory i spojrzenia na sytuację z innej perspektywy.

Trzymaj się swoich racji

Następnym razem, gdy będziecie się kłócić, nie przyznawaj jej racji i nie mów że się nad czymś zastanowisz. Nie staraj się także „zgodzić się na niezgodę”. Zamiast tego pozwól mu odczuć, jak frustrujące i męczące może być jego aroganckie zachowanie.

Spraw, by musiał poprosić o pomoc 

Zaproś swego aroganta, na jedną z twoich lekcji fitnessu/jogi/kursu tańca. Kiedy będzie musiał poprosić o pomoc, by się czegoś nauczyć, jego ego wróci do właściwych rozmiarów.

„Rozłącz się”

Jeśli żadna z powyższych metod nie pomaga – „rozłącz się”. Czyli ogranicz kontakt z taką osobą do minimum. Szkoda twoich nerwów na kogoś, kto nie jest zdolny do zmiany.


Źródło: iheartintelligence.com