Zdrowie

1,5 godziny więcej dziennie przed ekranem, 1,8 kg więcej na wadze – bilans roku dwóch pandemii w Polsce. Światowy Dzień Walki z Otyłością

Redakcja
Redakcja
3 marca 2021
Fot. istock
 

Około 53% kobiet i 68% mężczyzn ma nadmierną masę ciała, a 25% Polaków choruje na otyłość. O pandemii otyłości mówiło się od dawna, ale pandemia koronawirusa, z którą mierzymy się od roku, dodatkowo obnażyła zagrożenia związane z otyłością. 4 marca jest w tym roku wyjątkowo symboliczną datą, ponieważ dokładnie rok temu zdiagnozowano w naszym kraju pierwszy przypadek zakażenia  SARS-CoV-2, a zarazem jest to Światowy Dzień Otyłości – okazja do podsumowania roku dwóch pandemii. W minionym roku średnio o 1,5 godziny więcej dziennie spędziliśmy przed ekranem komputera lub TV, a średni przyrost masy ciała w całej populacji wyniósł niemal 2 kg[1].

Otyłość – problem dużej wagi

Otyłość jest chorobą przewlekłą o złożonej etiologii, bez tendencji do samo ustępowania, z tendencją do nawrotów, a współczesna medycyna nie zna w pełni przyczyn jej rozwoju. Niewątpliwie na ryzyko rozwoju choroby otyłościowej istotnie wpływa nasz styl życia, ale wśród przyczyn otyłości należy przede wszystkim zwrócić uwagę na te czynniki, które predysponują do nadmiernej masy ciała, a zarazem w żaden sposób nie są zależne od pacjenta. Należą do nich m.in. czynniki genetyczne i epigenetyczne, płodowe, hormonalne, a także psychologiczne.

Choroba otyłościowa często uważana jest za powikłanie innych chorób, podczas gdy tak naprawdę to ona jest przyczyną ponad 200 powikłań i chorób. Wśród nich m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, miażdżycy czy chorób nowotworowych.

Największym wyzwaniem w rozumieniu i leczeniu otyłości jest w moim mniemaniu fakt, że niestety nadal duża część Polaków nie postrzega otyłości jako choroby przewlekłej, co potwierdzają najnowsze wyniki badania opinii zrealizowanego z końcem lutego br. Wynika z nich, że tylko 13% Polaków definiuje otyłość jako chorobę. Dużo pracy przed nami, by edukować, że otyłość nie jest wyborem pacjenta, efektem słabości charakteru czy lenistwa. Niemal codziennie w swojej pracy muszę wyjaśniać pacjentom, że otyłości nie należy odchudzać – otyłość należy leczyć, ponieważ realnie zagraża zdrowiu. Jak podają amerykańskie badania pacjenci z otyłością potrafią latami mierzyć się z chorobą zanim ktoś ją u nich zdiagnozuje komentuje prof. Paweł Bogdański, Kierownik Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

COVID-19 a otyłość

Jednym z czynników predysponujących do cięższego przebiegu zakażenia COVID-19 jest choroba otyłościowa. To właśnie ona bardzo często pojawia się jako choroba współistniejąca pogarszająca stan pacjentów z infekcją SARS-CoV-2. Jak wskazują prace naukowe, ryzyko śmierci z powodu zakażenia koronawirusem u osoby chorującej na otyłość jest większe niż u osoby z prawidłową masą ciała[2].  Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze choroba otyłościowa sprzyja zakażeniu COVID-19.  Po drugie, zakażony pacjent z chorobą otyłościową ma dużo większe ryzyko konieczności hospitalizacji, ale i pobytu na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Związane jest to m.in. ze zwiększonym oporem dróg oddechowych i małą objętością płuc, zmniejszoną siłą mięśni, a także towarzyszącymi otyłości zaburzeniami układu immunologicznego, nasilonym procesem zapalnym, zwiększoną produkcją w tkance tłuszczowej licznych adipocytokin. Często otyłości towarzyszą również choroby współistniejące, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i wiele innych. Taka sytuacja generuje dodatkowe obciążenia dla pacjenta zdecydowanie pogarszając jego rokowania – wyjaśnia prof. Paweł Bogdański.

Obostrzenia wynikające z jednej pandemii „podkręcają” drugą

Narodowa kwarantanna oraz obostrzenia, w tym zdalny tryb pracy i edukacji wpłynęły na masę ciała Polaków. Z badania zrealizowanego w ramach kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” wynika, że średni przyrost masy ciała w całej populacji wyniósł 1,8 kg. Istotnie wyższy wynik odnotowano w grupie osób już chorujących na otyłość – 3,2 kg oraz osób z nadwagą – 1,98 kg[3].

Co jeszcze się zmieniło? Średnio o pół godziny tygodniowo więcej niż przed pandemią COVID-19 poświęcamy na aktywność fizyczną w domu. Odbywa się to jednak kosztem aktywności na świeżym powietrzu, na którą Polacy przeznaczają średnio o 1,2 godziny mniej niż przed pandemią. Ostatecznie więc bilans aktywności fizycznej jest ujemny. Ten niekorzystny wyniki pogłębia dodatkowo fakt, że o ponad godzinę więcej Polacy spędzili przed ekranem telewizora/komputera/telefonu[4].

[1] Badanie opinii zrealizowane w ramach kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” w dn. 17-21.02.2021 przez agencję badawczą SW Research na grupie 1070 Polaków.

[2] Mohamed Nakeshbandi, Rohan Maini, Pia Daniel, et al.: The impact of obesity on COVID-19 complications: a retrospective cohort study, International Journal of Obesity, (44);1832–1837(2020).

[3] Badanie opinii zrealizowane w ramach kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” w dn. 17-21.02.2021 przez agencję badawczą SW Research na grupie 1070 Polaków.

[4] i.w.

[5] j.w.


Zdrowie

36 pytań do zakochania. Intymna rozmowa potrafi zbliżyć do siebie nawet zupełnie obce osoby

Redakcja
Redakcja
3 marca 2021
Fot. istock
 

Czy można zakochać się w kimś, kogo zupełnie nie znamy, zadając mu odpowiednie pytania? To brzmi jak scenariusz komedii romantycznej, prawda? Tymczasem, badanie przeprowadzone, między innymi, przez psychologa Arthura Arona wykazało, że bliskość między dwojgiem nieznajomych może narodzić się właśnie poprzez zadawanie sobie nawzajem określonej serii osobistych pytań. Poniżej znajdziecie 36 pytań użytych przez naukowca i podzielonych na trzy zestawy, z których każdy następny ma być bardziej dociekliwy niż poprzedni.

Zestaw I

1. Biorąc pod uwagę, że możesz wybrać kogokolwiek na świecie, kogo chciałbyś zaprosić na kolację?

2. Czy chciałbyś być sławny? Z jakiego powodu?

3. Czy zdarza ci się przed rozmową telefoniczną powtarzać sobie, co masz zamiar powiedzieć? Dlaczego?

4. Jak wygląda dla ciebie „idealny” dzień?

5. Kiedy ostatnio śpiewałeś sobie? Komuś innemu?

6. Gdybyś mógł dożyć 90 lat i zachować umysł lub ciało 30-latka, co byś wybrał?

7. Czy masz jakieś przeczucie co do tego, w jaki sposób umrzesz?

8. Wymień trzy rzeczy wspólne dla ciebie i twojego partnera.

9. Za co w swoim życiu jesteś najbardziej wdzięczny?

10. Gdybyś mógł zmienić cokolwiek w sposobie, w jaki zostałeś wychowany, co by to było?

11. Poświęć cztery minuty i opowiedz swojemu rozmówcy historię swojego życia tak szczegółowo, jak to tylko możliwe.

12. Gdybyś mógł jutro obudzić się z jakąkolwiek cechą lub umiejętnością, co by to było?

Zestaw II

13. Gdyby kryształowa kula mogła powiedzieć ci prawdę o tobie, twoim życiu, przyszłości lub czymkolwiek innym, co chciałbyś wiedzieć?

14. Czy jest coś, o czym marzyłeś od dawna? Dlaczego tego nie zrobiłeś?

15. Jakie jest największe osiągnięcie w Twoim życiu?

16. Co najbardziej cenisz w przyjaźni?

17. Jakie jest Twoje najcenniejsze wspomnienie?

18. Jakie jest Twoje najstraszniejsze wspomnienie?

19. Gdybyś wiedział, że za rok umrzesz, czy zmieniłbyś cokolwiek w swoim obecnym życiu? Dlaczego?

20. Co oznacza dla ciebie przyjaźń?

21. Jakie role w twoim życiu odgrywają miłość i uczucie?

22. Wymień jakąś pozytywną cechę swojego rozmówcy

23. Jak bliska jest ci Twoja rodzina? Czy uważasz, że Twoje dzieciństwo było szczęśliwsze niż dzieciństwo większości innych ludzi?

24. Co myślisz o swojej relacji z matką?

Zestaw III

25. Niech każde z Was wypowie trzy stwierdzenia o „Was”. Na przykład „Oboje siedzimy tu i czujemy, że…”

26. Uzupełnij zdanie: „Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym się podzielić …”

27. Jeśli zamierzasz zostać bliskim przyjacielem swojego rozmówcy, powiedz, co powinien o tobie wiedzieć.

28. Powiedz swojemu rozmówcy, co ci się w nim podoba; tym razem bądź bardzo szczery, mówiąc rzeczy, których zazwyczaj nie możesz powiedzieć komuś, kogo właśnie poznałeś.

29. Podziel się ze swoim rozmówcą żenującym momentem w swoim życiu.

30. Kiedy ostatnio płakałeś w obecności innej osoby? Sam?

31. Powiedz swojem rozmówcy coś, co już teraz ci się w nim podoba.

32. Co jest zbyt poważne, aby z tego żartować?

33. Gdybyś miał umrzeć dziś wieczorem bez możliwości skontaktowania się z kimkolwiek, czego najbardziej żałowałbyś, że komuś o tym nie powiedziałeś? Dlaczego jeszcze tego nie zrobiłeś?

34. Twój dom, wszystko, co posiadasz, pali się. Po uratowaniu swoich bliskich i zwierząt masz czas, aby bezpiecznie uratować jeden przedmiot. Co by to było? Dlaczego?

35. Spośród wszystkich osób w twojej rodzinie, czyją śmierć byłaby dla Ciebie najbardziej przytłaczająca? Dlaczego?

36. Podziel się osobistym problemem i poproś partnera o radę, jak mógłby sobie z nim poradzić. Poproś także partnera, aby zastanowił się nad tym, jak się czujesz w związku z wybranym problemem.


Na podstawie: nytimes.comZobacz także

6 nieoczywistych sygnałów, które świadczą o problemach z florą bakteryjną jelit

„Po drugie nie poddawaj się. Mnie lekarz dał trzy miesiące życia”. Dekalog chorującej na raka

Wiesz, jak dbać o swoje nerki? Nie zapominaj o nich!

Wiesz, jak dbać o swoje nerki? Nie zapominaj o nich!