Go to content

Pielęgnacja kręconych włosów – najważniejsze zasady. Od czego zacząć?

fot. bojanstory/iStock

Burza loków jest obiektem pożądań wielu kobiet. Loki podkreślają kobiecość, dodają seksapilu i sprawiają, że mężczyźni nie potrafią obok kobiety przejść obojętnie. Posiadaczki loków doskonale wiedzą, że pielęgnacja kręconych włosów jest bardzo wymagająca. Co warto wiedzieć o kręconych włosach?

Kręcone włosy są niesforne

Delikatnie opadające na ramiona włosy lub burza loków w stylu afro to marzenie niejednej z nas. Niestety, loki są niesforne, puszą się, a czasami przypominają siano. Wszystkiemu winne są głównie zmiany hormonalne jakie zachodzą w organizmie wraz z wiekiem. Na kondycję włosów wpływa nadmierna ilość kosmetyków – pianek, lakierów, żeli i gum. Nadmierna stylizacja na ciepło czy używanie szczotki niedopasowanej do rodzaju włosa również nie jest obojętna. Większość kręconych włosów charakteryzuje się wysoką porowatością, tendencją do kręcenia się i puszenia pod wpływem odrobiny wilgoci. Włosy te często są matowe i suche.

Pielęgnacja kręconych włosów – jak powinna wyglądać?

Odpowiedni szampon

By kręcone włosy nabrały blasku i świeżości w pierwszej kolejności należy zadbać o ich właściwą pielęgnację. Loki lubią delikatne i łagodne szampony. Doskonale sprawdzą się kosmetyki nie zawierające w składzie SLS/SLES. Istotną rolę ogrywa również technika mycia włosów. Szampon delikatnie wmasowujemy we włosy, unikamy szarpania i plątania. Coraz większą popularnością cieszy się metoda mycia włosów kręconych o nazwie OMO. Na czym dokładnie polega? W pierwszej kolejności na włosy nakładamy odżywkę, dopiero potem myjemy je szamponem, a następnie znowu aplikujemy odżywkę. Dzięki temu loki są odżywione, gładkie i lśniące.

Zobacz również: Jak wzmocnić osłabione włosy? Tylko skuteczne sposoby – wypróbuj, a się przekonasz

Proteiny

Suche, oklapnięte i pozbawione życia włosy potrzebują szybkiej reanimacji. Najlepiej sprawdzi się duża porcja protein, którą znajdziemy w maskach, odżywkach, czy balsamach do włosów. W składzie kosmetyków szukajmy alg, migdałów czy kolagenu.

Olejowanie to konieczność

Olejowanie włosów powinno stać się codziennym rytuałem. To obowiązkowy element pielęgnacji. Najlepiej sprawdzi się olejek arganowy, słonecznikowy, rzepakowy, lniany, ze słodkich migdałów i rokitnika. Olejek można nakładać samodzielnie lub połączyć z odżywką.

Zobacz również: Olejowanie włosów – podstawowe zasady

Rozczesywanie na sucho to największy błąd

Stop! To największy grzech jaki mogą popełnić posiadaczki burzy loków. Rozczesywanie na sucho sprawia, że włosy tracą swój naturalny skręt, puszą się i wyglądają po prostu nie ładnie. Dodatkowo łamią się i niszczą. Najważniejsza zasada brzmi – włosy kręcone zawsze rozczesujemy na mokro.

Grzebień czy szczotka?

Pielęgnacja kręconych włosów to nie tylko odpowiedni dobór kosmetyków czy sposób mycia, ale i wybór odpowiedniej szczotki. Najlepiej sprawdzi się grzebień z grubo rozstawionymi zębami.

Suszarce mówimy stop

Posiadaczki burzy loków powinny unikać suszenia przy pomocy suszarki. Włosy kręcone są zazwyczaj suche, a ciepłe czy gorące powietrze dodatkowo wzmaga problem. Po myciu, włosy najlepiej pozostawić do wyschnięcia lub użyć zimnego nawiewu.

Wydobywamy skręt

By wydobyć skręt z kręconych włosów koniecznie należy zaaplikować odpowiedni stylizator. W drogeriach dostępnych jest mnóstwo kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów kręconych. Doskonale sprawdzą się żele, które utrwalają, ale nie przeciążają włosów. A co najważniejsze – produkty do stylizacji nakładamy na włosy, kiedy są jeszcze mokre.

Gumki tylko delikatne

Włosy kręcone często się plączą, łamią. Cienkie, syntetyczne gumki do włosów tylko potęgują problem. Ciasne związywanie włosów nie wpływa pozytywnie na ich kondycję. Pora na zmiany. Do związywania włosów używaj tylko delikatnych gumek, najlepiej tych wykonanych z jedwabiu.