Dom i wnętrze Lifestyle

Pięć genialnych sposobów na pozbycie się muszek owocówek

Redakcja
Redakcja
19 września 2018
Fot. iStock/Drbouz
 

Nie było ich całe lato i nagle są… pojawiły się właściwie nie wiadomo skąd. Muszki owocówki. Przekleństwo kuchni. Lgną do wszystkiego, co się zostawi na zewnątrz – zwłaszcza owoców i warzyw. Obrzydliwe, upierdliwe i do tego trudno się tego diabelstwa pozbyć. 

Jasne, możemy wszystko nagle chować do lodówki, ale kompot, sok zostawiony nawet na dnie kubka już przyciąga muszki owocówki.  Jak z nimi walczyć? Jest kilka genialnych sposobów.

1. Niefiltrowany ocet jabłkowy

Wlej trochę octu jabłkowego do szklanki. Muszki nie potrafią się oprzeć jego zapachowi, następnie przykryj otwór plastikową folią i zabezpiecz gumką recepturką, muszki nie będą w stanie wyjść, gdy znajdą się w środku.

2. Ocet i mydelniczka

Jeśli okaże się, że twoje muszki owocowe nie potrafią się dostać przez folię do szklanki (a uwierzcie są w stanie raczej wejść wszędzie), do octu dodaj kilka kropli płynnego mydła i odstaw w miseczce. Mydło sprawia, że powierzchnia mieszanki gęstnieje, przez co muszki będą się topić, nie mogąc się wydostać.

3. Papierowy stożek i kawałki owoców

Do słoika wlej trochę octu i dodaj kawałki bardzo dojrzałych owoców. Następnie zwiń kawałek papieru w stożek i włóż do do słoika wąskim otworem w dół. Muszki wlecą do środka, ale nie będą mogły się już wydostać.

4. Mleko, cukier i pieprz

Wymieszaj mleko, cukier, pieprz. Mieszankę gotuj przez 10 minut, następne wlej do płytkiego naczynia. Muszki szybko do tego przylecą i się utopią.

5. Czerwone wino

Podobnie jak ocet, muszki owocowe uwielbiają zapach wina. Spróbuj zostawić otwartą butelkę z odrobiną płynu – chuda szyjka zatrzyma muchy w pułapce.

A może wy macie jakieś swoje sprawdzone sposoby?


źródło: goodhouskeeping


Dom i wnętrze Lifestyle

Młodość Astrid. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej – Astrid Lindgren

Redakcja
Redakcja
19 września 2018
Młodość Astrid. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej - Astrid Lindgren
Fot. Materiały prasowe
 

Młodość Astrid –  film prezentowany na Gali Specjalnej podczas 68. MFF w Berlinie oraz zwycięzca tegorocznego festiwalu Transatlantyk. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej – Astrid Lindgren to nowy film wybitnej duńskiej reżyserki Pernille Fischer Christensen. Autorki „Rodziny”, „Telenoweli” i „Kogoś, kogo kochasz”.

W rolę tytułową brawurowo wciela się Alba August, duńska aktorka znana w Polsce z serialu kryminalnego „Zakładnicy z metra”.

W biograficznej „Młodości Astrid”, która opowiada o początkach oraz młodości słynnej pisarki Astrid Lindgren (1907-2002), Pernille Fischer Christensen ukazuje silną, niezależną kobietę, która łamie normy społeczne, konwenanse i kroczy przez życie z podniesioną głową.

Astrid i jej rodzeństwo mają szczęście, że dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności.

Młodość Astrid. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej - Astrid Lindgren

Młodość Astrid |Fot. Materiały prasowe

Rodzice Astrid pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych, i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji.

Reinhold Blomberg nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Może się zdawać, że z wzajemnością, jednak kiedy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję: nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, lecz zamiast tego postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem Lassem.

Młodość Astrid. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej - Astrid Lindgren

Młodość Astrid |Fot. Materiały prasowe

MŁODOŚĆ ASTRID

Młodość Astrid. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej - Astrid Lindgren

 w reżyserii Pernille Fischer Christensen

W KINACH OD 5 PAŹDZIERNIKA

TWÓRCY FILMU:

Reżyseria: Pernille Fischer Christensen

Scenariusz: Kim Fupz Aakeson, Pernille Fischer Christensen

Zdjęcia: Erik Molberg Hansen

Muzyka: Nicklas Schmidt

Montaż: Kasper Leick, Tess Lindberg, Åsa Mossberg

Scenografia: Linda Janson, Sabine Engelberg,
Sandra Lindgren, Katharina Birkenfeld

Kostiumy: Cecilia Rörby, Cilla Rörby

Producenci: Anna Anthony, Maria Dahlin, Lars G. Lindström,
Joel Brandeis, Christoph Daniel, Tomas Eskilsson,
Rene Ezra, Tomas Radoor, Marc Schmidheiny,
Dario Suter, Josefine Tengblad

Młodość Astrid. Porywająca biografia ikony literatury młodzieżowej - Astrid Lindgren

Młodość Astrid |Fot. Materiały prasowe

OBSADA:

Alba August Astrid

Maria Bonnevie Hanna

Trine Dyrholm Marie

Henrik Rafaelsen Blomberg

Magnus Krepper Samuel

Björn Gustafsson Sture

Sofia Karemyr Madicken

Liv LeMoyne Saga

Młodość Astrid |Fot. Materiały prasowe

Nagrody i festiwale:

2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Berlinale

2018 – Transatlantyk Łódź – Nagroda Publiczności

Prasa o filmie:

Alba August jest świetna jako młoda kobieta stająca przed najtrudniejszymi decyzjami.
Boyd van Hoeij, Hollywood Reporter

Historia triumfu nad przeciwnościami losu i hartu ducha, który również później pomógł Astrid Lindgren odnieść sukces literacki.
Wendy Ide, Screen International

Żywiołowy występ świeżej Alby August to jeden z najmocniejszych atutów tej opowieści o zaskakująco niekonwencjonalnym życiu młodej Astrid Lindgren.
Alissa Simon, Variety

Wspaniały i poruszający film o młodości jednej z najbardziej utytułowanych pisarek na świecie.
Sonja Hartl, Kino Zeit

Alba August – narodziny gwiazdy!
Michael Müller, Negative Space

Młodość Astrid |Fot. Materiały prasowe

Biogram reżyserki:

Pernille Fischer Christensen – przyszła na świat 24 grudnia 1969 w Danii. W roku 1999  ukończyła Państwową Szkołę Filmową. Jej dyplomowy film „Indien”, w którym główną rolę zagrała znakomita duńska aktorka Trine Dyrholm, otrzymał nagrodę sekcji studenckiej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz dwie statuetki na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monachium – za najlepszy film i najlepszy debiut. Przełomem w karierze reżyserki okazał się już pierwszy obraz pełnometrażowy „Telenowela” (2006), tragikomiczna historia związku właściciela salonu piękności i transseksualnej kobiety. Film – ponownie z Trine Dyrholm, ulubioną aktorką Christensen – otrzymał m.in. Srebrnego Niedźwiedzia i nagrodę za najlepszy debiut na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Kolejnymi filmami, jak „Dansen”, „Rodzina” czy „Ktoś, kogo kochasz”, reżyserka ugruntowała swoją pozycję specjalistki od interesujących i silnie feminizujących dramatów.

Filmografia:

2018 Młodość Astrid / Unga Astrid

2014 ktoś, kogo kochasz / En du elsker

2010 Rodzina / En familie

2008 Dansen

2006 Telenowela / En soap

2002 Habibti min elskede (kr.m.)

1999 Indien (kr.m.)

1997 Pigen som var søster (kr.m.)

1995 Honda Honda (kr.m.)


Dom i wnętrze Lifestyle

5 sposobów, by dobrze zacząć dzień

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 września 2018
Fot. iStock/PeopleImages

Często to, w jakim nastroju obudzisz się rano, wpływa na twoje samopoczucie przez resztę dnia.  Jeśli czujesz się przytłoczony, jeśli odczuwasz stres tuż po przebudzeniu, prawdopodobnie nie zmieni się to przez cały dzień, jeśli nic z tym nie zrobisz.

Jeśli chcesz dobrze zacząć dzień, będziesz musiał zmienić niektóre z twoich przyzwyczajeń. Nie zawsze jest to łatwe, ale warto włożyć odrobinę wysiłku i spróbować.

5 sposobów, by dobrze zacząć dzień

Ustaw swój budzik na wcześniejszą niż zazwyczaj godzinę

Wstając trochę wcześniej, będziesz spokojniejszy, wyeliminujesz poczucie napięcia i strach związany z pośpiechem. Możesz posłuchać radia w łóżku, przeciągać się powoli i przygotować się emocjonalnie na wyzwania nowego dnia.

Zacznij prysznicem

Poranny prysznic to nie tylko sposób na przebudzenie; czas spędzony pod wodą to relaksujący i energetyzujący moment. Ciepła woda rozluźni twoje mięśnie i umysł. Ta minuta  dla ciebie pozwoli ci także pomyśleć o możliwościach, jakie masz przed sobą i poczuć wdzięczność za ten nowy dzień.

Przeczytaj coś inspirującego

Niezależnie od tego, czy jest to motywacyjny cytat, czy fragment ulubionej powieści. Czytanie wprowadzi cię w dobry nastrój, pozwoli na osobiste przemyślenia i wyeliminowanie negatywnych myśli.

Przytul się

Przytulanie generuje eksplozję hormonów, która pozwala nam czuć się dobrze i przezwyciężyć lęki. Oksytocyna, ale także serotonina i dopamina wprawiają nas w poczucie harmonii i pełni życia.

Ciesz się pełnym i zbilansowanym śniadaniem

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, ponieważ to, co jemy rano pozwala nam zrównoważyć poziom cukru we krwi i zapewnia energię potrzebną do radzenia sobie z fizycznym i psychicznym stresem. Bez dobrego śniadania jesteś bardziej bezbronny, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Poćwicz

Nie musisz wcale biec na siłownię, możesz pójść pobiegać lub poćwiczyć jogę. Poranny wysiłek przypomni ci, jak ważna jest dobra kondycja fizyczna.


Na podstawie: nos pensees.fr


Zobacz także

Nauka pokory – ale przede wszystkim miłości. Dobrej, spełnionej, nie nadrabianej w ostatniej chwili. Warto doświadczać takich chwil

Skoncentrowana na kobiecości

Rozwiązanie konkursu „Skoncentrowana na kobiecości”

Samotność może być szkodliwa dla naszego zdrowia. Zadbaj o siebie