Lifestyle Psychologia

Osiem rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim zdrowiu psychicznym

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2021
16 sygnałów alarmowych, że twoje zdrowie psychiczne wymaga pomocy specjalisty
Fot. iStock / Klubovy – 16 sygnałów alarmowych, że twoje zdrowie psychiczne wymaga pomocy specjalisty
 

Jak to się dzieje, że tak często zaniedbujemy zdrowie psychiczne? Spychamy na margines to, co najważniejsze: dobre samopoczucie, wewnętrzny spokój, odpoczynek psychiczny. Stawiamy czoła niemożliwie trudnym sytuacjom, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wielkie koszty emocjonalne ponosimy. Tłumimy emocje, negatywne uczucia i myśli, odsuwamy to, co powinniśmy przepracować.

Na początek, bądź świadomy kilku podstawowych faktów, które powinny otworzyć ci oczy.

Osiem rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim zdrowiu psychicznym

1.Każdy z nas ma lepsze i gorsze momenty w życiu

Problemy ze zdrowiem psychicznym zdarzają się każdemu z nas, bez wyjątku, bez względu na wiek, status materialny i sytuację rodzinną. Można mieć wszystko, być otoczonym kochającymi bliskimi, a gdzieś głęboko w środku potwornie cierpieć. Ważne, żebyśmy nie czuli się winni z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym. One się po prostu zdarzają, czasem nie potrafimy określić bezpośredniej przyczyny.

2. 30% osób z problemami psychicznymi nie ma dostępu do fachowej pomocy

To znacząca liczba, która mocno niepokoi. Warto zatem nie pozostawać obojętnym i pomagać tam, gdzie jest to możliwe, czyli stworzyć sieć wsparcia, a także skontaktować osobę potrzebującą ze specjalistą, poszukać numerów telefonów zaufania, otoczyć ją zrozumieniem, którego potrzebuje.

3. Osoby, które nie leczą swoich zaburzeń emocjonalnych żyją krócej

Średnio o 10- 25 lat. Dzieje się tak z różnych powodów, na przykład nieleczona depresja może doprowadzić do prób odebrania sobie życia. Choroby psychiczne są również często sprzężone z innymi problemami zdrowotnymi, które je tylko pogłębiają. Zdrowie psychiczne i pozytywne nastawienie jest szczególnie ważne, gdy nasz organizm zmaga się z ciężkimi, nieuleczalnymi chorobami.

4. Lecząc się, możemy odzyskać dawną sprawność

Nawet w 100%. Trzeba o tym pamiętać i pozwolić sobie pomóc. Powinniśmy również przełamać wstyd, który towarzyszy chorobom psychicznym. Bardzo ważna jest tu również profilaktyka i samoświadomość.

5. Światowa gospodarka traci około 1 biliona dolarów rocznie na produktywności, z powodu depresji i niepokoju odczuwanych przez pracowników

Problem jest zatem globalny i bardzo realnie przekłada się na sytuację ekonomiczną. Dobry stan zdrowia psychicznego wiąże się z dobrostanem psychicznym i psychologicznym, a to dzięki nim możemy prawidłowo i efektywnie wykonywać nasze obowiązki.

6. 9.10 krajów z najwyższym odsetkiem samobójstw leży w Europie

Jest to region szczególnie dotknięty przez problem zaburzeń psychicznych i składa się na to wiele czynników (również cywilizacyjnych). Wyższy poziom życia to bardzo często o wiele większa wrażliwość emocjonalna i słabsze zdrowie psychiczne. Nie należy również zapominać, że mimo, że nasza świadomość dotycząca chorób psychicznych i problemów emocjonalnych wciąż rośnie, ciągle jeszcze wstydzimy się do tego, że sobie z nimi nie radzimy. Pamiętajmy, prawie 800 000 ludzi umiera co roku w wyniku samobójstwa,  co 40 sekund na skutek samobójstwa umiera 1 osoba. Samobójstwo jest drugą co do częstości przyczyną zgonów osób w wieku 15-29 lat.

7. Jeden na pięciu nastolatków cierpi z powodu zaburzeń psychicznych

Problem jest zatem olbrzymi i nie wolno nam go lekceważyć. Osoby w wieku nastoletnim są szczególnie narażone z racji ogromnej presji środowiska, a także specyficznego momentu w życiu, kiedy to szukamy odpowiedzi na wiele ważnych pytań, kiedy szukamy własnej tożsamości. Około połowa zaburzeń psychicznych zaczyna się przed 14 rokiem życia. Szczególnie teraz, kiedy świat zmaga się z pandemią, a my jesteśmy zmuszeni znacznie ograniczyć kontakty z bliskimi, zwracajmy jeszcze większą uwagę na potrzeby emocjonalne naszych dorastających dzieci.

8. Praca jest dobrym remedium

W wielu przypadkach stabilne i satysfakcjonujące zatrudnienie okazuje się dobrym środkiem wspomagającym proces zdrowienia. Nie należy zatem wykluczać osób z problemami natury psychologicznej, ale aktywnie je wspierać w środowisku zawodowymi.

 

 


Lifestyle Psychologia

Blue Monday – istnieje naprawdę, czy smucimy się dziś na zawołanie?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
18 stycznia 2021
Fot. iStock
 

Od rana cały Internet jest blue. Na Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku – pomogą niebieskie korale, kapcie i cała masa innego asortymentu. Co tu kryć, smerfny smutek cudownie zaskoczył niemalże w każdym kraju. Ale czy istnieje naprawdę, czy smucimy się dziś na zawołanie?

Blue Monday, najbardziej depresyjny dzień w roku

Oprócz zaskakujących splotów wydarzeń, które umacniają jego pozycję, to całkiem dobre święto marketingu. Blue Monday przypada na trzeci poniedziałek stycznia. Dlaczego akurat dziś?

Teoria głosi, że jest to dzień, kiedy nasze nieszczęścia tworzą ogromne combo (jak w tetrisie). Wszyscy jesteśmy zmarznięci, spłukani, a nasze emocje pełzają pod ciężarem ogromnego poczucia winy, że noworoczne postanowienia znowu szlag trafił. Mieliśmy przecież być fit, nie pić nic a nic, biegać, morsować i w ogóle zostać mistrzem świata w czymś! Minęły trzy tygodnie, a po postanowieniach zostały co najwyżej kompulsywne zakupy (bieżni, rozmówek polsko-chińskich czy przymałych dżinsów).

W tym roku Blue Monday daje jeszcze mocniej w kość. Pandemia dobrała się do nas na całego i po prawie roku życia w świecie ograniczeń, mamy serdecznie dość. Co tu kryć – każdy powód do złapania doła jest dość dobry i wystarczający, mało kto wybrzydza, gdy wybór nieszczęść jest bogaty, a perspektywy wątpliwe. Temperatura też dopisała, jak na zawołanie!

Pierwotnie koncepcja blue monday została wymyślona przez psychologa Cliffa Arnalla. Mimo lekkiego traktowania przez samego twórcę, chwyciła tak dobrze, że na stałe wgryzła się w naszą popkulturę.

Arnall opracował nawet wzór (!) na obliczenie corocznego dnia trwogi! Pojawiają się w nim takie dane, jak: W = pogoda, D = zadłużenie, d = miesięczne wynagrodzenie, T = czas, który minął od Bożego Narodzenia, P = czas, który minął od niespełnienia naszych noworocznych postanowień, M = niski poziom motywacji, czy Na = poczucie potrzeby podjęcia działania.

Psychologowie obalają jednak zasadność ustalania najbardziej depresyjnego dnia w roku. Na łamach magazynu Independent, dyplomowany psycholog dr Joan Harvey, opisuje tę koncepcję, jako „całkowicie bezsensowną” i  zwraca uwagę na inny, ważny problem. Sezonowe zaburzenia afektywne mogą powodować depresję w miesiącach zimowych.

U mnie dziś odwołano wizytę u stomatologa, dzieciom zajęcia z angielskiego (pęknięcie rury spowodowało w dzielnicy spore zalania i awarię ogrzewania; choć ja nie rozpaczam, wierzę, że kilka osób ma dziś zdecydowanie depresyjny dzień), zlikwidowano grupę zajęć judo mojego syna i szlag trafił radio w samochodzie. Zamykając dzień z takim bilansem, powinnam wierzyć w Blue Monday,  jak pięciolatek  Mikołaja! Ale nie zamierzam smucić się na zawołanie. 😉

Potraktujmy ten dzień, jako Dzień Głaskania Się Po Głowie, bo to przynajmniej jeden dzień w roku, kiedy dajemy sobie publiczne przyzwolenie na chwilową niemoc.

A Wam, życzę, żeby mimo dzisiejszego dnia, wystarczyło wam entuzjazmu na wieczorny relaks – jutro przecież też możecie się podołować, że zamiast ćwiczyć z Chodą, wciągnęliście kubeł lodów do serialu. 😉

Przeczytaj także:

Depresja sezonowa – jak sobie z nią poradzić?


Lifestyle Psychologia

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka – wierszyki i cytaty, które sprawią przyjemność dziadkom

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 stycznia 2021
Życzenia na Dzień Babci i Dziadka - wierszyki i cytaty
Fot. iStock

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka są ważną częścią tych wyjątkowych świąt. Niosą ze sobą wiele dobrych emocji, będąc pięknym sposobem na wyrażenie wdzięczności za obecność ukochanych dziadków w naszym życiu. Czasem trudno znaleźć słowa, które są odpowiednie, by  podziękować, dlatego warto wesprzeć się niewielką pomocą. Zadanie ułatwią wierszyki, cytaty i życzenia na Dzień Babci i Dziadka, które sprawdzą się na tę wyjątkową okazję.

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka — jak je przekazać?

Najmilej jest zrobić to osobiście, bo dziadkowie z pewnością docenią obecność wnuka w dniu ich święta. Wtedy można po prostu złożyć życzenia i ofiarować miły upominek, lub przekazać je w formie wykonanej ręcznie laurki, lub kartki ze specjalną dedykacją. Jeśli z powodu odległości lub innych życiowych zawirowań nie jesteśmy w stanie pojawić się osobiście, można się wspomóc innymi formami obecności. Jeśli dziadkowie idą z duchem czasu i mają dostęp do internetu, rozmowa na wideo czacie będzie miłą okazją do przekazania życzeń. Podobnie jak w przypadku zwykłej rozmowy telefonicznej, lub, co zdarza się nieco rzadziej — nadania listu lub kartki pocztowej specjalnie z tej okazji. Jakąkolwiek formę wybierzemy, życzenia na Dzień Babci i Dziadka powinny popłynąć prosto z serca.

Życzenia na Dzień Babci — wierszyki

Babcie uwielbiają spędzać czas z wnukami, podobnie jak przyjmować życzenia. Do dyspozycji jest wiele różnych wierszyków, które sprawią ukochanej babci niekłamaną przyjemność.

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka - wierszyki i cytaty

Fot. iStock/Życzenia na Dzień Babci

Życzenia na Dzień Babci od przedszkolaka

Moja Babcia ma dziś święto,
chodź powinno być codzienną już tradycją, że wnuczęta babci życzą:
najlepszego, najzdrowszego, spokojnego życia. Od ciastek nie tycia!
Ton całych radości i jak najczęstszych gości.
Najsłodszej słodyczy, wnuk/wnuczka życzy

Życzenia na Dzień Babci od starszaka

Kochana Babciu…..
W dniu Twojego Święta sięgam po wspomnienia….
Dziękuję Ci za troskę i za wszystkie zmartwienia…
Za uśmiech Twój codzienny i bajki opowiadane…
Za każdą chwilę z Tobą i najlepsze śniadanie….
I za Życie Mojej Mamy, które w Tobie się poczęło…
I za Twoje dobre serce, które wszystkich nas garnęło…
Za wszystko, co dobre Kochana Babciu z serca Ci dziękuję…
A za to co złe przepraszam i życzenia Ci podaruję..
Abyś w zdrowiu nam żyła przez długie, długie lata i nigdy nie zaznała goryczy tego świata…

Życzenia na Dzień Dziadka — wierszyki 

Dziadek, podobnie jak babcia, także doceni złożone mu życzenia.

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka - wierszyki i cytaty

Fot. iStock/Życzenia na Dzień Dziadka

Życzenia na Dzień Dziadka od przedszkolaka

Dziadziusiu, na Ciebie zawsze można liczyć,
dlatego w Dniu Dziadka chcę Ci życzyć
zdrowia, radości i siły do życia,
bo jest jeszcze tyle do odkrycia i tyle do zrobienia!
Niech spełnią się Twoje wszystkie marzenia!

Życzenia na Dzień Dziadka od starszaka

Złożyć życzenia na Dzień Dziadka, to nie taka wcale gratka.
W końcu to mój ekstra Dziadek, jest najlepszy – to nie przypadek!
Chciałbym być oryginalny, pomysłowy no i fajny.
Żaden ze mnie jest artysta, niech więc wybrzmi miłość czysta!
Bądź najzdrowszy mój Dziaduniu, życzę Ci motyli w brzuniu,
spełniaj wszystkie swe marzenia jakbyś nie miał nic do stracenia!
Wiecznej życzę Ci uciechy i z Twych wnucząt też pociechy!

Łączone życzenia na Dzień Babci i Dziadka

Przy okazji planowania wspólnego prezentu lub laurki dla babci i dziadka, można pomyśleć o wspólnych życzeniach. Dziadkowie docenią taki gest i będą mogli razem nacieszyć się swoim świętem.

Życzenia na Dzień Babci i Dziadka - wierszyki i cytaty

Fot. iStock/Życzenia na Dzień Babci i Dziadka

Dziadziuś – Superbohater. Najlepszy przyjaciel. Złota rączka.
Zawsze zrozumie. Zawsze przytuli. I zawsze pomoże.
Babcia – Mimo robienia dziesięciu rzeczy jednocześnie i tak pamięta o Tobie.
Gotuje najlepsze obiady. Piecze najlepsze ciastka. Kocha Cię.
Jest w stanie dla Ciebie wiele poświecić.
To dlatego Babciu, to dlatego Dziadku – chcę podziękować dziś Wam i życzyć,
Żebyście zawsze byli zdrowi, zawsze szczęśliwi i zawsze blisko mnie.
Jesteście moim skarbem. A o skarb trzeba dbać.

Cytaty na Dzień Babci i Dzień Dziadka

Życzenia na Dzień Babci od starszej wnuczki lub wnuka nie muszą mieć formy rymowanej. Można także wykorzystać piękne cytaty, które idealnie sprawdzą się jako wstęp lub podsumowanie życzeń, które chcielibyśmy złożyć.

cytaty życzenia dzień babci i dziadka

Fot. Grafika własna / istock

cytatyTo, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia. Oraz, co najważniejsze, ciasteczka.

Rudolph Giuliani

cytaty życzenia dzień babci i dziadka

Fot. Grafika własna / istock

cytatyBóg nie mógł być wszędzie, więc stworzył babcię.

Autor nieznany

Fot. Grafika własna / istock

cytatySą ojcowie, którzy nie kochają swoich dzieci, ale nie ma dziadka, który nie uwielbiałby swojego wnuka. 

Victor Hugo

Każdy, na Dzień Babci i Dzień Dziadka, może pięknie podziękować za miłość i ciepło płynące od ukochanych dziadków. Pomogą w tym wyżej wspomniane wierszyki, cytaty, a także własne, nawet proste słowa. Najważniejsze, by płynęły prosto z serca.


źródło:  katalogmarzen.pl ,www.jestpozytywnie.pl 

Zobacz także

8 filmów poprawiających humor. Dla wszystkich, którzy potrzebują dystansu i uśmiechu

IKEA znów wzrusza. Czas płynie nieubłaganie, dzieci rosną… Gdybyśmy tylko mogli zatrzymać niektóre rzeczy „małe” na dłużej

W 2025 roku co drugie dziecko będzie miało autyzm. Tak wykazują wstrząsające badania dotyczące żywności i zawartych w nich pestycydów