Go to content

Naucz się być na nowo, czyli jak dbać o zdrowie psychiczne w trakcie pandemii

Fot. iStock / elenaleonova

Wiesz już, że pozostaniesz w domu przez dłuższy czas, że izolacja od bliskich potrwa kilka tygodni. W tym okresie wyjątkowo ważne jest to, byśmy odpowiednio zadbali nie tylko o kondycję fizyczną, ale również o zdrowie psychiczne. Oto lista podstawowa, którą powinieneś sprawdzać raz w tygodniu, być mieć kontrolę nad swoim stanem emocjonalnym i w odpowiednim momencie wyłapać niepokojące objawy.

1. Uczucia

Ustaw alarm w telefonie lub przypomnienie w kalendarzu, aby o ustalonej godzinie, co tydzień spróbować ocenić w skali od 0 („wcale”) do 10 („bardzo”) poziom stresu, niepokoju lub lęku, który odczuwasz w związku z sytuacją, w której się znalazłeś.

To normalne, że w jednym tygodniu wyniki będą wysokie, w innym spadną. Jeśli jednak zauważysz, że poziom stresu rośnie i pozostaje długo na bardzo wysokim poziomie, nadszedł czas, aby priorytetowo potraktować zdrowie psychiczne.

2. Ciało

Poświęć chwilę, aby zaobserwować poziom napięcia w ciele, „zamknięte” ramiona, klatka piersiowa lub zaciśnięta szczęka. Inne objawy stresu to suchość w ustach, trudności w oddychaniu i przyspieszone bicie serca.

3. Sen

Czy śpisz teraz nieporównanie dłużej, czy może cierpisz na bezsenność? Jeśli każdego wieczoru walczysz o to, by zasnąć, często budzisz się w nocy lub budzisz wcześniej niż zwykle i masz trudności z ponownym uśnięciem, są to oznaki, że twój umysł nie jest w stanie się wyłączyć i zrelaksować.

4. Myśli

Czy zawsze widzisz w myślach najgorsze scenariusze? Zastanawiasz się, czy kiedyś nastąpi lepsze jutro, czy w ogóle sobie poradzisz? Skupianie się na scenariuszach „co jeśli…” jest dla nasz szkodliwe i najlepiej jest zastąpić je pozytywnymi afirmacjami.

5. Reakcje / zachowanie

Każdy dzień przynosi wyzwania, ale to, jak sobie z nimi radzimy, pokazuje w jakiej jesteśmy kondycji psychicznej. Jeśli często teraz wybuchasz, atakujesz słownie tych, których kochasz, bardzo trudno jest się skupić lub uspokajasz się nadużywając alkoholu lub jedząc zbyt wiele, oznacza to, że najwyższa pora

6. Bliska osoba

Wybierz kogoś, komu zwierzysz się ze swoich problemów. Może to być Twój partner, współlokator, a nawet przyjaciel lub kolega, z którym utrzymujesz kontakt za pośrednictwem mediów społecznościowych. Szczerze mów o tym, jak sobie radzisz.

Pamiętaj, że jesteś w izolacji fizycznej, a nie społecznej. Teraz konieczne jest kreatywne dostosowanie strategii, których zwykle używamy, do nowej sytuacji. Na przykład, jeśli to kontakty towarzyskie poprawiają ci nastrój, zaplanuj wirtualną kawę. Jeśli pójście na siłownię pomaga zmniejszyć stres, spróbuj treningu online. Jeśli pomaga ci wyciszenie znajdź spokojne miejsce, weź kilka głębokich oddechów, idź na spacer lub posłuchaj muzyki.


Na podstawie: blackdoginstitute.org.au