Go to content

Udany związek oparty jest na dojrzałości. 9 cech dojrzałej kobiety, która jest szczęśliwa ze swoim partnerem

Jeśli tracisz energię na poszukiwanie dowodów nieuczciwości partnera, zdecydowanie coś nie działa. Nawet nadszarpnięte zaufanie da się odbudować
Fot. iStock / Giorgio Magini

Wiele kobiet, z którymi rozmawiam, przyznaje, że im są starsze, tym bardziej szczęśliwe w związku. Jedne wiążą to z tym, że dzieci są coraz starsze i mniej absorbują, dzięki czemu odnajdują więcej przestrzeni dla spędzenia czasu ze swoim mężem czy partnerem. Inne otwarcie przyznają, że coś się zmieniło, ale nie bardzo potrafią określić co takiego miało istotny wpływ na poprawę najważniejszej dla nich relacji.

A może, drogie panie, dojrzewamy. Stajemy się bardziej świadome swoich potrzeb, tego, czego chcemy. Dojrzałość przychodzi tak naturalnie, że nawet nie zauważamy, gdy zmienia się nasze postrzeganie mężczyzn, związków, siebie i świata. Zastanawiasz się, czy jesteś w swoim związku kobietą dojrzałą? Sprawdź, czy znane ci są jedne z poniższych zachowań.

Masz swoje życie

Wiesz, kim jesteś i co jest dla ciebie ważne, nie zapominasz o tym, tylko dlatego, że trwasz w związku. Masz świadomość swoich pragnień i potrzeb, które wcale nie wynikają z tego, tego kim jesteś, a nie z tego z kim żyjesz na co dzień. Nie zatracasz się dla partnera, nie obawiasz się robić czegoś sama – choćby wyjechać samotnie czy z przyjaciółkami na weekend. To, że jesteście parą, nie oznacza dla ciebie bycie jedną i tą samą osobą. Każde z was ma swoją tożsamość i o tym nie zapominacie.

Nie ukrywasz swoich uczuć

Już wiesz, że facet nigdy się nie domyśli, jak mu nie powiesz. Dlatego nauczyłaś się mówić o swoich uczuciach, o tym, co cię boli, co rani. Nie skrywasz ich, nie czekasz aż przysłowiowa czara się przepełni i nagle eksplodujesz tysiącem pretensji, których on nie będzie rozumiał, bo przecież wcześniej ich nawet nie sygnalizowałaś.

Mówisz prawdę

Nawet, jeśli boli, nawet gdy nie jest dla was wygodna. Nie kłamiesz w imię ratowania waszego związku udając, że wszystko jest w porządku. Wiesz już, że uczciwość buduje zaufanie, nie zaryzykujesz zaprzepaszczeniem tego, co budowaliście przez lata.

Ufasz

Bo wierzysz, że pozostając uczciwą w związku, on odwzajemni się tym samym. Ufasz, bo wierzysz w swój związek i wasze zaangażowanie. Nie sprawdzasz, nie kontrolujesz, nie dopytujesz, z kim się spotkał, dlaczego później wrócił. Wiesz, że wasz związek jest dla was ważniejszy niż wszystkie inne pierdoły, o które wszyscy się martwią.

Dbasz o siebie

Nie dla niego, ale dla siebie samej. Ważne jest dla ciebie twoje samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, dlatego podejmujesz wysiłek, by czuć się dobrze sama z sobą.

Prosisz o pomoc

Jesteś niezależna i silna, ale jesteś też człowiekiem. Nie da się zrobić wszystkiego samemu i nie jest to powód do wstydu. Kiedy potrzebujesz pomocy – mówisz o tym swoim najbliższym, bo od nich otrzymujesz wsparcie. Nie wstydzisz się, że czemuś nie jesteś w stanie podołać, wręcz przeciwnie – wiesz, jakiej odwagi wymaga poproszenie o pomoc.

Potrafisz przyznać się do błędu

Nie zacietrzewiasz się sztucznie, nie odwracasz kota ogonem, byleby tylko się wybielić i udawać, że i tak ty masz rację. Hej, każdy popełnia błędy. To dojrzałość pozwala się nam do nich przyznać, wyciągnąć lekcję, by więcej się nie zdarzyły.

Mierzysz się z trudnościami

Każdy związek przechodzi mniejsze lub większe kryzysy. Jednak teraz już od nich nie uciekasz. Mierzysz się z tym, co skomplikowane i frustrujące w waszym związku. Życie podsuwa nam różne rzeczy, ważne by się z nimi zmierzyć, zwłaszcza, gdy kochamy i wierzymy w naszą miłość.

Kochasz i czujesz się kochana

Nie oczekujesz już kwiatów, pierścionków – jak chcesz, kupisz sobie sama, bo wiesz, że on cię kocha na swój sposób. Dostrzegasz te gesty miłości każdego dnia – gdy zrobi ci kawę, wysprząta auto, wyśle SMS-a w ciągu dnia. Nauczyłaś się tej miłości, dzięki czemu czujesz się kochana i potrafisz sprawić, że on też się tak czuje.