Go to content

Po prostu bądź. Po prostu zaakceptuj! Co zyskasz, gdy odpuścisz kontrolę

Szczęśliwa kobieta na plaży. Co się stanie, kiedy puścisz kontrolę
fot. Vaibhav Kashyap/Pexels

Możesz przestać próbować zmieniać ludzi, po prostu zauważyć, kim naprawdę są, po prostu docenić każde dziwactwo. Możesz przestać narzekać na swoje codzienne okoliczności życiowe, na swoje frustracje, na to, jaki jest świat, i po prostu odpuścić i pokochać to, co jest. Po prostu bądź. Po prostu zaakceptuj. Po prostu doceniaj. Oto, co zyskasz, gdy to zrobisz.

Kiedy próbujesz kontrolować zbyt wiele, cieszysz się zbyt mało. Czasami po prostu musisz odpuścić, zrelaksować się, wziąć głęboki oddech i pokochać to, co jest.

Twój umysł to twoje pole bitwy. To miejsce, w którym toczy się największy konflikt. To miejsce, w którym połowa rzeczy, o których myślałaś, że się wydarzy, nigdy się nie wydarzyła. To miejsce, w którym twoje oczekiwania zawsze dają z siebie wszystko. To miejsce, w którym padasz ofiarą swoich pragnień kontrolowania tego, czego nie da się kontrolować. Szkoda czasu, skup się na tym, na co masz wpływ. Oto, co zyskasz, gdy to zrobisz:

Stopniowo pokochasz w ludziach to, kim naprawdę są

Możesz nie zgadzać się z opiniami tych, których kochasz. Ale to nie daje ci prawa do zaprzeczania ich ważności i prawa do ich wyrażania. Naucz się przyjmować inne perspektywy, style życia i opinie, nawet jeśli oznaczać to będzie dla ciebie wyjście ze strefy komfortu i przezwyciężenie dumy.

Prawdę mówiąc, nie znamy innych nawet w połowie tak dobrze, jak nam się wydaje. A prawdziwe poznanie kogoś jest dużą częścią tego, co czyni go niesamowitym. Miłość polega na tym, aby pozwolić tym, na których nam zależy, być sobą, a nie zmieniać ich tak, aby pasowali do naszych egoistycznych wyobrażeń o tym, kim uważamy, że powinni być.

Skończą się wieczne nieporozumienia

Jak często bywasz źle zrozumiana? Jak często kierunek twojego życia był kształtowany przez takie nieporozumienia? Pomyśl o tym. Ile szans cię ominęło tylko dlatego, że ktoś cię źle zrozumiał? Ilu przyjaciół straciłaś, a ilu zyskałaś? Jak często twoje życie było napędzane przez nieporozumienia i iluzje? I jak często prowadziło cię to na manowce, ponieważ myślałaś, że możesz kontrolować sposób, w jaki wszyscy cię widzą? Prawda jest taka, że ludzie zobaczą to, co chcą zobaczyć, niezależnie od tego, czy się tym martwisz, czy nie.

Nadszedł czas, aby odpuścić próby kontrolowania tego, jak wszyscy cię postrzegają. Nadszedł czas, aby po prostu zrobić wszystko, co w twojej mocy.

Będziesz mogła cieszyć się większym spokojem

Grecki filozof Epiktet ujął to doskonale: „Ludzie są zaniepokojeni nie przez rzeczy (które im się przydarzają), ale przez zasady i opinie, które formułują na temat (tych) rzeczy. Kiedy jesteśmy powstrzymywani, niepokojeni lub zasmuceni, nigdy nie przypisujmy tego innym, ale sobie. To znaczy naszym własnym zasadom i opiniom”.

Współczesna nauka behawioralna też wychodzi z tego założenia. Amerykański psycholog Albert Ellis udowodnił, że to, jak ludzie reagują na wydarzenia, zależy głównie od ich poglądu na wydarzenia, a nie samych wydarzeń.

Uświadom sobie, że gdzieś w nas wszystkich istnieje najwyższa jaźń, która jest wiecznie spokojna. Ponieważ wewnętrzny spokój nie zależy od warunków zewnętrznych – jest tym, co pozostaje, gdy puścisz swoje ego i zmartwienia. Potrzeba, aby coś było inne w tej chwili, jest niczym więcej niż egoistycznym zmartwieniem, a takie zmartwienia po prostu prowadzą cię w błędne koło. Spokój ducha pojawia się wszędzie i o każdej porze, w chwili, gdy pogodzisz się z tym, co masz.

fot. Unsplash

Dowiesz się więcej o tym, jak naprawdę działa życie

Kiedy próbujesz kontrolować to, czego nie da się kontrolować, automatycznie blokujesz się przed prawdą. Opierasz się przed zdobywaniem wiedzy o świecie i życiu. Oto proste wyzwanie dla Ciebie: zamiast starać się, aby rzeczy działały dokładnie tak, jak chcesz, po prostu obserwuj, jak działają. Założę się, że dowiesz się znacznie więcej o ludzkiej naturze. Kiedy zrozumiesz, że rzeczy działają bez twojej kontroli, sposób, w jaki patrzysz na świat stopniowo się zmieni. Ponieważ to ty będziesz się stopniowo zmieniała. Zaczniesz rozumieć, że rzeczy są trochę inne, niż chciałaś. I że to OK.

Doświadczysz więcej przyjemnych niespodzianek od życia

Czy naprawdę chciałabyś mieć 100% kontroli nad wszystkim i znać swoją przyszłość na każdym kroku? Jeśli myślisz „tak”, pomyśl jeszcze raz. Niewiedza jest jednym z największych darów.

Życie jest pełne nieprzewidywalnego piękna i wspaniałych niespodzianek. A czasami jest to zbyt trudne do zniesienia. Znasz to uczucie? Kiedy coś jest po prostu zbyt piękne. Kiedy ktoś coś mówi lub pisze lub gra jakąś melodię, która cię zaskakuje i porusza do łez. Czy naprawdę chcesz przegapiać to uczucie do końca życia? Założę się, że nie.

Więc po prostu pamiętaj, że bez względu na to, co się stanie, bez względu na wynik, słońce wzejdzie i zajdzie.

Uwolnisz się od niepotrzebnych zmartwień

Pomyśl…

Co by było, gdybyś zamiast tak mocno naciskać, aby życie działo się w każdej sekundzie, zdecydowała się trochę odpuścić i pozwolić, aby życie czasami ci się po prostu przydarzyło?

Co by było, gdybyś zamiast starać się mieć ciągłą kontrolę, po prostu oddała kontrolę czemuś większemu niż ty?

Tak, możesz wytrenować swój umysł, aby odpuszczać, chwila po chwili. Twoja akceptacja życia – jest wyborem. I od tego zależy długoterminowe szczęście w twojej głowie i sercu.

Dostaniesz więcej tego, czego chcesz, robiąc mniej

Cofnięcie się i pozwolenie na pewne rzeczy oznacza, że te rzeczy zadbają o siebie, a twoje potrzeby również zostaną zaspokojone. Będziesz miała mniej stresu (i mniej do zrobienia), a więcej czasu i energii na pracę nad rzeczami, które naprawdę mają znaczenie – rzeczami, które faktycznie możesz kontrolować – jak twoje nastawienie.