Macierzyństwo Zdrowie

Sok dla niemowlaka? Już nie, AAP po 16 latach zaktualizowała zalecenia

Redakcja
Redakcja
29 maja 2017
Fot. Flickr / Donnie Ray Jones / CC BY
 

Soki są smaczne i zdrowe, warto je pić dla zdrowia i urody, choć z umiarem. Właśnie o umiarze nie każdy pamięta, co dotyczy również rodziców małych dzieci. Pierwsze soki wprowadzane są ostrożnie, jednak rodzice zbyt chętnie po nie sięgają, czasem zupełnie zapominając o wodzie. 

A soki owocowe, mimo bezsprzecznych zalet, mają i minusy. Zawierają naturalne cukry owocowe, które w nadmiarze przyczyniają się do psucia się zębów oraz wystąpienia nadwagi i problemów z otyłością. W związku z tym, że rodzice chętnie podają je niemowlętom, niekiedy w zbyt dużych ilościach, American Academy of Pediatrics zdecydowało się na aktualizację zaleceń żywieniowych dotyczących spożycia soków owocowych (dostępne są już online).

Skrót nowych zaleceń żywieniowych w skrócie

  • Należy edukować dzieci na temat wyższości spożycia całych owoców nad sokami owocowymi z uwagi na zawarty w nich błonnik.
  • Dzieci do 12. miesiąca życia nie powinny otrzymywać soków owocowych (wcześniejsze rekomendacje wspominały o możliwości podawania soków dzieciom powyżej 6. miesiąca życia, obecnie wskazuje się, że brak jest korzyści zdrowotnych dla tej grupy wiekowej).
  • Dzieci w wieku 1-3 lat mogą otrzymywać niecałe 120 ml soków owocowych.
  • Dzieci w wieku 4-6 lat mogą spożywać 120-180 ml.
  • Dzieci w wieku 7-8 lat mogą spożywać do szklanki (240ml) dziennie.
  • Sok grejpfrutowy powinien być wyłączony z diety dzieci zażywających niektóre leki.
  • Soki owocowe nie powinny być włączane do diety przy biegunce lub odwodnieniu.
  • Soki dla dzieci powinny być pasteryzowane.
  • Soki dla niemowląt i małych dzieci nie powinny być dawane im do buteleczek, do których sięgają przez cały dzień z uwagi na ich szkodliwy wpływ na szkliwo zębów.

Należy również pamiętać, że najwięcej cennych dla zdrowia składników zawierają soki świeżo wyciskane.


źródło: dietetycy.org.pl,aap.orgx


Macierzyństwo Zdrowie

10 naturalnych składników złuszczających, z których zrobisz skuteczne maski i peelingi do twarzy

Redakcja
Redakcja
29 maja 2017
Fot. iStock / gilaxia
Następny

Dbałość o skórę wymaga nie tylko higieny i regularnego stosowania kremów. Idealnie dobrane kosmetyki mają niezwykłą moc nawilżania i regenerowania skóry, która z czasem traci swoje walory. Gdy do standardowej pielęgnacji dodajemy regularnie wykonywany peeling i nakładamy maseczki, osiągamy jeszcze lepsze efekty. 

Złuszczanie martwego naskórka jest ważnym i często niedocenianym zabiegiem, który można przeprowadzać w zaciszu własnej łazienki. Dzięki peelingowi skóra jest oczyszczona i odświeżona. Wygląda lepiej, ponieważ łatwiej przyswaja składniki odżywcze ze wklepywanych kremów. Cera bez krostek i z wyrównanym kolorytem wygląda na zdrowszą i młodszą. A żeby skorzystać z dobrodziejstwa złuszczania, wystarczy sięgnąć po naturalne składniki, które mają niezwykłą moc złuszczania. Sprawdź, z jakich złuszczających produktów możesz samodzielnie wykonać maseczkę.


źródło: www.lifehack.org

Macierzyństwo Zdrowie

Co się dzieje, kiedy w związku brak miejsca dla… ciebie. 5 znaków, że dajesz się wykorzystywać egoistycznemu partnerowi

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 maja 2017
Fot. iStock/martin-dm

Uświadomienie sobie, że druga osoba w twoim związku zachowuje się samolubnie, może być dla ciebie trudne, zwłaszcza, jeśli kochasz mocno i pewnie. Kochać egoistę, to jeszcze bardziej rezygnować z siebie, jeszcze częściej dawać się wykorzystywać. A na to, nikt z nas nie zasługuje. Jeśli czujesz na sobie przytłaczający ciężar odpowiedzialności za swoją drugą połówkę, a jednocześnie masz wrażenie, że wszystko co dotyczy ciebie jest „mniej ważne”, pora na zmiany. Miłość do niego/do niej sprawia, że ulegasz zbyt często. Teraz musisz odnaleźć w sobie miłość do siebie samego, by nie zatracić się w niezdrowej relacji.  

5 znaków, że dajesz się wykorzystywać egoistycznemu partnerowi

1. Wszystko dzieje się „na jego warunkach”

Jeśli jesteś z kimś, kto rzadko pozwala snuć ci plany, kto nie szanuje twojego czasu (tak, oprócz „waszego” czasu, istnieje również „twój” czas), ani potrzeb emocjonalnych, prawdopodobnie jesteś wykorzystywana. Relacja, w której brak jest kompromisów, czy równowagi między partnerami, nie jest prawdziwym, dobrym związkiem.

Zastanów się, czy:

– Czas spędzony z partnerem prawie zawsze wymaga jego „zatwierdzenia”, co do jego formy i organizacji?

– Decyzje dotyczące miejsc, do których chodzisz, ludzi, z którymi się spotykasz, rzeczy, które robisz, to z reguły jego decyzje, a nie twoje?

– Twoje pomysły są przez niego zazwyczaj szybko odrzucane lub ignorowane?

2. Wasza komunikacja jest w większości przypadków negatywna lub neutralna

To znaczy, przeważa w niej lekceważenie ze strony jednego z partnerów. Czy kończąc rozmowę z partnerem czujesz się źle wobec samego siebie, czujesz się bezwartościowy, wzgardzony? Pogarda, która jest przeciwieństwem szacunku, objawia się negatywną oceną, krytykowaniem bądź sarkazmem. I ciągłym stawianiem warunków, na jakich „wolno ci” z nim rozmawiać.

3. Jesteś osobą, która w tą relację wkłada najwięcej wysiłku

W związku, brak wysiłku jednej ze stron jest często oznaką braku zainteresowania lub chęci zakończenia relacji. Jeśli masz wrażenie, że poświęcasz swojemu związkowi nieproporcjonalnie dużo emocji, czasu, pieniędzy i energii w stosunku do tego, co daje z siebie twój partner, coś jest nie tak. Zrzeczenie się odpowiedzialności za związek jest niedojrzałe i egoistyczne.

4. On nie lubi mówić otwarcie o waszym związku

Słowa „moja dziewczyna”, „moja partnerka” są dla niego takie niewygodne. Rozmowy o przyszłości waszej relacji sprawiają, że zaczyna się denerwować. Ten związek zdecydowanie nie jest dla niego priorytetem. W rzeczywistości, chciałby mieć cię dla siebie, ale na swoich zasadach, bez zbytnich zobowiązań z jego strony, ale z tysiącem obietnic i zależności z twojej strony.

5. Twój partner flirtuje z innymi osobami w twojej obecności

Tak, jakby cię nie było, jakbyś była przezroczysta. Kiedy w domowym zaciszu próbujesz o tym porozmawiać, okazuje się, że jesteś „przewrażliwiona”, że „tylko ci się wydawało”, a w ogóle to się „czepiasz”. Gdzie w tym wszystkim twoje emocje, uczucia, ty?… No właśnie. Nie ma już dla ciebie miejsca tam, gdzie gigantyczne ego twojego partnera i jego potrzeby rozpanoszyły się na dobre.


Na podstawie: powerofpositivity.com

 


Zobacz także

Pierwsze buciki są naprawdę ważne, dlatego warto wiedzieć jak je wybrać i używać by realnie służyły zdrowiu naszej pociechy

Każdy ma ochotę na „chwileczkę zapomnienia”… Dajmy „chwili” – być „chwilą” i zajmijmy się tym co naprawdę istotne

witarianizm

„Raw food”, czyli witarianizm. Restrykcyjny styl żywienia, który podbija świat