Dostępne dziś odkurzacze z funkcją prania to niewielkie, kompaktowe urządzenia, które nie tylko zajmują niewiele miejsca, ale i oferują skuteczność czyszczenia porównywalną do tej, jaką zapewniają profesjonalne firmy sprzątające. Sprawdźmy, jak działa odkurzacz piorący i na jaki model warto się zdecydować.
Odkurzacze z funkcją prania – jak działają?
Zasada działania urządzeń tego typu jest stosunkowo prosta. Każdy odkurzacz piorący jest wyposażony w zbiorniki na wodę – jeden na czystą, drugi na zbieraną z powrotem z czyszczonych powierzchni wodę brudną. Mniej zaawansowane odkurzacze do czyszczenia na sucho mokro nie są wyposażane w duże zbiorniki, jednak potrafią skutecznie czyścić mokre zabrudzenia.
- Odkurzacze do prania na sucho mokro – ich budowa pozwala zasysać niewielkie ilości wody. Najważniejszą zaletą tych urządzeń jest możliwość pracy w obu trybach naprzemiennie, bez konieczności wymiany filtra i skomplikowanej zmiany ustawień.
- Odkurzacze piorące – to bardziej zaawansowane urządzenia – są niezastąpione przy usuwaniu większych zabrudzeń (również zaschniętych plam) z wszelkich powierzchni tapicerowanych i wykładzin dywanowych
Jaki typ odkurzacza wybrać?
Odkurzacz na mokro jest relatywnie tani (podstawowy model można kupić już za około 300 zł) i łączy dwie funkcjonalności w jednym urządzeniu. Ponieważ zajmuje niewiele miejsca, polecany jest szczególnie właścicielom małych mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że urządzeniem tego typu nie przeprowadzimy zaawansowanego prania powierzchni. Odkurzacz na sucho mokro doskonale sprawdzi się jednak w typowym, codziennym użytku (usuwania rozlanych cieczy czy czyszczenia mniej wymagających plam).
Natomiast jeśli zależy nam na usuwaniu trudnych zabrudzeń, warto zainwestować w profesjonalny odkurzacz piorący. Co ważne, również to urządzenie pozwala odkurzać w sposób tradycyjny, na sucho. Jednak największą zaletą odkurzaczy piorących jest opcja prania ekstrakcyjnego. Metoda ta polega na rozprowadzeniu środka chemicznego wraz z wodą na powierzchni, np. wykładzinie dywanowej. Środek ten wnika głęboko w strukturę tkaniny, rozbija cząsteczki brudu i zmiękcza zanieczyszczenia. W ten sposób można je łatwo zassać z powrotem do odkurzacza.
Do czego wykorzystać odkurzacz z funkcją prania?
Odkurzaczem, który pozwala czyścić powierzchnię również na mokro, wyczyścimy dywany i wykładziny dywanowe, meble tapicerowane (sofy, fotele, podnóżki) oraz wszelkie inne powierzchnie tego typu: materace, legowiska dla zwierząt czy domowe dekoracje z materiału.
Dokładne pranie powierzchni pozwoli dodatkowo usunąć uporczywe zabrudzenia, ale też pozbyć się powodujących alergię roztoczy, cząsteczek kurzu oraz sierści zwierząt domowych. Odkurzacze piorące są także niezawodne w czyszczeniu tapicerki samochodowej.
Odkurzacze piorące Karcher – jaki model wybrać?
Jednym ze światowych liderów technologii czyszczenia na świecie jest marka Karcher. W ofercie tego producenta znajdziemy zarówno proste modele odkurzaczy do czyszczenia na sucho mokro, jak i profesjonalne odkurzacze piorące, dedykowane firmom sprzątającym.
Przykładem niedrogiego, kompaktowego, a przy tym funkcjonalnego odkurzacza na sucho mokro jest Karcher WD 3. Dzięki zastosowaniu wygodnego filtra kartridżowego odkurzacz może wygodnie pracować w obu trybach. Karcher WD 3 został dodatkowo wyposażony w funkcję wydmuchu, pozwalającą na wygodne usuwanie żwiru i innych elementów, których nie powinniśmy wciągać do zbiornika. Bardziej zaawansowane modele odkurzaczy na sucho mokro (np. Karcher WD 6 P Premium) pozwalają między innymi na wygodne usuwanie wody ze zbiornika wprost do kratki ściekowej oraz innowacyjne czyszczenie filtra bez kontaktu rąk z brudem.
Wybierając odkurzacz piorący, warto zwrócić uwagę na modele, które pozostawiają niewielką wilgoć resztkową (szybko schną) oraz posiadają praktyczne akcesoria (ssawki i inne elementy) ułatwiające czyszczenie powierzchni różnego typu. Polecane modele to na przykład Karcher SE 4001 oraz wspomniany wcześniej Karcher Puzzi. Ten ostatni, jako że jest przeznaczony do użytku profesjonalnego, posiada dodatkowe udogodnienia, takie jak wąż ze zintegrowanym złączem 2.5 m, czy gniazdo do podłączenia szczotki elektrycznej PW 30/1.
Artykuł partnera