Go to content

Czy można uratować związek, gdy tylko jedno z was próbuje? Nie uda ci się w tych trzech sytuacjach

Czyli czego lepiej nie mówić rozwódce
Fot. iStock / BraunS

Starasz się, ale widzisz, że to trochę jak uderzanie głową w mur. Im bardziej próbujesz, tym bardziej uświadamiasz sobie, że jesteś w swoich wysiłkach osamotniona. Kochasz go, ale coraz częściej zastanawiasz się, czy to ma sens, skoro tylko jedna ze stron stara się utrzymać, uratować ten związek. Warto próbować?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ani jednoznaczna. Ale warto przywołać tutaj powiedzenie naszych babć i dziadków, którzy małżeństwo porównywali do pojazdu, w którym mąż i żona są jak koła. Gdy oba koła działają dobrze, jest idealnie. Ale gdy jedno z kół nie działa, pojazd nie będzie jechał dalej. Szansę na uratowanie związku, gdy tylko jedna osoba się stara, są nikłe, ale to nie oznacza, że nie powinniśmy podjąć takiej próby. Szczególnie wtedy, gdy kryzys w relacji jest wywołany sytuacją, która ma bardzo negatywny wpływ na naszego partnera. Nie uda ci się jednak uratować związku jeśli:

Twój partner jest uzależniony i nie chce się leczyć

Uzależnienie w związku ma siłę destrukcyjnego huraganu. Niszczy emocje, odbiera siłę i wolę walki, wiążę drugą osobę współuzależnieniem i zamienia wspólny dom w pole bitwy. Uświadom sobie prostą prawdę: możesz wyciągnąć do partnera pomocną dłoń,  ale nie „wyciągniesz” go z nałogu. Taką moc ma jedynie on sam. Nie doprowadź do sytuacji, w której oboje z powodu jego choroby znajdziecie się na dnie.

Notorycznie cię zdradza

Brak lojalności w związku, taki, który staje się codziennością oznacza, że twój partner nigdy nie będzie godny zaufania, nigdy nie zbuduje z tobą relacji, w której poczujesz się bezpiecznie. Zawsze będą was dzielić jego kłamstwa i oszustwa. Nigdy nie będziesz mogła być go pewna.

Jest bardzo silnie związany z rodziną i pozwala rodzicom kontrolować swoje i wasze życie

Są więzi, zazwyczaj toksyczne, których nie da się rozłączyć. Jeśli spędziłaś kilka lat w związku z partnerem, który naprawdę nie potrafi podjąć żadnej decyzji bez konsultacji z matką czy ojcem, jeśli wasze wspólne sprawy dyskutowano zawsze w jego rodzinnym gronie, jeśli jego rodzina miesza się nieustannie w wasz związek i on do tej pory nie zareagował, nie łudz się, że to się kiedykolwiek zmieni. Zadaj sobie pytanie, czy jesteś w stanie tak funkcjonować i odpowiedz na nie szczerze.

Oczywiście, istnieją sytuacje bardziej złożone, w których powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty. Rozmowa z psychologiem lub terapeutą par może pomóc nam zdecydować : zostać i dalej toczyć samotną walkę, ponieważ są spore szansę, że ta taktyka przyniesie efekty; lub odejść i pomyśleć o sobie.


Na podstawie: relationadvisors.com