Go to content

Obalamy powszechne mity na temat odchudzania. Dość z nieudanymi dietami

Mówi się, że kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się w końcu prawdą. Tak jest z wieloma rzeczami, także w obszarze diety i odchudzania się. Istnieją fałszywe przekonania, które sprawiają, że trudniej nam osiągnąć wymarzoną wagę czy w ogóle wytrwać w diecie. 

Czas się rozprawić z powszechnymi mitami na temat odchudzania, aby móc faktycznie zadbać o siebie.


źródło: livestrong.com

 

Fot. iStock/vadimguzhva

1/6 MIT #1 Małe zmiany = długotrwały rezultat

Powszechnie uważa się, że nie powinniśmy się odchudzać drastycznie – i jest w tym wiele słuszności. Jednak już mówienie, że wystarczy jedna mała zmiana w naszej codziennej diecie, która z czasem przyniesie trwały spadek masy ciała, jest kłamstwem.

Nie można zmniejszyć 0 100 kcal dziennej dawki spożycia pożywienia i liczyć na to, że w ciągu kilku miesięcy zauważymy mniejszą liczbę na naszej wadze. Ciało dostosowuje się do mniejszej ilości kalorii i ogranicza wydatkowanie energii. Ważne, by wprowadzać wiele małych zmian – ograniczyć kalorię, zwiększyć aktywność, itp. Tylko w ten sposób odniesiemy zamierzony efekt.

Fot, iStock/lolostock

2/6 MIT #2 Podjadanie = wzrost wagi

Przekąski są uważane za wroga odchudzania się, a ich ograniczenie ma być dobrym sposobem na ograniczenie kalorii. Tymczasem przekąski między głównymi posiłkami to 25% naszych dziennych kalorii, dlatego warto zadbać o ich jakość – dodać więcej warzyw, błonnika, witamin. To właśnie przekąski pozwalają nam opanować apetyt i zapanować nad przejadaniem się.

Przeprowadzone badania potwierdzają, że podjadanie między posiłkami jest zdecydowanie bardziej powszechne wśród kobiet o normalnej wadze, jak i wśród tych, które w ostatnim czasie schudły, w porównaniu z kobietami otyłymi. Podjadaj mądrze, a na pewno sobie nie zaszkodzisz.

 

Fot. iStock/guruXOOX

3/6 MIT #3 Musisz mieć realistyczne założenia

Wydaje się to dobrą radą, prawda? Lepiej sobie założyć, że schudnę pięć kilo niż dziesięć – ile razy tak myślałyście lub was do tego przekonywano? Cóż, to jak bardzo realistyczne lub nierealistyczne masz cele, nie ma za bardzo wpływu na utratę wagi ciała. Co więcej, przeprowadzono badania wśród odchudzających się kobiet, z których większość straciła więcej na wadze na przestrzeni dwóch lat, gdy założyła sobie wyższe cele. Więc może czemu nie te 10 kilogramów?  Prawdopodobnie będziesz bardziej zmotywowany do odniesienia sukcesu!

Fot. iStock/scyther5

4/6 MIT #4 Jedzenie owoców i warzyw jest tajemnicą utraty wagi

To przekonanie panuje chyba wśród wszystkich. W końcu owoce i warzywa mają wysoką zawartość błonnika i wody, za to są mało kaloryczne. Cóż, jednak ich jedzenie nie gwarantuje utraty wagi.

W jednym z badań grupie uczestników zwiększono spożycie owoców i warzyw o 10 porcji, ale nie stracili oni na wadze. Pocieszające jest to, że też nie przytyli.  Z całą pewnością owoce i warzywa poprawiają ogólną jakość naszej diety, ale niekoniecznie wpływają na utratę zbędnych kilogramów, jeśli nie wyeliminujesz z diety innych bogatych w kalorie produktów.

Fot. iStock/Georgijevic

5/6 MIT #5 Do odchudzania potrzebna jest motywacja

Jeśli uważasz, że musisz schudnąć, po prostu zacznij się odchudzać. Przestań mówić, że od następnego poniedziałku to juz na pewno, bo się psychicznie nastawisz. Nigdy nie będzie doskonałego czasu na dietę, ani ty nie będziesz dostatecznie gotowa i zmotywowana.

Okazuje się, że nasz poziom gotowości do podjęcia diety osoby ma niewielki wpływ na ilość utraconych kilogramów lub  sukces. Przestań analizować swój plan, tylko zacznij działać. Skup się na tym, co masz robić, a nie na tym, co chcesz osiągnąć i jakie to niesie za sobą trudności i wyrzeczenia.

Fot. iStock/Ivanko_Brnjakovic

6/6 MIT #6 Produkty spalające tłuszcz

Każdego dnia słyszymy o nowej liście produktów niezbędnych do spalenia tłuszczu – od selera, po olej kokosowy. Prawda jest taka, że lista pokarmów, które faktycznie zwiększają zdolność organizmu do spalania kalorii, jest bardzo krótka i ogranicza się tylko do kilku rzeczy, takich jak zielona herbata i ostra papryka, przy czym papryka musi być  skoncentrowana w formie suplementów, by uzyskać jakikolwiek znaczący efekt.

Większość pokarmów, które zawierają informacje o spalaniu tłuszczu, ma niską kaloryczność, dużą zawartość błonnika i / lub wysoką zawartość białka. Te pokarmy mają właściwości wspomagajace kontrolowanie kalorii i hormonów, które mogą zoptymalizować utratę wagi, ale tak naprawdę nie pobudzają organizmu do spalania większej ilości tłuszczu.