Go to content

Nigdy nie jest za późno na rozmowę. 5 kroków do odbudowania spalonego mostu

Fot. iStock

Życie stawia nas w sytuacjach, w których czasem podejmujemy trudne czy złe decyzje. Bywa, że palimy za sobą mosty, zamykamy ostatecznie drzwi, nie oglądając się za siebie. Skutek bywa różny, jedni cieszą się nowym życiem, uwolnieniem się od dręczącej przeszłości, toksycznych znajomości. Inni po czasie dochodzą do wniosku, że spalenie za sobą mostu było zwyczajnym błędem, wpływającym na życie i ograniczającym pewne możliwości.

Trudno jest naprawiać popełnione błędy, tym bardziej, gdy wydaje się, że nic nie można już zrobić. Czasu nikomu nie uda się cofnąć, wypowiedzianych słów zapomnieć i odwrócić efektu podjętych działań. Nie zawsze jednak sprawa jest stracona, warto przynajmniej spróbować odbudować to, co zostało zburzone.

5 kroków do odbudowania spalonego mostu:

1. Odważ się na postawienie pierwszego kroku

Najtrudniej jest porzucić swoje pretensje, żal i uprzedzenia i wyciągnąć rękę do drugiej osoby. Odrzuć przekonanie, że tylko winny czy słabszy wychodzi z inicjatywą zgody. To nie wzięcie na siebie całej winy, ale gest dobrej woli, otwierający drogę do porozumienia.

2. Przebacz i proś o przebaczenie

Nikt nie jest bez winy w zniszczonych relacjach, należy więc być uczciwym wobec siebie i drugiej osoby. Przebaczenie musi nastąpić po obu stronach, aby przejść przez trudną sytuację, bez dalszego wzajemnego obwiniania, bez urazy. Przebaczenie pozwala zakopać wojenny topór i podążać dalej.

3. Bądź otwarta na rozmowę 

Zaangażowanie w otwartą i szczerą rozmowę pomoże oczyścić atmosferę, wyjaśnić problemy i poszukać wspólnie najlepszych rozwiązań. Rozmowa to podstawa, by wyrzucić złe emocje, kłamstwo lub fałszywe nadzieje, które doprowadziły do zerwania relacji.

4. Słuchaj 

Rozpoczęcie rozmowy to połowa sukcesu. Na jego pozostałą część składa się umiejętność otwartego słuchania. Odrzuć swoje pretensje, wersję wydarzeń, uprzedzenia, osądy. Słuchaj z otwartą głową, bo tylko w ten sposób na nowo będziesz mogła spojrzeć na zaistniałą sytuację.

5. Bądź gotowa na kompromis

To nie jest tak, że tylko jedna osoba bierze na siebie całą winę i po sprawie. Rozmawiając o tym, co się wydarzyło i o tym, czego oczekujesz od drugiej osoby, bądź gotowa na pewne ustępstwa, jako wyraz dobrej woli. Z reguły więcej, niż tylko jedna sytuacja i osoba przyczynia się do zerwania znajomości. Oczywiście, nie rezygnuj z tego, co dla ciebie jest ważne, ale weź pod uwagę potrzeby drugiej strony. Kompromis pozwoli odbudować zerwaną relację na zasadzie wzajemnego zaufania i jasnych, ustalonych oczekiwań. Dzięki temu nie będzie miejsca na niezadowolenie i niedomówienia.

Odkładając na bok własne ego i koncentrując się na pracy nad poprawą relacji, masz duże szanse na odbudowanie spalonego mostu.


 

źródło: www.powerofpositivity.com