Inteligencja emocjonalna – każdy wie, że coś takiego jest, ale nie każdy potrafi odnaleźć ją w sobie. Bo czym jest owa inteligencja, jak ją zmierzyć albo jak się jej nauczyć?
Są trzy zachowania, które świadczą o tym, że jesteś osobą z wysoką inteligencją emocjonalną
Nie reagujesz pod wpływem chwili i impulsu
Choć nie jest trudno wyprowadzić cię z równowagi, to jednak nie ciskasz od razu gromami, nie rzucasz przekleństwami, nie wybuchasz jak wybudzony nagle wulkan. Nie pozwalasz emocjom kontrolować twojego zachowania. Tworzysz przestrzeń do rozważenia sytuacji, wybrania najlepszego podejścia. Oceniasz, uzyskujesz perspektywę i powstrzymujesz się przed impulsywnym reagowaniem. Jesteś cierpliwa, racjonalnie myśląca, dzięki czemu dochodzisz do zdrowych wniosków i reagujesz mądrze.
Ćwiczysz swoją samoświadomość
Jeden z kluczowych elementów inteligencji emocjonalnej to samoświadomość, która pozwala zarządzać niepokojącymi emocjami. Masz świadomość albo starasz się zrozumieć źródło swoich uczuć Potrafisz niejako usiąść na krześle i z boku przyjrzeć się swoim reakcjom. Świadomość tego, skąd w nas się biorą pewne zachowania, pozwalają nam działać rozsądniej.
Bardzo dobrze zarządzasz emocjami
Samokontrola to osobista kompetencja, która rozwija się w każdym z nas. Pytanie dotyczące samokontroli brzmi: „Czy mogę zarządzać emocjami i zachowaniem tak, by uzyskać pozytywny wynik?”. Rozsądni ludzie – ci, którzy utrzymują kontrolę nad swoimi emocjami – to ludzie, którzy potrafią utrzymać bezpieczne i uczciwe relacje. Samokontrola daje możliwość bycia obecnym, spokojnym i skoncentrowanym w chwilach bardzo dużego stresu.
źrodło: www.inc.com