Żyjemy w świecie hejtu. Czasami czytam te wszystkie komentarze pod różnymi artykułami i szczerze mówiąc, jestem przerażona falą nienawiści, jaka się z ludzi wylewa. Skąd ona się bierze, skąd w nas taka potrzeba upokarzania, upodlania i udowadniania innym, że są nic nie wartymi śmieciami, głupkami, debilami. I ten kompletnie dla mnie bezrefleksyjny hejt to jedno. Najczęściej powstaje z fejkowych kont albo jest łatwo wytłumaczalny, łatwy do zdiagnozowania. Tym się aż tak nie przejmuję. Ale boli mnie nienawiść, jaką nosimy w naszych sercach. Ktoś powie: nienawiść to jedno z uczuć, jakim zostaliśmy obdarowani, jest naturalną emocją. Fakt. Nienawiść wpisana jest w naszą ludzką naturę, ale dlaczego nienawidzimy? Co więcej, czasami nienawidzimy nawet od pierwszego spojrzenia. Dlaczego? Wielu mówi, że to nasza intuicja, jak w przypadku miłości, tak i nienawiści podpowiada nam odpowiednią emocję. Nie jest tak jednak do końca. Przecież możesz kochać kogoś, kto na to w ogóle nie zasługuje, a nienawidzić początkowo tych, którzy okazują się cudownymi ludźmi.
Jedno jest pewne – to zupełnie naturalne, że czujemy nienawiść, zwłaszcza do ludzi, którzy wchodzą w wasze życie i natychmiast zaczynają wyrządzać nam krzywdę. Co jeśli jednak nasza niechęć, nienawiść nie jest niczym powodowana i trudno tu o logiczne wytłumaczenie?
To nie ty, to ja
Nienawiść na pierwszy rzut oka nie zawsze wynika z agresji lub złośliwego zachowania. Czasami uczucia, wyzwalane przez inne osoby, są informacją na nasz własny temat. Na pierwszy rzut oka nienawiść może być przyczyną uprzedzeń i dyskryminacji. Tyle tylko, że często podszyta jest pozorami, stereotypami, które mogą być dla nas niezwykle mylące.
Nie lubicie się nawzajem
Niektórych martwi to, co czują wobec innych. Budzi to w nich poczucie winy i zużywają bardzo dużo energii próbując to zmienić. Być może ich język ciała lub sposób mówienia, jest tym co odpycha. Przykład? Być może naszą niechęć budzi koś, bo unika bezpośredniego kontaktu wzrokowego i podnosi podbródek, gdy rozmawia z innymi, co może budzić fałszywe wysokie poczucie wartości równoznaczne z arogancją.
Nienawiść od pierwszego spojrzenia
Kiedy dwie osoby bardzo się od siebie różnią, często nie lubią się nawzajem. Może być jednak odwrotnie. Stare powiedzenie mówi, że przeciwieństwa się przyciągają. A co jeśli dwoje ludzi z kontrastującymi osobowościami się dogaduje? Cóż, twój nastrój ma z tym wiele wspólnego, a także to, jak druga osoba reaguje na różnice. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wyrażasz opinię na dany temat. Jeśli ważna jest dla ciebie ekologia, mało prawdopodobne, że polubisz kogoś, kto ma tematy ekologii i ochrony środowiska w kompletnym poważaniu. Tak będzie ze wszystkimi obszarami naszego życia.
Brak umiejętności społecznych
Jest mnóstwo wspaniałych ludzi, którzy nie mają zbyt dobrych umiejętności społecznych. To stawia ich w znacznie bardziej niekorzystnej sytuacji w społeczeństwie, które ceni ekstrawersję. I nie chodzi tylko o to, że mogą oni robić złe pierwsze wrażenie. Po prostu nie pasują do ogółu. Mogą być niezdarni lub bardzo ostrożni albo po prostu niegrzeczne. Osoby społecznie nieudolni, nie mają pojęcia, jak nawiązać spontaniczną relację z innymi ludźmi.
A my niestety często odczuwamy nienawiść spotykając takie osoby. Trudność w rozmowach staje się istotną przeszkodą w nawiązywaniu przyjaźni. Ważne jest jednak, aby dać im i sobie trochę czasu, żeby zobaczyć, kim są naprawdę.
Przypominają ci kogoś innego
Czasami męczysz swój mózg, by dowiedzieć się i zrozumieć, dlaczego kogoś nie lubisz, i nic nie możesz wymyślić. Może obiektywnie wiesz, że jest dobrym człowiekiem, ale to nie ma znaczenia. Być może ta osoba przypomina ci kogoś, z kim miałaś złe doświadczenia i na poziomie świadomości nie zdajesz sobie sprawy, że kojarzysz tę nową osobę z drugą. I nie mówimy tylko o wyglądzie fizycznym. Czasami nawet tylko gest lub akcent może wywołać pewne niezbyt miłe wspomnienia. Małe szczegóły sprawiają, że myślisz o kimś z negatywnymi konotacjami w głowie. Może to oznaczać, że nie poradziłaś sobie z tym ,co wydarzyło się w przeszłości, że emocje, nadal są żywe, a tym masz za sobą nieprzepracowany temat.
Warto przyglądać się swoim wszystkim emocjom, także tym negatywnym, bo one tak naprawdę bardzo wiele mówią o nas. Tak jak nienawiść pokazuje nam nasze fałszywe przekonania, kompleksy, a także lęki, których nie chcemy za bardzo wypuszczać na światło dzienne. Tylko jak sobie z nimi inaczej poradzić? Nienawiść do innych bez poszukiwania jej źródła nie jest dobrym rozwiązaniem