Go to content

Naukowcy wyliczyli, ile czasu trzeba leżeć w wannie, żeby schudnąć. Tak, to możliwe!

Fot. iStock/skynesher

Tak, tak, dobrze czytasz! Naukowcy dwoją się i troją, by ułatwić nam życie i właśnie wyliczyli, ile czasu trzeba leżeć w gorącej kąpieli, by schudnąć. Czy to nie brzmi wspaniale? Koniec z katorżniczymi treningami na siłowni. Wystarczy duża wanna, woda i dobra książka, która wciągnie i umożliwi przyjemne odchudzanie. 

Pamiętasz, ile razy czytałaś, że długie, gorące kąpieli zamiast pomagać, szkodzą zdrowiu i lepszy jest szybki, zimny prysznic? Okazuje się, że wszystko ma swoje plusy i minusy. Wielbiciele relaksujących kąpieli w wannie właśnie mają asa w rękawie. Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez doktora Steve’a Faulknera z Uniwersytetu w Loughborough, taka kąpiel chroni przed cukrzycą typu 2 i pozwala spalić kalorie.

Naukowcy doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu eksperymentu z udziałem 14 mężczyzn. Składał się on z dwóch etapów. Ochotnicy musieli najpierw leżeć przez godzinę w wodzie o temperaturze 40 stopni. Kilka dni później mieli natomiast przez godzinę jeździć na rowerze. Oba eksperymenty odbywały się tuż po posiłku. Później sprawdzono, ile kalorii zostało spalonych. 130 to chyba dobry wynik, prawda?

Następnie, 24 godziny od wykonania zadania, mężczyznom mierzono poziom cukru we krwi. Okazało się, że kąpiel w wodzie spowodowała spadek cukru we krwi o 10 proc.

W końcu mamy usprawiedliwienie. Dziś wieczorem obowiązkowo gorąca kąpiel!

Źródło: bbc