Wyczekujesz urlopu przez cały rok? A może jesteś w drugiej grupie osób, które uważają, że nie potrzebują wolnego? Bez względu na to, w jaki sposób wypoczywasz zrób to tak, abyś czuł się świetnie, nadrobił zaległości książkowe, towarzyskie, wyjazdowe, odkrył coś nowego lub wrócił do swoich ulubionych miejsc. Po prostu odetchnął pełną piersią, gdyż wypoczynek wpływa na efektywne funkcjonowanie całego organizmu, a nie tylko głowy 😉
Dlaczego urlop jest ważny?
Wyjazd wiąże się z wydatkami. I zazwyczaj to właśnie sprawia, że część osób zastanawia się, czy faktycznie tego urlopu potrzebują. Drugą kwestią jest czas – ilość dni urlopowych, nawet w pełnym wymiarze jest ograniczona do 26. Rodzi się pytanie, czy nie lepiej spożytkować je np. na remont mieszkania?
Tymczasem wszystko wskazuje na to, że urlop jest człowiekowi potrzebny dla prawidłowego, wydajnego funkcjonowania. Liczne badania, a nawet opinie samych pracowników jasno mówią o tym, że brak odcięcia się od pracy, choćby na tydzień czy dwa prowadzi do wypalenia zawodowego i apatii, ale powoduje też objawy fizyczne – bóle głowy, podatność na infekcje, zmęczenie, większe zapotrzebowanie na sen, suchość oczu, brak apetytu.
Objawy psychosomatyczne to najlepszy dowód na to, że potrzebujesz urlopu. Wracając z niego, poczujesz nowy przypływ sił i energii, będziesz gotowy na dalsze wyzwania, które Cię czekają.
Dobrze mieć sprawdzone miejsca, w których nasze „baterie” ładują się wyjątkowo szybko. Dla Olgi Frycz, aktorki, mamy, założycielki wydawnictwa z książkami dla dzieci, a także – ambasadorki kampanii Empik Foto #poswojemu, takim miejscem są Kaszuby. Influencerka zwraca jednak uwagę na fakt, że to niekoniecznie miejsce, ale właśnie osoby, którymi się otaczamy pozwalają nam oderwać myśli od pracy i problemów. Krótki wyjazd z niezastąpioną ekipą? To jest to!
Jak przedłużyć efekt odprężenia?
Urlop, nawet ten dłuższy, niestety mija zbyt szybko. Euforia wywołana czasem wolnym też ekspresowo się ulatnia, gdy przyjdzie zderzenie z codziennością – sterta brudnych ubrań do wyprania, urywające się telefony z pracy. Już po kilku dniach zapominasz o tym, że wypoczywałeś, znów odczuwasz napięcie, stres i zmęczenie.
Na szczęście zachowujesz w sobie wspomnienia. I chociaż one także bywają ulotne to są niezawodne sposoby na to, żeby je utrwalić. Jak? Oczywiście w formie zdjęć! Wywołaj odbitki lub zrób urlopową fotoksiążkę bądź album. Możesz też wybrać najciekawsze ujęcia i zrobić z nich wyjątkowy obraz na płótnie. Powieszony w gabinecie czy pokoju dziennym będzie się dobrze prezentował – nie tylko jako ozdoba, ale też miejsce relaksu przywołujące cudowne wspomnienia.
Czy da się natomiast odpocząć „na zapas”? „Jestem zdania, że nie da się odpocząć i wyspać na zapas. staram się przynajmniej raz w tygodniu pójść na przyjemny masaż, samotny spacer, czy po prostu spędzić czas w pojedynkę w ciszy i w spokoju” – mówi Olga.
A co, jeśli nie możesz wyjechać na urlop?
Dłuższy wyjazd, szczególnie całą rodziną, to spory koszt. Czasem czas urlopu nakłada się też z innymi obowiązkami, a czasem wcale nie pokrywa z okresem wakacyjnym. W jednej i drugiej sytuacji, ale też w dziesiątkach innych może się okazać, że będziesz musiał odłożyć swoje wyjazdowe plany. A może jest to świadoma decyzja? Gdy zostajesz w domu nadal możesz wspaniale spędzić czas i cieszyć się beztroskim urlopem w nieco innej wersji. Co możesz zrobić?
- codziennie jeść lody lub obiady w innej restauracji w swoim mieście,
- odkrywać okoliczne atrakcje i wracać do ulubionych,
- eksplorować ścieżki piesze i rowerowe,
- organizować spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
- rozwijać swoje pasje, np. fotografowanie,
- zrobić to, na co zawsze brakowało Ci czasu – wywołać zdjęcia do albumu, zamówić dekoracje do domu, zrobić wyprzedaż szafy,
- wziąć udział w okolicznych imprezach i eventach plenerowych – koncertach, wystawach, targach, kinach pod chmurką, zabawach tanecznych i wielu innych, które przez cały rok są organizowanie w miastach
Zadbaj o wspomnienia
Tak naprawdę każdy dzień może być piękny, a nawet krótki weekend może przynosić wytchnienie i ładować akumulatory. Trzeba tylko nastawić się pozytywnie na dobrą zabawę, zaplanować ją lub zdać się na „spontan”. Jesienią, albo jeszcze w lecie, warto zrobić kronikę – wywołać zdjęcia w formie klasycznych papierowych odbitek do albumu, fotoksiążki, magnesów na lodówkę, notesów, poduszek – jest wiele opcji zatrzymania wspomnień z błogiego odpoczynku!