Nadwrażliwość jest przez niektórych uważana za dar, specjalny i emocjonalnie intensywny sposób widzenia i zrozumienia tego, co nas otacza. Dla innych to po prostu oznaka słabości. Nie podlega jednak dyskusji, że bycie nadwrażliwym oznacza zwracanie uwagi, w sposób instynktowny, na najdrobniejsze szczegóły i subtelności wokół ciebie.
Jeśli masz to szczęście, że jesteś ”inny”, nie zmieniaj się: jest to dar, który czyni cię wyjątkowym i pozwala zobaczyć świat z większą pełnią i przejrzystością . Osoba nadwrażliwa jest zmęczona słuchaniem takich rzeczy, jak „bierzesz zbyt wiele do serca”, „nic cię nie atakuje”, „nigdy nie można ci nic powiedzieć”.
Osoby nadwrażliwe łączą każdy bodziec z emocją. Ich mechanizmy neuropsychologiczne łączą bodźce wzrokowe, słuchowe i dotykowe z określonym doznaniem. Obszary mózgu związane ze świadomością, emocjami, poczuciem empatii i „neuronami lustrzanymi” są u nich bardziej aktywne niż u osób o mniejszej wrażliwości.
Próg bólu u nadwrażliwych jest bardzo niski, tak że intensywne światło lub szorstkie ubrania mogą je zranić. Nadwrażliwość wiąże się również z wyjątkową zdolnością do wychwytywania szczegółów i różnic w przedmiotach, środowiskach i ludziach. Tak więc, zdecydowanie nie jest słabością, a raczej siłą. Zdaniem psychologów, może być nawet elementem systemu obronnego danej osoby, mającego na celu ochronę jej przed niebezpiecznymi emocjonalnie sytuacjami i ludźmi.
Jeśli więc masz etykietę osobt „nadrważliwej”, nie przejmuj się tym za bardzo. Posiadasz dar, umiejętność, o której inni moga jedynie pomarzyć – widzisz więcej, czujesz mocniej. I o wiele bardziej intynsywnie przeżywasz świat.
Na podstawie: nospensees.fr