Go to content

Większość z nas popełnia te błędy, robiąc pranie. Ty też?

Fot. iStock/SolStock

Jeżeli należysz do grona osób, które wrzucają do pralki wszystko jak leci, odmierzają proszek na oko i na ogół korzystają tylko z jednego trybu, ten tekst jest dla ciebie. Nie chodzi o to, żeby utrudnić ci życie. Przestrzegając kilku prostych zasad, przestaniesz w końcu kląć pod nosem, że znowu sweterek się skurczył, a białe zafarbowało. Oto kilka najczęstszych błędów, które popełniamy w trakcie robienia prania:

Nieumiejętne sortowanie

Segregacja na jasne i ciemne to absolutna podstawa. Dobrze, gdybyś sortowała również pranie pod kątem materiału – inaczej należy obchodzić się z wełną, kaszmirem i jeansem. Nawet jeśli wydaje się to nieekonomiczne, dzięki temu nie zniszczysz ubrań. Pamiętaj też, żeby ręczniki i poszewki prać osobno w wysokiej temperaturze.

Pranie ręczne

Większość z nas unika prania ręcznego ze zwykłej wygody. To czasochłonne i mało efektywne. Jeżeli nie lubisz tej czynności, zaopatrz się w specjalny woreczek, do którego można wrzucić rajstopy, skarpetki, pończochy i delikatną bieliznę. Dzięki temu nie zniszczą się w trakcie wirowania.

Sypanie na oko

Na opakowaniu każdego proszku do prania widnieje informacja, jak go stosować. Jeśli nasypiesz więcej, twoje pranie wcale nie będzie czystsze. Przygotuj się natomiast na białe zacieki, ponieważ detergent może nie zostać w pełni wypłukany w trakcie prania. Nie chce ci się odmierzać? Poszukaj środka do prania w kapsułkach.

Te cholerne metki

Na każdej z nich znajdziesz przydatne informacje, dotyczące sposobu czyszczenia. Rozpiskę, jak czytać poszczególne symbole znajdziesz w internecie. Możesz wydrukować sobie ściągę i powiesić obok pralki.

Wybielacze i zmiękczacze

W przypadku preparatów do usuwania plam, należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Sprawdź, do jakiego rodzaju zabrudzeń dedykowany jest dany produkt i na jakich materiałach może być wykorzystany. Nie wydłużaj i nie skracaj czasu działania produktu na plamę. Jeśli chodzimy o płyny zmiękczające tkaniny, nigdy nie wolno ich używać do prania ręczników. Na ich powierzchni osadzi się warstwa preparatu, która uniemożliwi wchłanianie wody. Ręcznik nie będzie miękki i puszysty, a twardy i szorstki.

Niedbałość

Jeśli nie chcesz zniszczyć ubrań, starannie wkładaj je do pralki. Sprawdź, czy w kieszeniach nie ma karteczek, chusteczek i monet. Zapnij wszystkie suwaki, żeby nie zaczepiały o inne materiały i porozpinaj guziki, żeby nie poluzowały się i nie odpadły w trakcie prania. Pamiętaj też, żeby wszystkie ubrania wywinąć na lewą stronę.

Konserwacja sprzętu

Żeby pralka mogła spełniać swoją funkcję, musi być sprawna. Przede wszystkim po każdym praniu trzeba ją przewietrzyć, dlatego pozostaw bęben otwarty na kilka godzin. Znajdź instrukcję obsługi i sprawdź, w jaki sposób należy dbać o twoją pralkę – jak uniknąć zakamienienia, jaka jest ładowność i kiedy należy wymienić uszczelki. Możesz też regularnie korzystać z dostępnym preparatów do czyszczenia pralek, żeby utrzymać sprzęt w dobrym stanie.


 

Źródło: Deccoria