Metoda Fukutsudzi podbija świat! To japońskie ćwiczenie odchudzające w szybki sposób pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Do jego wykonania potrzebować będziemy jedynie ręcznika i wolnego miejsca na podłodze. Na czym dokładnie polega metoda Fukutsudzi i komu jest polecana?
Metoda Fukutsudzi – na czym polega?
Metoda Fukutsudzi została opracowana przez japońskiego fizjoterapeutę Toshiki Fukutsudzi, który zaobserwował, że otyłe osoby często mają problem z niewłaściwym ułożeniem miednicy w stosunku do kręgosłupa. W efekcie dochodzi do wypięcia brzucha w przód, przez co wydaje się on większy niż rzeczywiście jest.
Wykonując ćwiczenie opracowane przez Fukutsudzi, korygujemy położenie miednicy. Kiedy wróci ona do prawidłowej pozycji, mięśnie brzucha napną się, w wyniku czego brzuch stanie się mniejszy i bardziej płaski. Dodatkowo metoda Fukutsudzi pomaga w rozluźnieniu mięśni pleców, przywraca fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, co pomaga usunąć ból krzyża i pozbyć się napięcia w odcinku lędźwiowym. Brzmi zachęcająco, jednak dla wielu, odchudzanie przy użyciu ręcznika wydaje się dość kontrowersyjne i mało wiarygodne. Trudno sobie wyobrazić, że w tak prosty sposób można pozbyć się wystającego brzucha.
Metoda Fukutsudzi – dla kogo jest przeznaczona?
Wydaje się, że metoda Fukutsudzi niesie za sobą same zalety. Od razu pojawia się pytanie, dla kogo jest przeznaczona i czy istnieją jakieś przeciwskazania? Metoda ta dedykowana jest głównie osobom, które chcą pozbyć się wystającego brzucha. Zarówno tym z małą nadwagą, jak i otyłym. Waga nie ma większego znaczenia i nie przesądza o efektywności ćwiczenia. Metoda Fukutsudzi nie jest polecana osobom ze zdiagnozowanymi wadami kręgosłupa czy zwyrodnieniem stawów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczenia należy skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. To samo dotyczy się osób zmagających się z mocnymi bólami kręgosłupa o niewiadomym pochodzeniu.
Jak wykonuje się ćwiczenie?
Ćwiczenie można wykonać na dywanie lub macie. Nie sprawdzi się twarda, goła podłoga lub zbyt miękkie łóżko. By rozpocząć ćwiczenie należy przygotować bawełniany ręcznik o długości minimum 40 cm, który zwijamy w ciasny rulon o grubości od 7 do 10 cm. By zapobiec jego rozwinięciu w trakcie wykonywania ćwiczenia, dobrze jest owinąć go sznurkiem. Jak wykonujemy ćwiczenie?
- Siadamy na podłodze z wyprostowanymi nogami.
- Za plecami kładziemy zwinięty ręcznik, tak by przylegał do lędźwi.
- Powoli kładziemy się na plecach, pilnując, by ręcznik się nie przesunął.
- Zwinięty w rulon ręcznik musi znajdować się pod lędźwiami, na wysokości pępka. Na to należy zwrócić szczególną uwagę.
- Prostujemy nogi, łączymy ze sobą dwa duże palce u stóp, a pięty ustawiamy na zewnątrz.
- Ramiona przenosimy za głowę i łączymy dłonie tak, by stykały się małymi palcami. Kciuki muszą być skierowane na zewnątrz.
Po przyjęciu odpowiedniej pozycji, staramy się wyciągnąć kręgosłup – ręce wyciągamy możliwie jak najbardziej w górę. Ważne, by podczas wykonywania ćwiczenia głęboko i równomiernie oddychać, rozluźnić mięśnie i starać się ich nie spinać. W takiej pozycji staramy się wytrzymać co najmniej 5 minut, a optymalny czas treningu wynosi 10 minut. Ćwiczenie powtarzamy trzy razy w tygodniu.
Zobacz również: Odchudzanie nie jest proste. Zrób to (z) głową
Pierwsze efekty
Pierwsze efekty można zauważyć już po jednorazowym ćwiczeniu, kiedy to obwód pasa zmniejszy się o około 3 cm. Musimy jednak pamiętać, że metoda Fukutsudzi pomoże optycznie zmniejszyć i spłaszczyć brzuch oraz wysmuklić sylwetkę, ale niestety nie spowoduje utraty tkanki tłuszczowej.