O tym jak trudno jest pogodzić życie rodzinne ze społecznym i zawodowym, wie chyba większość mam. Bez odpowiedniego wsparcia ze strony partnera i rodziny doświadczamy intensywnego i szkodliwego stresu. Wyczerpane, zdenerwowane i nierzadko rozczarowane postawą bliskich, zaczynamy doświadczać zaburzeń, których objawy przypominają syndrom wypalenia zawodowego.
Chociaż może się to wydawać śmieszne, często myślimy, że jesteśmy w stanie świetnie sprawdzić się w pracy, opiekować się dziećmi, mieć wspaniały związek, raz w tygodniu spotykać się z rodziną, wychodzić w nocy z przyjaciółmi i jeszcze znaleźć czas na odpoczynek. Nie jesteśmy niestety superbohaterkami. Musimy nauczyć się organizować nasz czas w oparciu o realną perspektywę.
Symptomy „matczynego” wypalenia
- izolacja (wolisz zostać w domu niż spotkać się z przyjaciółmi, unikasz rozmów z nimi, żeby nie przyznać się, że sobie nie radzisz)
- obsesyjnie myślisz o „wolnym” czasie (fantazjujesz)
- jesteś chroniczne zmęczona
- masz problemy ze snem
- czujesz się nieszczęśliwa
Jak radzić sobie z syndromem wypalenia?
Zaakceptuj fakt, że nie jesteś w stanie zrobić „wszystkiego”
Nie masz nadludzkiej siły i niewyczerpanych pokładów energii, a twoja doba ma 24 godziny, a nie 48.
Dziel się obowiązkami, szczególnie wtedy, kiedy czujesz, że twoje zdrowie jest zagrożone
Odpocznij, a kiedy poczujesz się lepiej zaczniesz działać. Będziesz bardziej efektywna, a przede wszystkim – nie zaszkodzisz samej sobie.
Odrzuć niektóre z punktów twojego (nie tylko codziennego) planu
Nie planuj zbyt wiele, jeśli realnie nie jesteś w stanie tego zrobić. Czasem po prostu nie masz czasu na to, żeby dokładnie posprzątać dom. Nie ulegaj presji.
Uporządkuj swoje wnętrze
Zrób porządek „w środku”, ze swoimi myślami. Skup się na chwili obecnej, na twoim samopoczuciu.
Nie obwiniaj siebie (ani innych)
Poczucie winy jest uczuciem, które blokuje nasz rozwój i możliwość pójścia „dalej”. Nie jesteś w stanie kontrolować wszystkiego
Nigdy nie wahajcie się mówić głośno o tym, jak się czujecie ani prosić o pomoc. Zlekceważony, syndrom wypalenia może prowadzić do depresji, a długotrwały stres ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Zrób sobie wakacje od dzieci
Tak i bez wyrzutów sumienia. W swojej pracy zawodowej również potrzebujesz urlopu do efektywnego działania. Podobnie jest z byciem na matczynym etacie.