Co trzecia kobieta w naszym kraju przyznajmniej raz wżyciu była ofiarą przemocy, a tylko 20% jej sprawców zostaje skazana. Ile jest kobiet, które nigdy nie powidzą, nigdy się nie przyznają, że były poniżane, bite, upokarzane? Ich wstyd jest tak wielki, że milczą na temat tego, co się wydarzyło
W Polsce nadal problem przemocy wobec kobiety spychany jest na margines. Kiedy w mediach pojawia się drastyczna informacja, która „najlepiej”, jeśli dotyczy kogoś znanego, to wówczas przez moment część z nas interesuje się tematem, pojawiają się głosy wsparcia, zrozumienia, deklaracje: „coś trzeba z tym zrobić”. Ale i tak robi się bardzo mało. Dlatego na uwagę zasługuje każde przedsięwzięcie, które nagłaśnia problem przemocy wobec kobiet.
Ruszyła kampania „Kocham.Szanuję” zainicjowana przez Fundację Krajowe Centrum Kompetencji, do której dołączyły znane Polki, by pokazać, że przemoc może dotknąć każdą z nas, że sąsiadka, przyjaciółka, pani ze szkoły może być ofiarą, która potrzebuje pomocy.
Kampania „Kocham. Szanuję” jest kolejną odsłoną kampanii „Kocham. Nie biję”. Jak podkreślają twórcy, cele kampanii są dwa: chodzi o uświadomienie kobietom, które doświadczyły przemocy, że można żyć inaczej oraz uwrażliwienie społeczeństwa na problem przemocy, pokazanie jak ważna jest nasza reakcja, jak wiele my możemy zmienić.
W „Kocham.Szanuję” wzięły udział między innymi: Dorota Gardias, Edyta Herbuś, Agnieszka Kaczorowska, Anna Kalczyńska, Ania Karwan, Iza Kuna, Karolina Malinowska, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Grażyna Wolszczak. Kobiety zostały ucharakteryzowane na ofiary przemocy. To ich twarze mają przykuć uwagę każdego z nas.
Co ważne – w ramach kampanii działa infolinia 801 109 801, pod numerem której można uzyskać pomoc. Warto, by ta wiadomość dotarła do kobiet, które dotychczas nie wiedziały, gdzie się zwrócić. To może być dla nich szansa.
Więcej informacji znajdziecie na stronie www.kochamszanuje.pl i Facebooku