Zastanawialiście się kiedyś, skąd się bierze i od czego jest zależny kolor oczu? A czy wiecie, że dawno temu – pierwotnie – wszyscy ludzie mieli brązowe oczy? Skąd wiec zielone, szare czy niebieskie?
Z zielonymi oczami nie ma specjalnie problemu. Zmienność koloru oczu z brązowego na zielony można wytłumaczyć ilością melaniny w tęczówce, jednak osoby o niebieskich oczach mają tylko niewielki stopień jej zmiany. Wobec tego można wywnioskować, że wszystkie osoby o niebieskich oczach są powiązane z tym samym przodkiem…
„Wszyscy odziedziczyli ten sam przełącznik w dokładnie tym samym miejscu w swoim DNA.” Osoby o brązowych oczach, z drugiej strony, mają znaczne indywidualne różnice w zakresie ich DNA, które kontrolują produkcję melaniny.
Zespół z Uniwersytetu w Kopenhadze wyśledził genetyczną mutację, która miała miejsce około 10 000 lat temu i jest przyczyną koloru oczu wszystkich niebieskookich ludzi żyjących na dzisiejszej planecie. To mutacja genetyczna wpływająca na gen OCA2 w naszych chromosomach spowodowała stworzenie” przełącznika „, który dosłownie wyłączył zdolność do produkcji brązowych oczu.
Gen OCA2 koduje tak zwane białko P, które bierze udział w produkcji melaniny, pigmentu, który nadaje kolor naszym włosom, oczom i skórze. „Przełącznik”, który znajduje się w genie sąsiadującym z OCA2, nie wyłącza jednak całkowicie genu, ale raczej ogranicza jego działanie do zmniejszenia produkcji melaniny w tęczówce – skutecznie „rozcieńczając” brązowe oczy do niebieskiego.
Wpływ przełącznika na OCA2 jest zatem specyficzny. Jeśli gen OCA2 zostałby całkowicie zniszczony lub wyłączony, istoty ludzkie byłyby pozbawione melaniny we włosach, oczach lub kolorze skóry – znamy taki stan pod postacią albinizmu.
Profesor Eiberg i jego zespół badali mitochondrialne DNA i porównali kolor oczu niebieskookich mieszkańców w Jordanii, Danii i Turcji. Okazuje się, że natura tasuje nasze geny. Warto jednak pamiętać, że mutacja brązowych oczu na niebieskie nie oznacza mutacji pozytywnej ani negatywnej. Jest to po prostu jedna z wielu mutacji, takich jak kolor włosów, łysina, piegi i plamki, które ani nie zwiększają ani nie zmniejszają naszej szansy na przeżycie.
Jak mówi profesor Eiberg, badania pokazują, że natura nieustannie tasuje ludzki genom, tworząc genetyczny koktajl ludzkich chromosomów i wprowadzając różne zmiany.
źrodło: knowridge.com