Go to content

Lubisz szperać w lumpeksach? Tych rzeczy nigdy nie kupuj

Lumpeksy cieszą się w Polsce ogromną popularnością już od dobrych kilku lat. Wszystko za sprawą blogerek modowych, które wielokrotnie udowodniły, że w takich miejscach można znaleźć prawdziwe perełki. Dzisiaj sklepy z odzieżą używaną znajdują się niemalże na każdej ulicy. Choć dzięki secondhandom możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, czasem jednak lepiej zrezygnować z niektórych zakupów. Istnieje kilka rzeczy, których nie warto kupować z drugiej ręki.Znam kobiety, które robią zakupy wyłącznie w lumpeksach. Zaopatrują się tam niemal we wszystko – od ubrań i butów, przez bieliznę, zasłony i pościel. O ile po spodnie, swetry czy sukienki warto wybrać się do secondhandu, z zakupu kostiumu kąpielowego lepiej zrezygnować. Co jeszcze warto odpuścić?


 

Źródło: Genialne.to

Fot. iStock/STUDIOGRANDOUEST

1/7 Poplamione ubrania

Na pierwszy rzut oka może ci się wydawać, że po praniu plama zniknie. Niestety nie zawsze się to udaje. Jeżeli ubranie kosztuje dosłownie kilka złotych i nie będzie ci szkoda go wyrzucić, spróbuj. Licz się jednak z tym, że plamy nie da się wywabić.

2/7 Bielizna

Osobiście dostaję dreszczy na samą myśl, że mogłabym nosić po kimś bieliznę. Nawet jeśli wyparzałabym ją we wrzątku. Zanim więc kupisz w lumpeksie majtki lub kostium kąpielowy, wyobraź sobie, że materiał miał styczność z wydzielinami czyjegoś ciała.

Fot. iStock/evgenyatamanenko

3/7 Ubrania przeciwdeszczowe

Najczęściej trafiają do lumpeksów dlatego, że przestały spełniać swoją funkcję. Być może poprzedni właściciel ubrał je w niewłaściwy sposób. Inna sprawa – często są używane przez wiele lat bez jakiegokolwiek czyszczenia. Lepiej też zrezygnować z kaloszy, ponieważ noszone przez wiele lat, mogą brzydko pachnieć i być siedliskiem bakterii.

Fot. iStock/Peter Hermus

4/7 Obuwie

Po pierwsze, możesz zarazić się choćby grzybicą stóp. Po drugie, możesz dorobić się wad postawy, ponieważ kształt buta i podeszwa zdeformowały się w trakcie noszenia przez poprzedniego właściciela. Kupowanie używanych butów jest szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, których organizm dopiero rośnie.

Fot. iStock/henna_yume

5/7 Kołdry i ręczniki

Pościel, kołdry, prześcieradła i ręczniki zawsze warto kupować nowe. W trakcie użytkowania często mają styczność z wydzielinami ciała i są siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów. Pranie w gorącej wodzie jest niewystarczające, żeby zabić niektóre bakterie.

Fot. iStock/mixetto

6/7 Czapki i kapelusze

Mogą znajdować się na nich insekty, to po pierwsze. O ile czapkę jeszcze łatwo wyprać, kapelusz już niekoniecznie, ponieważ straci fason. Jeśli nie chcesz złapać choroby skórnej, odpuść taki zakup.

Fot. iStock/Onfokus

7/7 Zabawki

Jeżeli z różnych powodów (są np. na baterie) nie można dokładnie ich umyć i zdezynfekować, zrezygnuj z zakupu. Pluszaki można oczywiście wrzucić do pralki, ale lepiej wybierać te, które naprawdę są w dobrym stanie.Pod żadnym pozorem nie kupujmy w secondhandach zabawek dla malutkich dzieci, które wszystko wkładają do ust.