Uroda

Najpiękniejszy kolor jesieni według Pantone we wnętrzach

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
15 października 2019
Fotomontaż: Materiały prasowe / Dekoria.pl / Instytut Pantone
Następny

Nie mogę usiedzieć w miejscu. Znajomi nazywają mnie Panią Remoncik. Wystarczy wolne popołudnie już zza pazuchy wyciągam swój fajny młotek Godzillę lub puchę farby. Ale co robić, kiedy wszystko wyremontowane? Jak żyć? Jest na to bardzo prosty sposób. Łapcie się za meble i dodatki! Przesuwajcie, malujcie, kupujcie poduchy i zasłony. Specjalnie dla Was przygotowałyśmy przegląd booskich dodatków (i nie tylko) w najmodniejszym i obłędnie pięknym kolorze tej jesieni!

Co sezon Instytut Pantone ogłasza zestaw najmodniejszych kolorów. Wśród tegorocznych znalazły się wyjątkowo piękne i łatwe w aranżacji granaty. Uwielbiam te kolory – można je zestawiać praktycznie w każdej kompozycji – a gdy wijemy gniazdko, warto planować zakup mebli i dodatków, które za rok się nam nie znudzą lub nie będą nas po tygodniu przytłaczały.

Galaxy Blue i Bluestone

Te kolory doskonale odnajdują się w aranżacji, w dosłownie w każdym stylu. Można pozwolić im odgrywać ważną pierwszoplanową rolę

Nie polecałabym ich natomiast jako kolor ścian. Ewentualnie akcent, jedna ściana – śmiało, ale nie całość! Uwierzcie, ciemne ściany mogą wyglądać pięknie w katalogu, ale przy polskich metrażach to się zazwyczaj nie może udać (wiem, bo na skutek chwilowego zamroczenia, pomalowałam kiedyś salon na czekoladowy… nie pytajcie).

„Galaxy Blue i Bluestone to bardziej stonowane odcienie błękitu, podobne do brązów, bardziej uziemione. Odcienie niebieskiego, które są bardziej subtelne”* –  dyrektor Instytutu Pantone.

Screen / Instytut Pantone

Żeby było przyjemniej, przygotowaliśmy dla was galerię. Sami zadecydujcie, czy interesują was drobne dodatki i dekoracje, czy szukacie stylowej bomby – np. kanapy lub fotela. Do dzieła!

czytaj dalej na następnej stronie

strona 1 z 3

Uroda

Spiesz się powoli. Dlaczego pośpiech w codziennym życiu jest niewskazany?

Redakcja
Redakcja
14 października 2019
Fot. Materiały prasowe

W pracy, w domu, w trakcie urlopu, podczas odpoczynku czy nawet w czasie  posiłku. Jak często czujesz, że ciągle się gdzieś spieszysz i masz wrażenie, że tracisz kontrolę, a każda chwila ucieka Ci przez palce? Nieustający pośpiech staje się niemalże domeną życia w XXI wieku. Jak z tym walczyć? Podpowiadamy, dlaczego w życiu warto po prostu zwolnić. Radzimy czytać bez pośpiechu!

Pośpiech często bywa źródłem konfliktów i nieporozumień. Z badania „Czas ma znaczenie. Opinie i zwyczaje Polaków związane z czasem”, zrealizowanego dla marki Lorus[1], wynika, że pospieszanie stanowi – obok spóźnień, siedzenia „w telefonie” czy szeroko pojętego nieszanowania czyjegoś czasu – najczęściej wskazywane przez badanych irytujące zachowanie innych.

– Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale nie lubimy być pospieszani, a jednocześnie lubimy pospieszać innych. Na życie w ciągłym pędzie składa się mnóstwo czynników. To m.in. rosnące oczekiwania społeczeństwa względem innych oraz samych siebie, gonitwa za samorealizacją i upatrywanie w innych konkurentów i zagrożenia na drodze do sukcesu. Chcemy być postrzegani jako ci najlepsi, skuteczni, sprawni, zdolni. Przy tym wszystkim zapominamy, że doba i czas, którym dysponujemy, powinny służyć nam, a nie my im – mówi Bartosz Pietrzak, ekspert marki Lorus.

Pośpiech powoduje stres

Stres i pośpiech są bardzo dobrymi przyjaciółmi. To układ doskonały – jeden napędza drugiego. Przez życie w napięciu ciągle się spieszymy, a przez wieczny pośpiech – nieustannie stresujemy. Warto rozróżnić dwa rodzaje stresu – pozytywny eustres oraz negatywny distres. Pierwszy stanowi świetny bodziec, motywuje do działania, wzmacnia koncentrację i daje nam paliwo np. do wysiłku fizycznego. Słowem – wydobywa z naszego ciała i umysłu najlepsze cechy. Zdecydowanie jednak powinniśmy wystrzegać się tego drugiego – ten bowiem bywa wręcz toksyczny. Częste narażanie się na sytuacje stresowe – w domu, w pracy czy w drodze do niej – jest na dłuższą metę szkodliwe i sprzyja wielu zaburzeniom czy jednostkom chorobowym – w tym bezsenności, nadciśnieniu, miażdżycy, a nawet… zapaleniom stawów. Żyj więc w mniejszym biegu, dzięki czemu łatwiej będzie Ci unikać stresujących sytuacji. Twój organizm na pewno Ci za to podziękuje.

Problemy w pracy

Jeśli działasz w pośpiechu, powiększasz swoje szanse na popełnienie pomyłki. Zamiast sprawdzić coś dwa, trzy razy albo dogłębnie przemyśleć, jedyne, czym się kierujesz, to tempo pracy, które przedkładasz nad staranność i dokładność. „Jeśli oddam projekt szybciej, szef na pewno to doceni” – myślisz sobie. Ale na biurku szefa ląduje coś, czym nie jest zachwycony. Wręcz przeciwnie – jest rozgniewany, bo dał Ci mnóstwo czasu na zajęcie się zadaniem, a to, co mu przesłałeś, roi się od pomyłek, błędów i niedokładności. Skutek? Musisz dokonywać poprawek i wykonywać to samo zadanie… praktycznie od nowa. To rodzi dodatkowy stres, że Twoje notowania u szefa spadają. Każda kolejna pomyłka sprawia, że tracisz również zaufanie współpracowników. Kiedyś widzieli w Tobie solidnego i rzetelnego pracownika, a dziś to jedynie wspomnienie. A to wszystko przez… pośpiech.

Zapominalstwo i brak koncentracji

Zaspałeś, bo chciałeś się powylegiwać w łóżku. Szybki prysznic, poranna toaleta, ubranie się. Na śniadanie nie masz już czasu. Chcesz wyjechać wcześniej do pracy, żeby uniknąć stania w korkach. Kiedy już wychodzisz z klatki, zapominasz o telefonie. Wracasz po niego i czujesz, że tracisz cenne sekundy, dzięki którym mogłeś dotrzeć wcześniej do pracy. Nagle pojawia się myśl: „Chwila! Czy ja zamknąłem mieszkanie?”. Nie jesteś sobie tego w stanie przypomnieć – gdy przekręcałeś klucze w zamkach, zajmowały Cię zupełnie inne myśli. Jeśli się nie upewnisz, nie da Ci to spokoju przez resztę dnia. Wracasz i  znów tracisz czas… A gdy już stoisz w korkach, uświadamiasz sobie, że nie zabrałeś ze sobą lunchu.

Zapominalstwo, spowodowane brakiem koncentracji i pośpiechem, to też przecież pomyłka. Oczywiście, nie zawsze musi nieść ze sobą bolesne konsekwencje, ale może się przecież zdarzyć, że przez pośpiech, związany z drogą do pracy, spowodujesz stłuczkę.

Pęd spowalnia samorozwój

Chcesz stale się doskonalić. Uczyć się nowych języków, poszerzać swoje kompetencje, stawać się lepszym. Myślisz o zadbaniu o swoją kondycję fizyczną i „wzięciu się za siebie”. Czujesz, że warto znaleźć wreszcie czas na pójście do muzeum, teatru, sięgnięcie po dobrą książkę czy obejrzenie filmu, który chcesz obejrzeć już od dawna. Tylko kiedy, skoro wiecznie brakuje Ci na wszystko czasu? To jedna z bardzo ważnych strat wiążących się z życiem w ciągłym pośpiechu i swoisty paradoks, bo życie w ciągłym biegu sprawia, że na drodze do samorozwoju stajemy w miejscu… A potem zaczynamy się cofać. Najpierw nie znajdujemy czasu na poświęcenie uwagi samemu sobie i swojemu rozwojowi, później wręcz przestajemy mieć na niego ochotę – bo życie w wiecznym pędzie i stresie wysysa z nas całą pasję i przyjemność.

Zwolnij, a docenisz czas

Fot. Materiały prasowe

Mamy też czysto praktyczną poradę – przestań obsesyjnie zerkać na godzinę w telefonie i myśleć w kategoriach: „Ile czasu mi jeszcze zostało do ukończenia zadania lub wyjścia z pracy?”. To tylko negatywnie Cię nastawia i zniechęca – bo czas nie płynie tak szybko, jak byś sobie tego życzył. Pomyśl o kupnie zegarka – często zaopatrzenie się w niego pomaga lepiej panować nad swoim czasem i dyscyplinuje do lepszej organizacji swojego dnia. Męski model Lorus RT321HX9 o wyraźnej, jasnej tarczy z kontrastującymi wskazówkami i na eleganckim, skórzanym pasku będzie doskonałym wyborem.

Fot. Materiały prasowe

Wśród modeli damskich szczególnie polecamy klasyczny zegarek Lorus RH910LX9 o minimalistycznym designie przełamanym efektownym, złotym kolorem.

Czas ma znaczenie, ale od Ciebie zależy, jak go wykorzystasz. Dopiero, gdy zaczniesz go szanować, zyskasz niezbędną równowagę i uświadomisz sobie, że pośpiech w wielu aspektach życia jest po prostu zbędny!


[1] Raport Lorus „Czas ma znaczenie. Opinie i zwyczaje Polaków związane z czasem”, sierpień 2019, Zymetria.

Artykuł powstał we współpracy z marką Lorus


Zobacz także

Kobiety oszalały na jego punkcie. Tęczowy rozświetlacz - w ciągu tygodnia wykupiono cały zapas

Kobiety oszalały na jego punkcie. Tęczowy rozświetlacz – w ciągu tygodnia wykupiono cały zapas

Internauci skrytykowali jej wygląd, więc postanowiła pokazać jak wyglądałaby stosując ich zalecenia. Wynik jest szokujący

Lubisz kawę? Twoje ciemne włosy też ją polubią