Lifestyle

Lekarze odmówili jej cesarskiego cięcia, dziecko zmarło. Ile dzieci jeszcze będzie musiało zginąć w imię upartości lekarzy?

Karolina Krause
Karolina Krause
17 lutego 2017
Fot. iStock/MiQ1969
 

Dla rodziców z gminy Lubawa, 14. lutego już na zawsze obdarty będzie z jego mocy. Bo właśnie w ten wtorek doszło w ich życiu do tragedii, za którą prawdopodobnie odpowiedzialny jest lekarz lub raczej jego zwykła upartość. Mimo wyraźnego wskazania od ginekologa, który skierował pacjentkę do szpitala– odmówił bowiem ciężarnej przeprowadzenia cesarskiego cięcia. W nocy dziecko zmarło w łonie matki. Teraz sprawa trafi do prokuratury.

Do tragedii doszło na oddziale ginekologiczno-położniczym iławskiego szpitala,w nocy z dnia 13. na 14. lutego. Z wstępnych informacji wynika, że kobieta była już w zaawansowanej ciąży (9. miesiąc), choć wciąż przed wyznaczonym terminem porodu. Lekarz prowadzący ciążę miał ją skierować na pilne cesarskie cięcie, którego jednak w Powiatowym Szpitalu w Iławie nie wykonano. Pacjentka została przyjęta wieczorem. Następnego dnia stwierdzono już, że dziecko w jej łonie jest martwe.

We  wtorek (14. lutego) ojciec zmarłego dziecka złożył zawiadomienie na policję. Funkcjonariusze przeprowadzili już wstępne czynności i zabezpieczyli ciało zmarłego noworodka w celu przeprowadzania badań mających wyjaśnić przyczynę śmierci. Lekarzo, który odmówił przeprowadzenia operacji, prawdopodobnie zostanie oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci.

„Do śmierci dziecka doszło w łonie matki, ale zakładamy, że po porodzie byłoby ono zdolne do podjęcia czynności życiowych” – wyjaśnia Jan Wierzbicki, Prokurator Rejonowy w Iławie. – „Za nieumyślne spowodowanie śmierci grozi kara od trzech miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd może także orzec wobec lekarza zakaz wykonywania zawodu. Na razie nie mamy jednak podstaw, by stwierdzić, czy doszło do błędu w sztuce lekarskiej. Postępowanie jest na bardzo wczesnym etapie i nie zgromadziliśmy jeszcze wystarczającej ilości materiału dowodowego.” Czytaj więcej

Badania, mające wyjaśnić bezpośrednią przyczynę śmierci dziecka, zaplanowano na dziś. Do czasu wyjaśnienia sprawy, dyrekcja Powiatowego Szpitala w Iławie podjęła decyzję o wstrzymaniu współpracy z lekarzem.


 

Źródło: infoilawa.pl


Lifestyle

4 główne zasady, które czynią Skandynawów najszczęśliwszymi ludźmi na świecie

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
17 lutego 2017
Fot. iStock / SanneBerg
 

Cały świat poszukuje szczęścia, metod na jego osiągnięcie i sposobów na zdobycie lub odnalezienie. Niemal każdy zadaje sobie pytanie, co daje nam radość i samozadowolenie, co zrobić, by mieć jej więcej w swoim życiu i jakie przeszkody stoją nam na drodze do błogostanu. Tymczasem globalne badania nad poziomem naszego zadowolenia od dawna pokazują, że istnieje grupa krajów, która doskonale wie, jak urządzić sobie życie słodko i miło. Dania, Szwecja i Norwegia od lat plasują się w czołówce najszczęśliwszych narodów świata, czas zatem poznać cztery główne zasady, którymi kierują się Skandynawowie, a potem… potem od razu wcielić je w życie!

Skromność i szacunek wobec innych

W krajach skandynawskich funkcjonuje tzw. Prawo Jante (Jantelagen) stworzone przez Aksela Sandemose’a, norweskiego pisarza pochodzenia duńskiego, w noweli „Uciekinier w labiryncie”. W swoim dziele przedstawił on  fikcyjne duńskie miasteczko Jante, w którym obowiązywały pewne zasady rządzące zachowaniami mieszkańców – takie swoiste dziesięć przykazań, których należało bezwzględnie przestrzegać.

 1. Nie sądź, że jesteś kimś wyjątkowym.
 2.  Nie sądź, że nam dorównujesz.
 3. Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas.
 4. Nie sądź, że możesz udowodnić, iż jesteś lepszy od nas.
 5. Nie sądź, że wiesz więcej, niż my.
 6. Nie sądź, że jesteś od nas ważniejszy.
 7. Nie sądź, że jesteś w czymś dobry.
 8. Nie masz prawa śmiać się z nas.
 9. Nie sądź, że komukolwiek będzie na tobie zależało.
 10. Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć.

Choć Skandynawowie nie biorą tych praw śmiertelnie poważnie, to z pewnością mają one wpływ na ich codzienne życie, serdeczne podejście, życzliwość i społeczność opartą na współpracy. Skromność i szacunek wobec innych są tam wysoko cenione, tolerancja i równość praw to norma, a wszelkie przejawy arogancji, zawiści, zazdrości, wywyższania się i braku szacunku spotykają się z potępieniem i brakiem zgody. Żyj tak, by nikomu nie robić krzywdy, żyj i pozwól na to samo innym!

Fot. iStock / Geber86

Fot. iStock / Geber86

Odpowiednie proporcje życia rodzinnego i zawodowego

Czyli tzw. work -life balance, który niewielu z nas potrafi osiągnąć, a o którym chyba niemal każdy marzy. Skandynawowie wiedzą, jak wielką wartością jest spędzanie czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Dla Duńczyków nadgodziny nie istnieją, a w Szwecji niektóre firmy i przedsiębiorstwa wprowadziły sześciogodzinny dzień pracy – wszystko po to, by pracownicy mogli odpocząć, spędzić czas z bliskimi, realizować swoje pasje, a dzięki temu poczuć się szczęśliwsi i pracować wydajniej, bardziej produktywnie. Skandynawskie rodziny często spacerują, wychodzą do parku, uprawiają wspólnie sport i podróżują – spędzają czas naprawdę razem, a nie tylko obok siebie. A praca? Jest ważna, oczywiście, ale Skandynawowie wiedzą jak odpowiednio ustawić swoje priorytety – najwyraźniej przynosi to całkiem szczęśliwe efekty.

Radosne spotkania i przytulna atmosfera

Duńczycy mają swoje unikatowe słowo na określenie przytulnej atmosfery, radości z życia i dobrych rzeczy w gronie rodziny i przyjaciół – to hygge, termin, który i u nas ostatnio cieszy się niezwykłą popularnością. Trudno jednoznacznie określić, czym jest to uczucie/ zjawisko/ stan. Jeśli siedzisz przy kominku w zimny wieczór otulona ciepłym kocem, pijesz wino, podjadasz coś pysznego i masz kogoś bliskiego u boku, to właśnie jest hygge. Jeśli czytasz świetną książkę, masz obok kubek ulubionej herbaty, palą się nastrojowe świece i czujesz się szczęśliwa, to właśnie jest hygge. Opiera się ono na solidarności, komforcie, czerpaniu radości z małych rzeczy, wsparciu najbliższych i ich bliskości, przyjemności. A najlepsze jest to, że hygge każdy może  doświadczyć i przeżyć, nie ma ograniczeń!

Realistyczne oczekiwania

Jednym z najważniejszych sekretów szczęśliwego życia Skandynawów jest umiejętność formułowania realistycznych oczekiwań.  Nie oznacza to jednak, że powinnaś przestać marzyć i wyznaczać sobie mało ambitne cele. Chodzi o to, by przestać porównywać się z innymi, przestać wierzyć w fałszywe obrazy życia z mediów czy portali społecznościowych i zacząć cieszyć tym, co posiadamy i jacy jesteśmy, żyć tu i teraz! Jeśli będziemy dążyć do perfekcji, to nigdy nam się nie uda – bo ona przecież nie istnieje! Wygórowane ambicje i nierealistyczne oczekiwania zabijają w nas radość i nie pozwalają na osiągnięcie szczęścia. Lepiej wiec nieco odpuścić, z pewnych rzeczy, zrezygnować i wyluzować, a od razu poczujemy się lepiej i bardziej szczęśliwie.


Na podstawie: www.brightside.me


Lifestyle

Regulamin akcji „14 dni dla mojego ciała”

Redakcja
Redakcja
17 lutego 2017
Fot. iStock / kieferpix

Regulamin akcji „14 dni dla mojego ciała”

WEŹ UDZIAŁ W ZABAWIE „14 dni dla mojego ciała”

§1. Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem Akcji pod nazwą Konkurs „14 dni dla mojego ciała” zwanego dalej „Konkursem”, jest portal Blum Media
  sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a/42, 02-954 Warszawa, zarejestrowany
  w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000573762,
  o kapitale zakładowym w wysokości 10 000 złotych.
 2. Konkurs zostanie przeprowadzony na stronie internetowej www.ohme.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych Organizatora w okresie 17.02.2017 – 12.03.2017. Wyniki akcji zostaną ogłoszone do dnia 21.03.2017.
 3. Sponsorami nagród w Konkursie jest evrēe- zwani dalej Sponsorami.
 4. Regulamin stanowi podstawę organizacji Konkursu i określa prawa i obowiązki jego uczestników.
 5. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.ohme.pl. 

§2. Uczestnictwo w Konkursie

 1. Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spełniające warunki określone w Regulaminie.
 2. Uczestnikami Konkursu nie mogą być pracownicy Organizatora i pracownicy Sponsorów nagród, jak również ich małżonkowie, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo.
 3. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w Regulaminie zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w Konkursie.
 4. Uczestnik oświadcza, że nadesłane zgłoszenie Konkursowe jest jego autorstwa i nie narusza praw autorskich osób trzecich.
 5. Jednocześnie Uczestnik oświadcza, że ma prawo do dysponowania swoim utworem oraz że nie narusza przy tym praw autorskich i majątkowych osób trzecich. 

§3. Przebieg i warunki udziału w Konkursie

 1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe.
  ZADANIE KONKURSOWE: Specjalnie dla was przygotujemy cztery wyzwania dla waszego ciała. Dziś pierwsze z nich – regularna pielęgnacja skóry twarzy. W kolejnych dniach zajmiemy się naszymi dłońmi, ciałem i stopami. 14 dni – to niewiele, ale wystarczająco długo, by zobaczyć i poczuć różnicę.

  twarz-h.fw_ evree-ikona-dlonie-roz evree-cialo-roz stopy-h.fw_

  W komentarzach do artykułów – piszcie, co wam udało się dobrego zrobić dla ciała. Jak przez te 14 dni dbacie o siebie – bez pośpiechu, bez wyrzutów sumienia, z troską i miłością. Zadbajcie o siebie w nowym roku, wszystko w waszych rękach!!!

  Najfajniejsze komentarze nagrodzimy fantastycznymi kosmetykami marki evrēe–  partnera naszej akcji.


  Wśród najpiękniejszych komentarzy wybierzemy laureatów naszej akcji. Liczy się jak zawsze wasza kreatywność i sumienność, jeśli będziecie dodawać komentarze regularnie.

  1. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na platformie do komentowania.
  2. W czasie trwania konkursu można dodawać wiele komentarzy. Organizator weźmie również pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu aktywność uczestników podczas wszystkich wyzwań.

 §4. Zasady wyłaniania laureatów Konkursu

 1. Zwycięzcy Konkursu zostaną wyłonieni tylko spośród uczestników, którzy spełniają warunki wymienione w Regulaminie.
 2. 10 laureatów zostanie wyłonionych na podstawie najciekawszej odpowiedzi przez jury, w skład którego wchodzą pracownicy i redaktorzy portalu www.ohme.pl
 3. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 21.03.2017. na stronie internetowej www.ohme.pl.

 §5. Nagrody w Konkursie i sposób ich przekazania

  1. Sponsorami nagród w Konkursiejest evrēe   – zwany dalej Sponsorem.
  2. Laureatami Konkursu zostanie 10 osób, które wybierze jury na podstawie najciekawszej odpowiedzi.
  3. Nagrody:

   10 x zestaw Super Slim, w którego skład wchodzi:

   • SUPER SLIM MODELUJĄCY OLEJEK DO CIAŁA,
   • SUPER SLIM NAWILŻAJĄCY OLEJEK DO MYCIA CIAŁA
   • SUPER SLIM WYGŁADZAJĄCY CUKROWO-SOLNY PEELING DO CIAŁA

Akcja trwa w terminie 17.02.2017 – 12.03.2017. Wyniki akcji zostaną ogłoszone do dnia 11.03.2017.

4. Nie istnieje możliwość zamiany nagród rzeczowych na ich równowartość w gotówce lub zamiany na inną nagrodę.

5. Jeżeli laureat Konkursu nie spełnił któregokolwiek z warunków określonych w Regulaminie, Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru innego laureata Konkursu.

6. Udział w Konkursie i przesłanie pracy Konkursowej jest jednoznaczne akceptacją niniejszego regulaminu oraz z prawem do wykorzystania tejże pracy przez Organizatora w celach promocyjnych.

7. Przesyłając pracę Konkursową, Uczestnik powinien wyrazić zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie przez Uczestnika danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne do wzięcia udziału w Konkursie. Uczestnik ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.

8. Nagrody zostaną przesłane zwycięzcom  za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przesyłką poleconą lub przesyłki kurierskiej w ciągu 14 dni od daty przesłania Organizatorowi danych kontaktowych przez Laureatów Konkursu.

 §6. Odpowiedzialność Organizatora

Organizator Konkursu ponosi pełną odpowiedzialność za treść regulaminu i przebieg Konkursu. Organizator i sponsorzy nagrody nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowość, terminowość doręczenia pism i nagród przez Pocztę Polską lub kuriera. Organizator i sponsorzy nagrody nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości związane z opóźnieniem lub niedoręczeniem nagrody spowodowanym podaniem przez Uczestnika błędnego adresu lub innych danych. Organizator i sponsorzy nagrody nie ponosi odpowiedzialności za zmianę miejsca zamieszkania Uczestnika lub zmianę innych danych uniemożliwiającą dostarczenie nagrody albo powiadomienie o wygranej. W takim przypadku Uczestnik traci prawo do nagrody.

Wszelkie reklamacje Uczestników dotyczące przebiegu Konkursu mogą być składane przez Uczestników w terminie 30 dni od daty zakończenia Konkursu. Reklamacja powinna być przesłana na adres Organizatora, w formie pisemnej pod rygorem nieuwzględnienia jej oraz zawierać imię i nazwisko Uczestnika zgłaszającego reklamację, jego adres korespondencyjny oraz dokładny opis okoliczności stanowiących podstawę reklamacji.

Organizator zastrzega sobie prawo do pozostawienia bez rozpatrzenia reklamacji zgłoszonych po terminie, o którym mowa powyżej, jak również reklamacji niespełniających innych wymogów wskazanych w ust. 2.

Złożone reklamacje, spełniające wymogi, o których mowa w ust. 2, rozpatrywane będą w terminie 14 dni od daty otrzymania reklamacji. Zainteresowani Uczestnicy zostaną powiadomieni o sposobie rozpatrzenia reklamacji listem poleconym wysłanym w terminie 14 dni od rozpatrzenia reklamacji.

 §7. Postanowienia końcowe

W razie szczególnych, niezawinionych przez Organizatora okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie Konkursu na dotychczasowych zasadach Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie z równoczesnym poinformowaniem o tym uczestników za pośrednictwem strony www.ohme.pl.

Serwis Facebook nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść regulaminu, przebieg Konkursu ani działania Organizatora, w tym za wyłanianie zwycięzców i przekazywanie nagród.

Konkurs w żaden sposób nie jest sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany.

Organizator oświadcza, że Konkurs nie jest grą losową, zakładem wzajemnym lub grą na automatach w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z dnia 30 listopada 2009 r.).


[aktualizacja] Czas trwania Akcji zostaje przedłużony do 12.03.2017 r.

Zobacz także

7 nawyków, które musisz wprowadzić, by zacząć naprawdę żyć

Są mamy, które nie zasługują na to, by odbierać im dziecko. Możemy je wesprzeć. Dołącz do akcji „Czytamy dla mamy”

„Nie da się jednak dobrym słowem naprawić tego co popękało, rozciągnęło się…”. Akcja „Mama, znaczy piękna”