Go to content

Lekarze odmówili jej cesarskiego cięcia, dziecko zmarło. Ile dzieci jeszcze będzie musiało zginąć w imię upartości lekarzy?

Fot. iStock/MiQ1969

Dla rodziców z gminy Lubawa, 14. lutego już na zawsze obdarty będzie z jego mocy. Bo właśnie w ten wtorek doszło w ich życiu do tragedii, za którą prawdopodobnie odpowiedzialny jest lekarz lub raczej jego zwykła upartość. Mimo wyraźnego wskazania od ginekologa, który skierował pacjentkę do szpitala– odmówił bowiem ciężarnej przeprowadzenia cesarskiego cięcia. W nocy dziecko zmarło w łonie matki. Teraz sprawa trafi do prokuratury.

Do tragedii doszło na oddziale ginekologiczno-położniczym iławskiego szpitala,w nocy z dnia 13. na 14. lutego. Z wstępnych informacji wynika, że kobieta była już w zaawansowanej ciąży (9. miesiąc), choć wciąż przed wyznaczonym terminem porodu. Lekarz prowadzący ciążę miał ją skierować na pilne cesarskie cięcie, którego jednak w Powiatowym Szpitalu w Iławie nie wykonano. Pacjentka została przyjęta wieczorem. Następnego dnia stwierdzono już, że dziecko w jej łonie jest martwe.

We  wtorek (14. lutego) ojciec zmarłego dziecka złożył zawiadomienie na policję. Funkcjonariusze przeprowadzili już wstępne czynności i zabezpieczyli ciało zmarłego noworodka w celu przeprowadzania badań mających wyjaśnić przyczynę śmierci. Lekarzo, który odmówił przeprowadzenia operacji, prawdopodobnie zostanie oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci.

„Do śmierci dziecka doszło w łonie matki, ale zakładamy, że po porodzie byłoby ono zdolne do podjęcia czynności życiowych” – wyjaśnia Jan Wierzbicki, Prokurator Rejonowy w Iławie. – „Za nieumyślne spowodowanie śmierci grozi kara od trzech miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd może także orzec wobec lekarza zakaz wykonywania zawodu. Na razie nie mamy jednak podstaw, by stwierdzić, czy doszło do błędu w sztuce lekarskiej. Postępowanie jest na bardzo wczesnym etapie i nie zgromadziliśmy jeszcze wystarczającej ilości materiału dowodowego.” Czytaj więcej

Badania, mające wyjaśnić bezpośrednią przyczynę śmierci dziecka, zaplanowano na dziś. Do czasu wyjaśnienia sprawy, dyrekcja Powiatowego Szpitala w Iławie podjęła decyzję o wstrzymaniu współpracy z lekarzem.


 

Źródło: infoilawa.pl