Jajecznica to klasyka polskiego śniadania. Szybka i prosta do przyrządzenia powinna być popisowym daniem każdego, kto łapie za patelnię. Tymczasem zamiast puszystej, smacznej potrawy, serwujemy na talerzach przyklapniętą breję, której widok odbiera apetyt. Zabierając się za jajecznice popełniamy szkolne błędy, które mszczą się i na jej wyglądzie i na smaku.
6 błędów, które szkodzą każdej jajecznicy
1. Mieszanie jajek
Samo zmieszanie jaj to za mało. Żeby skłócić żółtka z białkami i napowietrzyć masę, najlepiej ubić je trzepaczką. Taka jajecznica będzie puszysta i delikatna.
2. Dolewanie płynu
Często pojawiają się porady, żeby uzyskać puszystą jajecznicę, należy dolać do surowych jaj wodę lub mleko. A bywa odwrotnie — płyn sprawia, że jajecznica stanie się twarda, a jeśli jego nadmiar oddzieli się od jajek, stanie się czymś na wzór nieapetycznej zupy.
3. Za mocne rozgrzewanie patelni
Im wyższa temperatura, tym szybciej zmienia się struktura białka oraz wzrasta ryzyko przypalenia i stwardnienia. Smażenie jajecznicy przez krótki czas na bardzo gorącej patelni psuje jej smak. Jajecznicę najlepiej smaż na wolnym ogniu, kilka minut.
4. Solenie w trakcie smażenia
Nie powinno się solić jajecznicy przed smażeniem lub w jego trakcie, ponieważ można przesadzić z jej ilością, a sama sól sprawia, że jajecznica staje się mniej puszysta i bardziej sztywna. Najlepiej posolić ją po zdjęciu z patelni.
5. Zły wybór warzyw do jajecznicy
Jajecznica z warzywami to pyszne urozmaicenie klasyki, jednak zły wybór warzyw może zamienić ją w płaskiego, rozmemłanego omleta. Aby było zdrowo i smacznie, unikaj surowych, pełnych wody warzyw. Warzywa najpierw blanszuj i starannie osusz, wstępnie je podsmaż lub użyj ugotowanych na parze, wtedy nie powstanie mokra papka.
6. Zbyt duża patelnia
Zbyt duża patelnia na kilka jajek utrudnia zadanie. Przede wszystkim tłuszcz rozlewa się na boki patelni i potrzeba wlać go więcej, a więc danie będzie bardziej tłuste. Same jajka również rozlewają się po niej nierówno, tworząc warstwy, które na środku wysuszają się szybciej, a po bokach dłużej pozostają surowe.
źródło: dietetycy.org.pl,