Go to content

Jesienny przysmak: dynia

Dynia zdrowa od pestki po miąższ
Fot. iStock / ChrisLPhotography

Koniec października i listopad to absolutny szczyt sezonu na dynię i nie można go przegapić. To produkt tak uniwersalny, że jedynie nasza wyobraźnia może ograniczyć nowe pomysły na jej wykorzystanie. Jeśli jeszcze do tej pory nie pojawiła się na Waszym stole, sprawdźcie w najnowszym magazynie „Kuchnia”, jak ją przyrządzić.

Jedzmy dynię na zdrowie

Jest niskokaloryczna, a przy tym bogata w wartości odżywcze. Im bardziej intensywny kolor, tym zawiera więcej beta-karotenu, czyli prowitaminy A, która m.in. opóźnia pojawianie się zmarszczek i wzmacnia odporność. Dodatkowo dynia jest bogata w witaminy z grupy B, witaminę C oraz magnez, wapń i potas. Jej pestki, choć wysokokaloryczne, zawierają bardzo dużo cynku i magnezu.

Jeden produkt – duża różnorodność potraw

Purée z dyni to świetna baza do ciast i zup. W Polsce bardzo popularna jest duszona dynia z mlekiem. Ze startej dyni można przygotować placki, a w połączeniu z mąką zrobimy z niej pyszne gnocchi. Warto eksperymentować i łączyć dynię z produktami, przyprawami i daniami, do których wykorzystujemy inne warzywa. Można dodać ją do bigosu, połączyć z twarogiem i upiec bułeczki lub przygotować ciastka dyniowo-piernikowe z imbirem i orzechami.

Największa dynia

Największy okaz w Polsce ważył 839,6 kg. Światowy rekord należy do hodowcy z Belgii, który w 2016 roku zaprezentował dynię ważącą 1190,49 kg. Tak wielkich dyń nie znajdziemy na bazarach, ale za duża dynia to nie problem.

– Jeśli zdarzy się, że kupicie za dużą dynię, zróbcie z niej purée i zamroźcie – podpowiada Ewa Wagner, redaktor naczelna miesięcznika „Kuchnia”. – Dzięki temu bardzo szybko będziecie mogli – w dowolnej chwili – przygotować ciasto czy cudownie rozgrzewającą zupę dyniową – dodaje.


 

źródło: infowire.pl