Lifestyle

Kobietom w ciąży kurczy się mózg! Jednak czasami mniej znaczy więcej

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 stycznia 2018
Fot. iStock/Pekic
 
Z jednej strony to straszne powielanie stereotypu – przecież często mówi się, że kobiety w ciąży tracą szare komórki, że nie da się z nimi porozmawiać na inny temat niż ciąża i dziecko, zresztą uważa się (poniekąd słusznie), że podobnie jest zaraz po porodzie. Cóż, taki „przywilej” tego właśnie czasu.

Okazuje się jednak, że faktycznie w trakcie ciąży kobiecy mózg się kurczy w tych obszarach, które odpowiedzialne są za uczucia i sygnały niewerbalne. I choć ta część mózgu się zmniejsza, to jednak funkcje, które w tej części mózgu są ulokowane stają się wydajniejsze umożliwiając matce lepszą  interpretację potrzeb i emocji swojego dziecka, tym samym zwiększając matczyne przywiązanie.

Ze względu na ramy czasowe badania, które zostały przeprowadzone przez badaczy w Holandii i Hiszpanii, nie wiadomo, czy efekty skurczenia się mózgu są trwałe czy tymczasowe.

Podczas badania przeskanowano mózg ojców i matek przed ciążą i po porodzie. Podczas, gdy mózgi ojców pozostały niezmienione, autorzy badania stwierdzili zmniejszenie mózgu u kobiet.

„Utrata objętości niekoniecznie przekłada się na utratę funkcji” – powiedziała Elseline Hoekzema, współprowadząca badania i starszy naukowiec zajmujący się badaniem mózgu w Leiden University w Holandii. „Czasami mniej znaczy więcej”. Dodała, że taki stan rzeczy może odzwierciedlać dostrojenie synaps do bardziej wydajnych sieci neuronowych.

Jak mówią naukowcy – rodzicielstwo – szczególnie macierzyństwo – jest jednym z najbardziej złożonych i stresujących wydarzeń i zachowań, których doświadczamy w naszym życiu. Opiekowanie się inną osobą, zwłaszcza bezradnym niemowlakiem, wymaga nie tylko  wiele pracy, ale także dużej lub całkowitej uwagi. Być może nasz mózg kurcząc się dostosowuje się do nowej dla nas sytuacji?


źródło: US Today


Lifestyle

Czego najbardziej się boisz? Ten obrazek odkryje prawdę o twoim lęku. Sprawdziło się?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 stycznia 2018
Fot. Screen/Facebook/Health And Beauty Tips
 

Jeśli przyjrzysz się bliżej temu obrazkowi, staniesz oko w oko z własnym, głęboko skrywanym lękiem. Co najbardziej przykuwa twoją uwagę, który element tego rysunku? Wycisz się na chwilę i szczerze odpowiedz na pytanie: Co widzisz tu przede wszystkim?

Dziewczynka

Nosisz sobie jakąś traumę związaną z twoim dzieciństwem. To nie musi być nic „bardzo poważnego”, ale coś, co jakaś część twoje podświadomości najwyraźniej przechowuje do dziś. Jest wiele takich wydarzeń, które mają na nas duży wpływ, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie.

Motyl

Ci, którzy najpierw zauważają motyla, to ludzie, którzy zawsze szukają nowych możliwości. Największą twoją obawą, jest strach przed ich brakiem. Boisz się rutyny, utknięcia w jakieś niewygodnej sytuacji.

Truskawka

Boisz się miłości albo boisz się pokochać kogoś, kto już jest ci trochę bliski. Snujesz wizję bycia porzuconym, zdradzonym, paraliżuje cię strach przed zawodem miłosnym.

Pająk

Oznacza to, że masz oko do szczegółów. Twoim jedynym lękiem jest niepewność. Prawdopodobnie jesteś ostrożną osobą, która stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo – swoje i bliskich.

Drzewa

​​Obawiasz się procesu starzenia. Nie chcesz, aby ludzie znali twój prawdziwy wiek. Obawiasz się niedołężności, zależności od innych w jesieni życia. I z niepokojem oglądasz nowe zmarszczki.

Misie

Oznacza to, że jesteś kimś, kto naprawdę bardzo ceni sobie znaczenie przyjaźni. Obawiasz się utraty przyjaciół bardziej niż czegokolwiek innego. Przeraża cię samotność.

Czaszka

Potrafisz patrzeć „ponad” i czytać między wierszami. Twoim głównym lękiem jest to, że twoja dobrze skrywana przed wszystkimi tajemnica wyjdzie na jaw i przysporzy ci to wielu kłopotów.

 


Lifestyle

Dieta „antystresowa”. 6 produktów, które uspokoją skołatane nerwy

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2018
Fot. iStock/eclipse_images
Następny

Żyjąc na pełnych obrotach każdego dnia, nie jesteśmy w stanie unikać sytuacji stresowych. Raz radzimy sobie z napięciem lepiej, machając na przeszkody ręką, innym razem rwiemy włosy z głowy, bo czegoś nie udało się zrobić. Stres i napięcie nie są czymś niezwykłym, dopóki radzimy sobie z nimi. 

W sytuacji, gdy negatywne napięcie towarzyszy nam nieustannie, narażamy się na wiele przykrych konsekwencji, od chorób ciała, po depresję. Żeby lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami i nerwami, trzeba zadbać o siebie. Więcej ruchu na świeżym powietrzu, zbilansowana dieta i wsparcie bliskich dają energię do działania. Przede wszystkim warto włączyć do diety produkty, które skutecznie poprawiają humor i łagodzą wpływ stresu na zdrowie. Oto 6 produktów, które uspokoją skołatane nerwy.

źródło: www.totalbeauty.com, poradnikzdrowie.pl

Zobacz także

Chiński znak zodiaku – sprawdź, co to znaczy, że jesteś Psem, Szczurem lub Wołem

Czy wiesz, co się dzieje z twoim organizmem przez 6 godzin po wypiciu filiżanki kawy?

Nie zmarnujcie ani minuty. Życie jest za krótkie na takie historie