Go to content

Kobietom w ciąży kurczy się mózg! Jednak czasami mniej znaczy więcej

Fot. iStock/Pekic
Z jednej strony to straszne powielanie stereotypu – przecież często mówi się, że kobiety w ciąży tracą szare komórki, że nie da się z nimi porozmawiać na inny temat niż ciąża i dziecko, zresztą uważa się (poniekąd słusznie), że podobnie jest zaraz po porodzie. Cóż, taki „przywilej” tego właśnie czasu.

Okazuje się jednak, że faktycznie w trakcie ciąży kobiecy mózg się kurczy w tych obszarach, które odpowiedzialne są za uczucia i sygnały niewerbalne. I choć ta część mózgu się zmniejsza, to jednak funkcje, które w tej części mózgu są ulokowane stają się wydajniejsze umożliwiając matce lepszą  interpretację potrzeb i emocji swojego dziecka, tym samym zwiększając matczyne przywiązanie.

Ze względu na ramy czasowe badania, które zostały przeprowadzone przez badaczy w Holandii i Hiszpanii, nie wiadomo, czy efekty skurczenia się mózgu są trwałe czy tymczasowe.

Podczas badania przeskanowano mózg ojców i matek przed ciążą i po porodzie. Podczas, gdy mózgi ojców pozostały niezmienione, autorzy badania stwierdzili zmniejszenie mózgu u kobiet.

„Utrata objętości niekoniecznie przekłada się na utratę funkcji” – powiedziała Elseline Hoekzema, współprowadząca badania i starszy naukowiec zajmujący się badaniem mózgu w Leiden University w Holandii. „Czasami mniej znaczy więcej”. Dodała, że taki stan rzeczy może odzwierciedlać dostrojenie synaps do bardziej wydajnych sieci neuronowych.

Jak mówią naukowcy – rodzicielstwo – szczególnie macierzyństwo – jest jednym z najbardziej złożonych i stresujących wydarzeń i zachowań, których doświadczamy w naszym życiu. Opiekowanie się inną osobą, zwłaszcza bezradnym niemowlakiem, wymaga nie tylko  wiele pracy, ale także dużej lub całkowitej uwagi. Być może nasz mózg kurcząc się dostosowuje się do nowej dla nas sytuacji?


źródło: US Today