Go to content

Kiedy pierwszy raz pójść z dzieckiem do dentysty?

Dbałość o zdrowie zębów musi zacząć się wcześniej. Jak wcześnie? Kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę? Czy warto wybrać gabinet stomatologiczny, który oferuje wizytę adaptacyjną? I po co właściwie dbać o zęby mleczne, skoro i tak muszą one wypaść?

Dbanie o zęby mleczne jest ważne!

Zdrowe zęby są zawsze ważne i dotyczy to również mleczaków. Pomijając fakt, że każda choroba zębów u dzieci jest dokuczliwa, obniża komfort i może negatywnie wpłynąć na samoocenę, to przede wszystkim próchnica może przenieść się z zębów mlecznych na stałe. Poza tym – wczesna wizyta w gabinecie stomatologicznym zwykle oznacza, że później nie będzie problemu z tym, żeby odbywać regularne wizyty kontrolne.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty – kiedy iść do stomatologa?

Ogólna zasada mówi, że pierwsza wizyta (adaptacyjna) u stomatologa powinna odbyć się po wyłonieniu pierwszego zęba. Jak mówią doświadczeni dentyści z HCentrum.pl, już wyrzynanie się pierwszego zęba daje stomatologowi niezły ogląd sytuacji i pozwala ocenić, czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo. Jeśli tak, pierwsza wizyta kończy się ustaleniem terminu kolejnej, co zwykle następuje po kilku miesiącach. Jeśli już na tym etapie są problemy, można przygotować dziecko do odpowiedniego leczenia zębów lub na przykład wizyt u ortodonty.

Stomatolog dziecięcy w Gdańsku – HCentrum Stomatologiczne Jasińscy

Jeśli ząbkowanie jest szczególnie bolesne, opóźnia się lub rodzicom wydaje się, że jest z tym inny problem, nie należy oczywiście czekać na pierwsze ząbki – należy przyspieszyć wizytę u stomatologa.

Wizyta adaptacyjna: iść czy nie?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym może być stresująca. Dlatego w dobrych gabinetach stosuje się praktykę wizyt adaptacyjnych. To krótka wizyta, w czasie której dziecko siedzi wygodnie na fotelu, nawiązuje kontakt ze stomatologiem, zapoznaje się z gabinetem i tak dalej. O ile najmniejsze dzieci często tej wizyty nie wymagają, to już u kilkulatków wizyty adaptacyjne często są konieczne czy to w związku z kiepskimi doświadczeniami z przeszłości, czy dlatego, że po prostu stan jamy ustnej był oceniany za rzadko.

Zapoznanie się z gabinetem stomatologicznym jest bardzo ważne na przykład dla dzieci ze spektrum autyzmu, niedoborami uwagi i innymi zaburzeniami, ale generalnie wizyta adaptacyjna jest świetnym sposobem na uniknięcie późniejszego stresu. Nie każde dziecko jej potrzebuje, ale warto na wszelki wypadek znaleźć taki gabinet stomatologiczny, w którym nie będzie problemu z adaptacją dziecka.

Jak często chodzić z dzieckiem do dentysty?

W skrócie: tak często, jak zaleci dentysta. Oczywiście są pewne ogólnie przyjęte normy, że do wykształcenia pełnego uzębienia mlecznego odwiedza się dentystę raz na 3 miesiące, później co 6-12 miesięcy aż do wymiany zębów mlecznych na zęby stałe. Jednak te zasady często wymagają modyfikacji ze względu na niedostatki higieny jamy ustnej albo na to, że zęby dziecka są bardziej podatne na próchnicę lub w jamie ustnej pojawiają się inne problemy.

W profesjonalnym gabinecie na kolejnych wizytach lekarz zawsze sugeruje termin następnych przeglądów. Będą one częstsze, jeśli jest potrzeba konkretnego leczenia stomatologicznego i nieco rzadsze, jeśli leczenie zębów nie jest konieczne, a trzeba tylko sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Dlaczego należy zabierać dzieci do dentysty?

Stan zębów dziecka – choćby specyficzna dla niemowlaków i małych dzieci próchnica butelkowa lub wady zgryzu – nie jest jedynym powodem, dla którego warto zabierać dzieci na wizyty kontrolne do dentysty. Pierwsza wizyta u dentysty i pierwszy raz na fotelu dentystycznym to przede wszystkim sposobność do wykrycia poważnych problemów: można zdiagnozować wadę zgryzu lub niepoprawne wyrzynanie zębów, natomiast później istotne jest na przykład to, że lekarz oceni, czy czyszczenie zębów przez dziecko daje oczekiwane skutki. Jeśli nie – powtórzy instruktaż, udzieli porady dotyczącej wyboru szczoteczki i pasty.

Bardzo ważne jest też to, że dzieci, które od pierwszej wizyty regularnie odwiedzały lekarzy dentystów, później mniej stresują się wizytami, a to może decydować o tym, na jakim etapie zostaną wykryte choroby zębów i dziąseł, a więc też jak dokuczliwe będzie ich leczenie.