Go to content

Kalistenika – na czym polega? Jaki przynosi efekty?

ćwiczenia na brzuch w domu
Fot. iStock/ćwiczenia na brzuch

Kalistenika to rodzaj aktywności fizycznej, która poprawia zwinność, koordynację i równowagę, a także pozwala na kształtowanie mięśni. Ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu – do treningu nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu. Aktywność fizyczna z wykorzystaniem masy własnego ciała jest doskonałym sposobem na zwiększenie siły mięśni. Dowiedzmy się więcej.

Czym jest kalistenika?

Kalistenika wywodzi się z połączenia dwóch słów ze starożytnej Grecji: „kallos” czyli piękno oraz „sthenos” czyli siła. To nic innego jak rodzaj aktywności fizycznej, która opiera się na sile i wytrzymałości mięśni. Do przeprowadzenia treningu nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, trening siłowy bazuje wyłącznie na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała.

Kalistenika – dla kogo?

W ostatnich latach można zauważyć widoczny powrót do kalisteniki, której historia sięga już tysięcy lat. Już starożytni Grecy i Rzymianie, a w szczególności gladiatorzy, wykonywali tego rodzaju ćwiczenia by poprawić swoją sprawność i utrzymać kondycję. Ćwiczenia kalisteniczne są niemalże dla każdego. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę sprawność fizyczną i poziom trudności ćwiczeń. Choć może się wydawać, że kalistenika dedykowana jest głównie mężczyznom to jest to doskonała propozycja również dla kobiet.

Zobacz również: Ćwiczenia na uda – jak wzmocnić i wyszczuplić uda oraz pośladki?

Rodzaje ćwiczeń kalistenicznych

Pod treningiem kalistenicznym kryją się różne ćwiczenia, a najprostsze z nich znane są nam doskonale z zajęć wychowania fizycznego. Pompki, brzuszki, przysiady, mostki czy podciąganie na drążku to tylko część z nich.

Ćwiczenia na brzuch

Jakie są najprostsze ćwiczenia, dzięki którym możemy wyrzeźbić mięśnie brzucha? Doskonałe efekty przyniosą brzuszki lub unoszenie nóg leżąc na plecach. Dodatkowo do treningu warto włączyć ćwiczenie o nazwie plank (deska), które angażuje do pracy zarówno mięśnie brzucha oraz dolnego odcinka pleców. Ćwiczenie polega na opieraniu łokci, przedramion i palców stóp na podłodze, tak by utrzymać ciało w równowadze co najmniej przez kilkanaście sekund (osoby sprawne fizycznie wytrzymać mogą nawet kilka minut).

Zobacz również: Ćwiczenia na brzuch w domu. Jak ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie brzucha?

Ćwiczenia na nogi

Jednym z popularniejszych ćwiczeń, które pozwoli na rozbudowanie i wzmocnienie mięśni nóg są przysiady – tradycyjne, z wyskokiem lub na jednej nodze. Doskonale sprawdzą się również różnego rodzaju wykroki.

Ćwiczenia na plecy

Trening pleców z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała może przynieść zadowalające efekty. Do ćwiczeń potrzebny będzie tylko drążek. Podciąganie na drążku wzmocni ramiona i mięśnie pleców.

Kalistenika – jak często wykonywać ćwiczenia?

Częstotliwość wykonywania ćwiczeń jest sprawą bardzo indywidualną i w dużej mierze zależy od wydolności fizycznej. Istotną rolę odgrywa również intensywność treningów. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, mogą ćwiczyć nie częściej niż dwa razy w tygodniu, a treningi powinny mieć umiarkowaną intensywność. Z upływem czasu, gdy organizm stanie się coraz sprawniejszy, można trenować 3-4 razy w tygodniu.

Klaistenika – jakie daje efekty?

Kalistenika to forma ćwiczeń, która pozwala na równomierną rozbudowę ciała. Dzięki regularnym treningom można zwiększyć masę mięśniową i uzyskać smukłą sylwetkę. Ćwicząc zyskujemy nie tylko siłę, ale i wiele umiejętności np.: poprawiamy ruchomość stawów, zwiększamy wytrzymałość tlenową, pobudzamy masę mięśniową do wzrostu, poprawiamy samopoczucie, trenujemy nie tylko ciało ale i umysł, a także pracujemy nad samodyscypliną.