Go to content

Jesz nawet wtedy gdy nie jesteś głodna? Zmień nawyki, wyłam się ze schematu

Fot. iStock

Jeśli często wędrujesz bez zastanowienia do lodówki bądź otwierasz barek ze słodyczami, nawet gdy nie dręczy cię wielkie uczucie głodu, wyrabiasz sobie niezdrowe nawyki. Przywykasz do tego, że cały czas coś smacznego podjadasz, szczególnie gdy zasiadasz do książki lub telewizora, nie kontrolując upływu czasu i ilości zjadanego pożywienia. Skutki bywają przykre, szczególnie gdy przybywa na wadze kilogramów.

Podjadanie nie zawsze bywa dyktowane prawdziwym fizjologicznym głodem. Na szczęście nawyki można skutecznie modyfikować.

4 kroki do zmiany nawyków:

1. Zrozum swój problem

Uświadomienie sobie problemu jest pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian. Jeżeli traktujesz jedzenie, jako sposób na odreagowanie sytuacji, pomijając fizjologiczne sygnały głosu i sytości i głosu z organizmu, za każdym razem zadaj sobie pytanie, czy masz zamiar coś zjeść i w jakim celu? Bo jeśli krążysz wokół lodówki z przyzwyczajenia, nie dajesz sobie szansy naprawdę zgłodnieć. Aby zrozumieć schemat odczuwania głodu, możesz prowadzić dziennik żywienia, który pomoże ci kontrolować, kiedy i w jakich momentach sięgasz po przekąski najczęściej.

2. Unikaj impulsu, który popycha cię do sięgania po przekąski

Jeżeli lubisz jeść, gdy coś oglądasz, postaraj się zmniejszyć ilość czasu spędzonego przy komputerze lub telewizorze. Zamiast siedzieć w miejscu, pomyśl i zachęć się do zdrowej aktywności. Zaangażuj się w coś zupełnie innego, co skutecznie skupi twoje myśli na działaniu, nie na wypełnianiu czasu jedzeniem. Zajmij ręce, skup uwagę na relaksujących kolorowankach dla dorosłych, układaj kostkę Rubika, rozwiązuj krzyżówki. Bezczynność wymaga lepszego zorganizowania wolnego czasu.

3. Zamień pokusę na zdrową alternatywę

Pozbądź się zapasu niezdrowych przekąsek z domu. Jeśli kochasz chipsy smażone na głębokim tłuszczu, przerzuć się na te domowe, pieczone w piekarniku. Jedzenie, które wymaga więcej zachodu, ostatecznie może sprawić, że nie będzie ci się chciało poświęcać czasu i energii, żeby zrobić coś samodzielnie i odpuścisz zupełnie. Sięgaj często po owoce i warzywa, które zdrowo sycą i poza kilkoma wyjątkami (banany, czereśnie), nie szkodzą figurze.

4. Wypracuj nowe, lepsze nawyki

W ramach procesu łamania niezdrowych nawyków określ nowe, które będą działać na twoją korzyść. Nawyki pozwalają oszczędzać mózgowi energię wydatkowaną na podejmowanie decyzji, więc szybko ich się uczymy i chętnie je powielamy. Jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować np. z wieczornego podjadania, po prostu świadomie zaplanuj przekąskę z wyprzedzeniem. Kontroluj porcje i wymyśl zdrową i smaczną potrawę na kolejne dni. To łatwiejsze niż myślisz.


 

źródło: www.mindbodygreen.com