Go to content

Jak schudnąć z bioder? Działaj i chudnij!

fot. tomozina/iStock

Jak schudnąć z bioder? Szerokie biodra i wydatne piersi dodają kobiecości. I choć najczęściej uznawane są za atut, to jednak zbyt krągłe biodra, nieproporcjonalne do reszty ciała, często sprawiają kłopot. Sprawdź, jak wyszczuplić biodra i pozbyć się nadmiaru kilogramów z dolnych partii ciała.

Krągłe biodra to atut kobiecej sylwetki. Jednak nierzadko panie zastanawiają się jak ukryć i jak pozbyć się szerokich bioder. Szerokie biodra mogą wynikać z budowy sylwetki, a niekiedy zdarza się, że są „pozostałością” po ciąży. Często krągłości w dolnych partiach ciała spowodowane są nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej.

Jak schudnąć z bioder?

Ćwiczenia cardio

By zmniejszyć obwód bioder należy regularnie ćwiczyć – minimum trzy razy w tygodniu. Doskonale sprawdzą się ćwiczenia cardio, do których zaliczamy przykładowo: bieganie, skakanie na skakance, pływanie, ćwiczenia z piłką. Warto pamiętać, że dopiero po 20 minutach wykonywania ćwiczeń, organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową. By osiągnąć oczekiwane efekty, trening powinien trwać co najmniej godzinę.

Ćwiczenia wyszczuplające

By pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolicy bioder, oprócz ćwiczeń cardio, warto wprowadzić także i te wysmuklające. Niestety nie ma konkretnego zestawu ćwiczeń tylko na krągłe biodra. Podczas treningu spalana jest tkanka tłuszczowa z całego ciała lub z jego dolnych partii – pośladków, bioder, ud.

  • Klasyczne przysiady – to wszechstronne ćwiczenie ukierunkowane na spalanie tkanki tłuszczowej. By uczynić je trudniejszym, można trzymać w rękach hantle lub butelki z wodą.
  • Hula-hoop – stań w niewielkim rozkroku, napnij brzuch i delikatnie ugnij nogi w kolanach. Hula-hoop umieść na wysokości pasa i zacznij poruszać biodrami tak, by koło nie spadło na podłogę.
  • Podnoszenie bioder w górę – połóż się na plecach. Nogi lekko rozstawione, ze stopami ułożonymi na wprost, ugnij w kolanach. Oderwij pośladki od podłoża, ale tak by plecy cały czas leżały na podłodze. Przez sekundę przytrzymaj biodra w górze i powoli wróć do pozycji wyjściowej.
  • Jump squat to połączenie przysiadu z wyskokiem. Stań ze stopami równolegle ułożonymi do siebie – najlepiej na szerokości ramion. Napnij pośladki i wykonując wdech, zejdź do przysiadu. Zegnij stawy kolanowe, biodrowe i utrzymaj równowagę. Podczas wydechu dynamicznie wyskocz w górę, prostując przy tym jednocześnie stawy kolanowe i biodrowe. Wyląduj miękko obunóż.

A ponadto, wybierz schody zamiast windy. Wchodzenie po schodach to doskonałe ćwiczenie, które można wykonać o każdej porze dnia. Taka spontaniczna aktywność fizyczna nie tylko pomoże w spaleniu tkanki tłuszczowej, ale sprawi, że organizm uwolni endorfiny zwane hormonami szczęścia.

Zobacz również: Jak się ubierać, gdy masz szerokie biodra

Dieta

Bez odpowiedniej diety i prawidłowego nawodnienia organizmu, nawet największy wysiłek fizyczny nie przyniesie wymarzonych efektów. By wyszczuplić biodra trzeba zapobiec gromadzeniu się nowej tkanki tłuszczowej. Stosuj się do poniższych zasad:

  • Wzbogać codzienne menu o duże ilości warzyw i owoców. Owoce spożywaj głównie w pierwszej połowie dnia, na pewno nie na kolację!
  • Zamiast smażenia wybierz duszenie lub gotowanie na parze.
  • Żywność przetworzoną zastąp chudym mięsem, produktami pełnoziarnistymi, chudym nabiałem i zdrowymi olejami.
  • Unikaj węglowodanów prostych tj. białego pieczywa, cukru i białego makaronu.
  • Zadbaj o odpowiednią podaż płynów – minimum dwa litry wody dziennie!
  • Zrezygnuj z picia słodkich napojów gazowanych.

Zabiegi

By pozbyć się nadmiaru tłuszczu z dolnych partii ciała warto wesprzeć się chociażby domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Masaż solą morską i fusami kawy aktywuje regenerację komórkową, pomaga pozbyć się nieestetycznych „boczków” i zmniejsza cellulit. Wsparciem domowej pielęgnacji są zabiegi modelujące i wyszczuplające biodra i pośladki np. mezoterapia igłowa czy kriolipoliza.