Choć może być stresująca, rozmowa z dzieckiem na temat przemocy seksualnej powinna odbyć się w każdym domu, najlepiej w momencie, gdy dziecko samo zaczyna dopytywać o sprawy związane z seksem lub wtedy, gdy podejmujemy temat bezpieczeństwa i granic dotyku.
Co jest ważne? Przede wszystkim, naucz dziecko języka, którego potrzebuje, aby rozmawiać o swoim ciele i daj mu proste, jasne informacje o tym, co jest dozwolone, a co nieodpowiednie. Te twoje „lekcje” pomogą mu zrozumieć, kiedy coś jest w porządku i dają siłę do sprzeciwienia się temu, co im nie odpowiada.
Naucz małe dziecko nazw części ciała. Kiedy dzieci mają do dyspozycji słowa opisujące ich części ciała, mogą łatwiej zadawać pytania i wyrażać swoje obawy i wątpliwości. Niech twoje dziecko wie, że inni ludzie nie powinni dotykać ani patrzeć na niektóre części jego ciała.
Zacznij od tego, kiedy trzeba powiedzieć „nie” i co to znaczy czuć się „niekomfortowo”. Dziecko musi umieć rozpoznać to uczucie. Taka informacja jest oczywista dla dzieci, które uczą się przestrzegać zasad. Wspieraj dziecko, jeśli mówi „nie”, nawet jeśli stawia cię to w niewygodnej pozycji. Nie namawiaj to dawania buziaków babciom i ciociom, jeśli dziecko tego nie chce.
Porozmawiaj o tajemnicach. Sprawcy często wykorzystują tajemnicę do manipulowania dziećmi. Niech twoje dziecko wie, że zawsze może z tobą porozmawiać, zwłaszcza jeśli powiedziano mu, że ma zachować sekret. Powiedz mu też, że nie powinno ukrywać faktu, że ktoś dotykał innego dziecka w nieodpowiedni sposób.
Zapewnij je, że nie będzie miało z tego powodu kłopotów. Małe dzieci często boją się wpaść w kłopoty lub denerwować swoich rodziców, zadając pytania lub opowiadając o swoich doświadczeniach. Bądź „bezpiecznym miejscem” i zawsze znajdź czas na ważną rozmowę.
Jeśli masz w domu starsze dziecko, pamiętaj jak ważne jest nawiązanie dialogu z nastolatkami na tematy takie jak bezpieczeństwo i napaść na tle seksualnym. Poproś twoje dziecko o opinię na temat tego, to, co dzieje się w mediach społecznościowych, co widzieliście w wiadomościach, w nowym filmie lub w popularnym programie telewizyjnym. Możesz nawet obejrzeć wspólnie z nim odcinek i zadawać kolejne pytania. Pokazuj mu, że cenisz jego punkt widzenia. Wykorzystaj własne doświadczenie, aby mówić o bezpieczeństwie.
Na podstawie: www.rainn.org