Go to content

Jak dbać o związek? Zadbaj o swoje małżeństwo lub inną relację

Jak dbać o związek? Zadbaj o swoje małżeństwo lub inną relację
fot. FluxFactory/iStock

Co sprawia, że wiele par potrafi spędzić ze sobą nawet 60 lat w szczęśliwym małżeństwie? Czy wykupili tajemniczą receptę na dobry związek? Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta: znaleźli właściwe dla siebie sposoby na pielęgnowanie uczuć. Podpowiadamy, jak dbać o związek i nauczyć się sztuki budowania trwałych relacji.

Osobista recepta na miłość, czyli jak dbać o związek

Dobry związek nie jest fikcyjny i ulotny — jest czymś naturalnym i rzeczywistym. Trwały związek potrzebuje zaangażowania oraz cierpliwości obojga partnerów. Należy opierać go na szczerym uczuciu miłości, zaufaniu, otwartości wobec siebie, bliskości, wsparciu, rozmowie, a także ciekawości. Każdy tworzy swój własny przepis na związek, składając go z różnych składników. Niektórzy lubią eksperymentować z nowościami, a inni używają sprawdzonych metod. 

Rytuały, które budują bliskość

Eksperci podpowiadają: budujcie związek na regularnych przyjemnościach. Co to oznacza w praktyce? Nie tylko celebrujcie święta i rocznice, ale cieszcie się również codziennymi rytuałami. Na pierwszy rzut oka mogą one być zwykłymi czynnościami, a w rzeczywistości to momenty, które pozwalają zatrzymać się w biegu i zwrócić na siebie uwagę. 

Jak dbać o związek z małymi rytuałami? Zjedzcie ze sobą chociaż jeden posiłek dziennie, wieczorami znajdźcie czas na dobry film,  róbcie wspólne zakupy, zawsze przed snem mówcie sobie o tym, co się wydarzyło. Co ciekawe,  wspólne picie kawy pomoże ci utrzymać szczęśliwy związek. Dlaczego? (ohme.pl)

Możecie również zróżnicować rytuały w miłe gesty, np. zostawiajcie sobie karteczki na lustrze, systematycznie planujecie wspólne randki czy kolekcjonujcie wspomnienia w formie albumów pamiątkowych i razem je oglądajcie. Psychologowie podkreślają, że bardzo dobry wpływ na związek mają także niespodziewane przytulenia, pożegnanie przed wyjściem do pracy czy wspólne rozpoczęcie dnia śniadaniem. 10 nawyków szczęśliwych par – Ohme – Magazyn dla kobiet

Eksperymenty pobudzają ciekawość. Jak dbać o małżeństwo?

Dlaczego ciekawość jest ważna w związku? Odnosi się ona to zainteresowania sobą nawzajem, okazywania uczuć, chęci poznawania i wspólnego spędzania czasu. Ciekawość poprawia samopoczucie partnerów oraz jest motywatorem do uczenia się o sobie nawzajem.

Eksperymentowanie w związku pomaga podnosić poziom ciekawości partnerów. Nie mówimy tutaj o nagłej decyzji wyprowadzki na drugi koniec kraju czy wspólnym skoku ze spadochronem — chociaż i w taki sposób pary lubią doznawać ekscytacji i ciekawości w związku. Zadbaj o swoje małżeństwo poprzez nowe doświadczenia, np. wspólne próbowanie różnych kuchni świata, poznawanie preferencji partnera w sypialni, treningi sportowe, odkrywanie ciekawych miejsc do spacerowania czy wyjście do restauracji i na drinka.

Jak dbać o związek? Rozmowa to klucz do sukcesu

Ciężko zaprzeczyć, że komunikacja jest podstawą zdrowych relacji. W jaki sposób skutecznie rozmawiać? 

  • Mówcie ze sobą o tym, co dobrego wam się przytrafiło, ale również nie bójcie się rozmawiać o tym, co was rani, budzi obawy czy wątpliwości.
  • Nie unikajcie drażliwych tematów.
  • Sprawiajcie sobie miłe komplementy.
  • Bądźcie dla siebie życzliwi i empatyczni.

Kilka zwykłych pytań, dzięki którym twój związek będzie szczęśliwy – Ohme – Magazyn dla kobiet

Jak pokonywać razem problemy?

Nie da się przygotować na trudne sytuacje, jednak bardzo dobrym nawykiem w związku jest świadomość tego, że może nastąpić kryzys. Jeżeli będziecie komunikować się o swoich obawach, będziecie mogli wspólnie przejść przez niełatwe chwile, których możecie doświadczyć jako para. Bardzo ważne, żebyście nie zrezygnowali na samym starcie, gdy napotkanie przeszkodę. Uzbrojeni w życzliwość i cierpliwość pokonacie nawet najmocniejsze mury.

Jesteście przyjaciółmi — wtedy łatwiej dbać o związek

W jaki sposób można jeszcze dbać o swój związek? Pamiętajcie, że wasz partner jest również waszym najlepszym przyjacielem. Takie przekonanie pozwala zachować autonomię każdego z was, tym samym wnosząc do relacji to, co najlepsze. Miłość zrodzona z naturalnej sympatii, zaufania i poczucia bezpieczeństwa pomaga w budowaniu trwałego partnerstwa. 

Fundamentem miłości staje się w tym przypadku wsparcie, zrozumienie i otwarta komunikacja , ale również codzienne pogawędki czy spędzanie czasu na przyjemnościach. Sześć fundamentów, na których można zbudować szczęśliwy i dobry związek – Ohme – Magazyn dla kobiet