Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem? Co jest lepsze dla twojego zdrowia? Z kim żyje się lepiej, kogo lepiej mieć za przyjaciela? Kto jest lepszym współpracownikiem: ten, który chowa się ze swoimi swoje uczuciami jak żółw w skorupce, czy ten, który wybucha często i dobitnie sygnalizuje, że coś mu się nie podoba? Rozwiąż quiz i odpowiedz sobie na pytanie, do którego z tych typów charakteru jest ci bliżej.
Przy każdym zdaniu zaznacz P (prawda) lub F (fałsz)
- Często piszę, by wyrzucić z siebie emocje.
- Wolę rozmowy w cztery oczy niż spotkania w szerszym gronie.
- Lubię samotność.
- Nie pociąga mnie ryzyko.
- Nie lubię rozmów „o niczym”, wolę głębsze tematy.
- Mam opinię tego, który potrafi słuchać.
- Najważniejsi są dla mnie ludzie, nie cenię rzeczy materialnych.
- Nie lubię i unikam otwartych konfliktów.
- Najlepiej pracuje mi się w samotności.
- Kiedy pracuję, nie lubię się od moich zajęć odrywać.
- Lubię celebrować ważne dla mnie dni (urodziny, rocznice) w jak najwęższym gronie.
- Nie lubię popisywać się czymś, co nie jest skończone.
- Zanim wypowiem się w ważnej dyskusji, dobrze to sobie przemyślę.
- Nie jestem wielozadaniowa, nie lubię łapania „kilku srok za ogon”.
- Często mam poczucie, że nikt mnie nie rozumie, ale nie podejmuję wysiłku by zostać zrozumianym.
- Podczas rozmowy w gronie znajomych zdarza mi się, że chcę coś powiedzieć, ale rezygnuję.
- Dość łatwo się koncentruję.
Im więcej literek „P” zaznaczyłaś, tym większa szansa, że jesteś introwertykiem. Przewaga literek „F” sugeruje, że bliżej ci do ekstrawertyków. Jeśli ilość literek jest mniej-więcej równa, prawdopodobnie jesteś „ambiwertykiem”, czyli nie przeważa u ciebie żaden z tych dwóch typów: zachowujesz równowagę.
Cechy, które przypisujemy ekstrawertykom (zarówno pozytywne jak i negatywne): towarzyski, ciepły, przyjazny, szczęśliwy, entuzjasta, agresywny, impulsywny, czepialski, ryzykant, charyzmatyczny, energetyczny, otwarty, szczery do bólu, ujmujący.
Ekstrawertycy to ludzie, w których towarzystwie możemy czuć się komfortowo, albo tacy, którzy sprawiają, że po kilku minutach zaczyna boleć nas głowa. Dobrze sprawdzają się w roli menadżerów, liderów, polityków, nauczycieli i prawników.
Cechy, które przypisujemy introwertykom (zarówno pozytywne jak i negatywne): refleksyjny, zdystansowany, cichy , wycofany, kreatywny, nieśmiały,rozsądny, ostrożny, indywidualista, samotnik, dobry słuchacz, organizator, zachowawczy, pomysłowy.
Introwertyków rzadko kiedy postrzegamy jako ludzi spełnionych i szczęśliwych, zwłaszcza kiedy porównujemy ich do krzyczących o swoim szczęściu ekstrawertyków. Tymczasem oni to swoje szczęście przeżywają głęboko i bardzo mocno, oglądają je uważnie z każdej trony, jakby chcieli zobaczyć je pod lupą. Ponieważ dużo lepiej wychodzi im praca indywidualna niż zespołowa, a przy tym dobrze się koncentrują, są świetnymi naukowcami, pisarzami, inżynierami, architektami i bibliotekarzami.