Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, lecz obecnie wiele produktów codziennego użytku pochodzi z Chin. Dotyczy to nie tylko zabawek, gadżetów i dodatków do domu, lecz również sprzętu elektronicznego czy specjalistycznych maszyn. Tak szerokie możliwości produkcyjne powodują, że każdy może zacząć sprowadzać produkty dla siebie lub też w celach handlowych.
Zanim jednak rozpocznie się import z Chin, warto się nieco o nim dowiedzieć. O czym zatem należy pamiętać, gdy zechce się zamawiać na użytek prywatny lub z zamiarem odsprzedaży w Polsce towary z Chin?
Import z Chin — podstawowe informacje
Zanim zacznie się zamawiać towary z Chin na szeroką skalę, warto się na samym początku douczyć o pewnych szczegółach związanych z takimi transakcjami. Dowiedzieć się więc trzeba przykładowo o tym, jak będą one rozliczane, jak ciężka może być paczka, a także jak długo będzie ona szła. Innymi słowy import z Chin w pigułce.
Pierwsza ważna kwestia, z którą należy zaznajomić, to kwestia płatności za zamawiany towar. Jak można się bez trudu domyślić, nie da się rozliczać zamówień w złotówkach, ponieważ nie są one uznawane przez chińskich sprzedawców. Wymagane w tym wypadku będą zagraniczne waluty, takie jak euro lub dolary. W jaki sposób można rozliczać się zagranicznymi walutami? Najlepiej w tym celu mieć kartę kredytową w danej walucie lub po prostu konto walutowe.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, jaka może być maksymalna waga paczki. Realizując import z Chin, często zamawiać się będzie naprawdę duże ilości oraz objętości towaru. Warto więc wiedzieć, ile może ważyć taka paczka. Zdecydowana większość przewoźników realizuje wysyłki z Chin do Polski drogą lotniczą o maksymalnej wadze od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów. Jedną z opcji w atrakcyjnej cenie są usługi brokera kurierskiego Allekurier https://allekurier.pl/przesylki-zagraniczne/import-z-chin – ten pośrednik oferuje paczkę z Chin do Polski do 70 kilogramów i szacowany czas jej dostawy od 3 do 5 dni roboczych.
Na sam koniec pamiętać trzeba jeszcze o tym, aby przed złożeniem zamówienia upewnić się, czy dany towar jest dostępny od ręki. Może się bowiem okazać, że część produktów wymaga dość długiego okresu oczekiwania i może być wysłana dopiero po 2-3 miesiącach, bo jeszcze nie zostały wyprodukowane.
Czy wszystko można zamówić z Chin?
Choć import z Chin jest bardzo popularny i przesyłki rozsyłane są dosłownie wszędzie i do krajów na całym świecie, to warto pamiętać przed rozpoczęciem realizacji takich zamówień, że nie wszystkie produkty mogą być przewożone. Istnieje pewna grupa towarów, które są zakazane ze względów bezpieczeństwa albo też ich przewóz jest nielegalny. O czym dokładnie mowa?
Planując import z Chin, wiedzieć trzeba, że nie powinno się przewozić perfum, aerozoli, leków, kosmetyków, lecz również gotówki, krwi, futer czy też nawet elementów karoserii samochodowej. Oczywiście zabronione jest transportowane broni, materiałów łatwopalnych i wybuchowych, a także wyrobów tytoniowych. Ponadto każdy przewoźnik ma odrębny regulamin i listę rzeczy zakazanych w transporcie – warto się z nim zapoznać przed nadaniem paczki.
Opłaty celne przy imporcie z Chin
Każda zamawiająca z Chin towary osoba musi wiedzieć, że opłacie nie podlega tylko samo zamówienie czy też jego transport, lecz na uwadze należy mieć także to, że przy przekraczaniu granicy na daną paczkę nałożone są opłaty do uiszczenia – podatek VAT oraz cło.
Jak wygląda kwestia naliczania cła? Podstawową sprawą, o której na początku należy wiedzieć, to rozróżnienie paczek niehandlowych od handlowych. Te pierwsze do wartości 22 euro zwolnione są z opłat celnych, co nie tylko jest ogromną oszczędnością pieniędzy, lecz przede wszystkim czasu. Kiedy przesyłka zakwalifikowana będzie jako niehandlowa? Jeśli będzie zamawiana nieregularnie, a jej zawartość przeznaczona będzie na użytek prywatny zamawiającego.
Z kolei duże ilości towaru pojawiające się regularnie będą uważane jako zamówienia handlowe, co spowoduje, że po pierwsze obciążone będą opłatami celnymi, lecz również do ich odprawienia będą potrzebne dokumenty, takie jak faktura handlowa, potwierdzenie płatności, certyfikat CE czy też certyfikat pochodzenia. Wysokość cła zależy od rodzaju sprowadzanego towaru oraz kierunku, z jakiego jest on importowany – są to stawki w przedziale od 0 nawet do 50% ceny towaru.