Zgodnie z logiką tak właśnie być powinno — wysoki iloraz inteligencji pomaga budować nowoczesne, rozwinięte cywilizacje. Przedstawiciele owych wysoko rozwiniętych cywilizacji powinni móc poszczycić się wysokim IQ. Tyle że bywa zupełnie odwrotnie. To, co ma nam służyć każdego dnia w pozyskiwaniu i przetwarzaniu informacji bywa największym zagrożeniem dla naszego intelektu. Ale po kolei.
Wiemy, że mózg do prawidłowej pracy potrzebuje różnorodnych substancji odżywczych, które także dostarczą mu paliwa do dziania. Ten narząd, sterujący całym ludzkim organizmem potrzebuje również stałej stymulacji i ćwiczeń, by być w jak najlepszej formie. W pogoni za coraz większymi możliwościami i wykorzystaniem większych obszarów mózgu, robimy rzeczy, które działają na jego korzyść — czytamy, rozwiązujemy zagadki, krzyżówki, gramy w gry logiczne, jednym słowem fundujemy sobie intelektualną gimnastykę. Często też stosujemy odpowiednie suplementy diety. Jednak wg brytyjskiej gazety The Telegraph, popełniamy poważne błędy, które działają na niekorzyść intelektu.
Postępowanie, które obniża nasze IQ
1. Spożywamy w nadmiarze cukry i tłuszcze
Udowodniono, na razie na zwierzętach, że spożywanie zbyt dużej ilości fruktozy wpływa na pogorszenie procesu myślenia. Cukier osłabia zdolność insuliny do przemiany glukozy w energię, brakuje więc paliwa do pracy szarych komórek. Z kolei tłuszcze nasycone oraz „trans” wpływają negatywnie na dopaminę (neuroprzekaźnik w mózgu), wywołując problemy poznawcze, słabszy refleks, a nawet depresję.
2. Nieograniczony dostęp do informacji
To, zamiast pomagać, paradoksalnie szkodzi, ponieważ nie musimy się wysilać w poszukiwaniu interesujących nas wiadomości. Jesteśmy wręcz bombardowani nimi z każdej strony. To również wpływa na fakt, że przestajemy się na nich skupiać i je rejestrować, więc coraz mniej tak naprawdę wiemy.
3. Ogłupiające programy
Typu „reality show”, które poza rozrywką na wątpliwym poziomie, służą jedynie zabijaniu czasu. Nie wnoszą również nic do naszego intelektu, zalewając mózg zupełnie nieistotna i nieprzydatną papką.
4. Zaburzenie rytmu dobowego
Dawno już rozminęliśmy się z Matką Naturą, odnośnie do o naszego funkcjonowania w trybie dzień – aktywność, noc – wypoczynek. Praca w różnych zmianach nie wpływa dobrze na procesy myślowe, Zaburzenie rytmu dobowego sprawia, że w regionie mózgu odpowiadającego za pamięć powstaje o połowę mniej nowych neuronów niż w przypadku osób wypoczywających w regularnych porach.
5. Wielozadaniowość
Cecha postrzegana jako wielki atut, nie działa dobrze na pracę mózgu. Intensywne i nagłe przeskakiwanie z jednej czynności na drugą oraz rozpraszanie uwagi, przyspiesza zużywanie glukozy przez mózg a w konsekwencji jego wyczerpanie.
źródło: www.hellozdrowie.pl