Odpoczynek w otoczeniu czterech ścian nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza gdy pogoda dopisuje, a promienie słoneczne zachęcają do otwarcia drzwi balkonowych. Takie warunki z pewnością warto wykorzystać, inwestując w jeden z najbardziej komfortowych mebli wypoczynkowych dla wielbicieli relaksu w ogrodzie, na tarasie czy dużym balkonie. Mowa oczywiście o fotelu wiszącym, zachwycającym nie tylko oferowaną wygodą, ale też wyjątkową stylistyką, przyciągającą wiele spojrzeń. Jak zatem wybrać ten odpowiedni? Dowiedz się już teraz!
Jak wyglądają fotele wiszące?
Fotele wiszące nie mają jednej, skonkretyzowanej konstrukcji – różnią się przede wszystkim sposobem montażu, a tym samym możliwościami zastosowania. W końcu to właśnie budowa warunkuje, ile miejsca zajmą w danej przestrzeni oraz czy inwestor będzie w stanie je samodzielnie zamontować, korzystając wyłącznie z podstawowych narzędzi dostępnych w każdym domu.
Jakie rodzaje foteli wiszących można zatem wyróżnić?
- Wiszące fotele wolnostojące – zachwycają uniwersalnością oraz prostotą eksploatacji. W ich przypadku charakterystyczny kokon jest zawieszony na długim pałąku, na stałe przytwierdzonym do podstawy, osadzonej na twardym, stabilnym podłożu. Siedzisko z kolei swobodnie zwisa z haka umieszczonego na końcu pałąka.
- Podwieszane fotele – tworzą je wyłącznie zawiesia oraz sam kokon, czyli siedzisko w charakterystycznym kształcie. Części wiszące wraz z hakami przytwierdza się do elementu konstrukcyjnego znajdującego się wyżej – np. balkonu sąsiada – a następnie przymocowuje się do nich siedzisko. Z tego względu montaż takiego fotela nie zawsze jest możliwy. Problem mogą mieć zarówno właściciele wysokich mieszkań, jak i osoby, które nie mogą bądź nie chcą wiercić we własności osoby mieszkającej piętro wyżej.
Zatem który fotel wiszący wybrać? Odpowiedzi na to pytanie może udzielić wyłącznie właściciel danego mieszkania, dokładnie znający jego konstrukcję. Co jednak ważne – różnice wynikające z budowy obu wariantów foteli są tak naprawdę niezauważalne dla osoby w nich wypoczywającej. Bba rozwiązania zapewniają poczucie komfortu na podobnym poziomie.
Fotel wiszący – jaki materiał wybrać?
Wybierając materiał, z jakiego ma być zbudowany fotel wiszący, warto kierować się przede wszystkim własnymi oczekiwaniami oraz możliwościami finansowymi. Doskonałym rozwiązaniem okaże się każdy surowiec określony poniżej, w tym:
- drewno – niezwykle popularne tworzywo, jednak dość kosztowne (głównie przez trudności związane z jego pozyskiwaniem). Jest masywne i ciężkie, a co za tym idzie – bardzo wytrzymałe, stabilne oraz możliwe do odnawiania w razie pojawienia się jakichkolwiek śladów nadmiernego zużycia;
- metal – jeden z najtrwalszych surowców dostępnych na rynku. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną. Negatywny wpływ na jego strukturę może mieć jedynie wilgoć – zwłaszcza w przypadku stali niezabezpieczonej przed korozją;
- technorattan – niezwykle wdzięczne tworzywo sztuczne. Jego najważniejszymi cechami są nie tylko wysoka wytrzymałość i niska waga, ale też estetyka, którą trudno odróżnić od naturalnego rattanu – dość kosztownego i raczej wypieranego przez sztuczną alternatywę.
Popularnością cieszą się również standardowe tkaniny odporne na działanie wilgoci oraz innych czynników zewnętrznych. Ich zastosowanie sprowadza się jednak głównie do poduszek, oparć lub podłokietników – choć oczywiście nie jest to regułą. Producenci oferują także fotele wiszące w całości wykonane z grubego, trwałego tworzywa. Co ciekawe, korzystanie z nich budzi podobne odczucia do tych płynących z odpoczywania na tradycyjnym hamaku.
Atrakcyjne wizualnie fotele wiszące – jak wybrać ten idealny?
Wybór fotela wiszącego nie jest prosty, lecz można go nieco ułatwić. Wystarczy przeanalizować swoje potrzeby i zestawić je z produktami dostępnymi w sklepach. Jednocześnie warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze da się znaleźć fotel spełniający wszystkie oczekiwania w stu procentach. Co więcej – poszukiwania mogą chwilę potrwać. Chcąc więc sprawić, by były one jak najbardziej opłacalne, dobrze jest:
- ocenić możliwości konstrukcyjne domu lub mieszkania;
- sprawdzić dominującą kolorystykę wyposażenia zewnętrznego;
- przeanalizować wagę osób wypoczywających w nowym fotelu;
- ocenić – najlepiej na żywo – tkaninę, z której został wykonany wybrany fotel;
- upewnić się, czy wraz z fotelem producent zapewnia także kilka podstawowych akcesoriów, takich jak poduszki czy obicia;
- określić budżet na planowany zakup.
Nie na każdy z powyższych punktów da się znaleźć odpowiedź w sklepach. Dla przykładu: szukanie modelu łączącego niską cenę z solidnym, drewnianym wykonaniem może okazać się daremne. Dlatego też czasami warto zrewidować swoje oczekiwania, ustalając przy tym hierarchię zalet oraz określając cechy, które można pominąć.
Czy fotel wiszący wymaga dużej ilości przestrzeni?
W większości przypadków fotele wiszące – podwieszane oraz wolnostojące – wymagają więcej przestrzeni niż ich tradycyjne odpowiedniki. To wynika zarówno z ich wielkości, gdyż są dość obszerne, jak i z możliwości zajęcia w nich dogodnej pozycji. Dookoła fotela warto zapewnić tyle miejsca, by móc zasiąść w nim w pełni komfortowo, bez przestawiania mebli czy innych elementów przydomowej architektury.