Lifestyle

Erotoman – jak go rozpoznać? Urojone zakochanie to znak ostrzegawczy!

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
13 września 2022
kiepski w łóżku
fot. Diego Lozano/Unsplash
 

Erotoman i seksoholik to nie ta sama osoba, choć zdaniem wielu to niemalże tożsame pojęcia. Zdaniem erotomana, inna osoba darzy go uczuciem. To obsesja, która wymaga leczenia. Jak rozpoznać erotomana?

Kim jest erotoman?

Większości erotoman kojarzy się z człowiekiem uzależnionym od seksu, co nie jest prawdą. Określenia erotoman i seksoholik nie powinno używać się jako synonimów. Słowo „erotoman” pochodzi od francuskiego określenia „syndrom de Clerambaulta”. Nazwa wywodzi się od nazwiska francuskiego psychiatry, który erotomanię po raz pierwszy opisał w pracy w 1921 roku. Erotomania to urojenie zakochania. Erotoman zakochuje się bardzo szybko i sądzi, że to właśnie druga osoba zrobiła ten pierwszy krok i jest w nim szaleńczo zakochana. Nawet jeśli obiekt westchnień erotomana posiada partnera/partnerkę, to jest on przekonany, że osoba ta jest nieszczęśliwa ze swoją drugą połówką. Niewielki i nic nie znaczący gest np. przyjacielski uśmiech, erotoman może odczytać jako miłosny sygnał. Nadaje mu zupełnie nowe znaczenie. Osoba chora chce być w nieustannym kontakcie z człowiekiem, którego obdarzyła uczuciem – często pojawia się nękanie i prześladowanie.

Erotoman – jak go rozpoznać?

Erotoman jest zwykle człowiekiem introwertycznym, zamkniętym w sobie, wycofanym i samotnym. Żyje w przekonaniu, że osoba w której się zakocha, bez jego miłości będzie nieszczęśliwa. Jak rozpoznać erotomana?

  • Erotoman za wszelką cenę stara się nawiązać kontakt z obiektem swoich westchnień. Zdarzają się przypadki śledzenia, osaczania i nękania. Często jednak obiekt westchnień nigdy nie dowiaduje się, że erotoman darzy go tak silnym uczuciem.
  • Erotoman próbuje skontaktować się z ofiarą za pomocą mediów społecznościowych, telefonu, maila. Gdy pozna adres zamieszkania, może złożyć niezapowiedzianą i całkowicie przypadkową wizytę.
  • Partner/partnerka urojonego kochanka często postrzegane są przez erotomana jako wróg i przeciwnik, który staje na drodze ich szczęścia. Zdarza się, że osoba chora dopuszcza się czynów karalnych.

Przyczyny erotomanii

Erotomania może występować samodzielnie jako zaburzenie urojeniowe. Często jednak jest objawem chorób o podłożu psychicznym np. choroby afektywnej dwubiegunowej lub schizofrenii. Do rozwoju choroby mogą przyczynić się zaburzenia osobowości np. borderline, osobowość narcystyczna czy osobowość wieloraka. Erotomania może być wynikiem traum z dzieciństwa lub przyjmowania niektórych leków np. psychotropowych.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie erotomanii nie jest wcale proste. Zazwyczaj erotoman nie zdaje sobie sprawy z choroby i nie chce rozpocząć terapii. Niepokojące objawy najczęściej zauważają bliscy, którzy powinni zasugerować i nakłonić chorego do konsultacji. Leczenie erotomanii jest niezbędne, gdy pogłębiająca się choroba zagraża zdrowiu lub życiu innych. Niekiedy erotoman zachowuje się bardzo agresywnie i dopuszcza się czynów karalnych. Leczenie opiera się przede wszystkim na leczeniu psychiatrycznym. Psychiatra może zalecić przyjmowanie leków, które pomogą choremu zapanować nad swoim zachowaniem. Często niezbędna jest psychoterapia, która pomoże erotomanowi zrozumieć, że naprawdę zmaga się z chorobą. Uświadomi mu niewłaściwe zachowania i sytuacje. Najlepsze efekty można osiągnąć wówczas, gdy leczenie rozpocznie się na wczesnym etapie choroby. Niestety istnieje duże ryzyko nawrotu.


źródło: medme.pl

 

 

 


Lifestyle

Dzieci potrzebują mamy pozytywnej, nie idealnej. Dowody? Mamy cztery

Redakcja
Redakcja
13 września 2022
fot. Jonathan Borba/Unsplash
 

Z biegiem lat, zwłaszcza wraz z rozwojem mediów społecznościowych, pojawiło się przekonanie, że istnieje coś takiego jak doskonałość. Pokazujemy piękne miejsca, ciastka z kawą, umalowane szminką dzióbki i ślicznie ubrane dzieci jak aniołki. Skrzętnie pomijamy kurz za kanapą, rozpaćkaną na stole i wszystkich domownikach kaszkę najmłodszej pociechy i łzy niemocy. Chcemy robić wrażenie na innych, ale też sami żyć w przeświadczeniu, że jest idealnie. Sprzedajemy więc sobie i innym fałszywy obraz naszego życia. 

Problem polega na tym, że doskonałość nie istnieje. Nie ma jej w żadnym aspekcie naszego życia, a szczególnie NIE ma jej w rodzicielstwie. Nie da się być idealną mamą. Co ważniejsze, nasze dzieci nie POTRZEBUJĄ, abyśmy udawały, że jesteśmy idealne. One potrzebują naszej autentyczności. Potrzebują nas i naszej obecności. Oto cztery powody, dla których Twoje dzieci nie potrzebują idealnej matki.

Zadbaj o swój dobrostan i weź udział w akcji z nagrodami – „Rodzice wracają do szkoły”

1. Mogą odczuwać stres związany z twoim pragnieniem bycia doskonałą i to je obciąża

Ponieważ doskonałość jest NIEMOŻLIWA,  twoja walka o nią jest stresująca. Dzieci wyczuwają, kiedy masz za dużo na głowie i kiedy jesteś zestresowana. Co więcej, mogą od ciebie przejąć te skazane na niepowodzenie starania i stres.

2. Kiedy koncentrujesz się na byciu doskonałą, tracisz autentyczne chwile macierzyństwa

Jeśli całą energię inwestujesz w próby bycia idealną mamą, z dużym prawdopodobieństwem przeoczysz prawdziwie najważniejsze chwile. A są one naprawdę na wyciągnięcie ręki. Gdy twoje dziecko pragnie, żebyście razem pokolorowały obrazki, ty koncentrujesz się na organizacji idealnego przyjęcia urodzinowego albo zapisujesz dziecko na kolejne zajęcia. Nie o to chodzi, zrozum.

3. Twoje dzieci muszą widzieć, że coś ci się nie udaje

Kiedy skupiasz się na byciu doskonałą, dajesz dziecku wrażenie, że niepowodzeń i błędów należy unikać za wszelką cenę i że są najgorszą rzeczą, jaka może się zdarzyć. Zamiast wiedzieć, jak radzić sobie z porażką (a nie da się ich w życiu uniknąć), będą próbowały ukrywać swoje błędy i udawać, że są idealne. W konsekwencji będą nieszczęśliwe i zakompleksione.

4. Muszą widzieć cię szczęśliwą, a nie dążącą w pocie czoła do ideału

Najważniejszą rzeczą jest, abyś była szczęśliwa, zdrowa i OBECNA. Nie możesz być doskonała. Próba bycia doskonałą wyrządzi o wiele więcej szkody niż pożytku – tobie i twoim dzieciom.


Zadbaj o swój dobrostan i weź udział w akcji z nagrodami – „Rodzice wracają do szkoły”

Zadanie konkursowe.

W komentarzu pod postem na Facebooku, (odnośnik do niego poniżej w poście Małgosi Ohme), podziel się z nami swoimi doświadczeniami w temacie, który ma istotny wpływ na dobrostan rodzica – samodzielności swojego dziecka. Jak Wy wspieraliście swoje pociechy, by nauczyć je samodzielności? Zmotywować do działania, żeby czuły się sprawcze, ważne i odpowiedzialne. Piszcie do nas i wygrywajcie wspaniałe nagrody od Partnerów akcji! Nagrodzone zostaną najbardziej zaangażowane osoby, z najciekawszymi pomysłami.

Nagrody.

5 zaproszeń na 5 bezpłatnych lekcji angielskiego NOVAKID

Decydując się na naukę języka angielskiego dla dziecka, warto wybrać zajęcia w formie online, które pomogą mu uczyć się spokojnie w domu i dokładnie wtedy, kiedy ma na to energię i czas. Tego typu zajęcia oferuje platforma Novakid, która właśnie obchodzi 5-lecie swojej działalności. W tym czasie zrealizowała już ponad 7,5 miliona lekcji dla ponad 500 tys. uczniów w prawie 50 krajach.  Zajęcia, przeznaczone dla dzieci w wieku 4-12 lat, prowadzone są w formule indywidualnej przez certyfikowanych nauczycieli języka angielskiego, w tym również przez native speakerów.
W tym roku platforma wprowadziła do swojej oferty Świat Gier Novakid – pierwszy na rynku kompleksowy ekosystem narzędzi do nauki języka angielskiego w ramach świata gier edukacyjnych online. Poziom poszczególnych lekcji jest dopasowany do indywidualnych umiejętności i potrzeb dziecka – przed rozpoczęciem kursu odbywają się zajęcia próbne, podczas których nauczyciel dokonuje oceny i planuje dalszy program nauczania.

Więcej na Facebooku i Instagramie.

1 urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L3151

Prawdziwe cudo, kompaktowy design, z mnóstwem funkcjonalności i możliwości. Dołączony do urządzenia zapas tuszów pozwala na wydruk do 8 100 stron w trybie czarno-białym i 6 500 kolorowych (wystarcza na 3 lata standardowego drukowania). Dobry skaner pozwalający na szybką digitalizację i kopiowanie dokumentów, zdjęć i grafik, a zintegrowany pojemnik umieszczony z przodu pozwala na podgląd aktualnego stanu atramentu. To nie wszystkie atuty tego urządzenia. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w: aplikacje mobilne: Epson Smart Panel do zarządzania i druku zdalnego oraz Epson Creative Print – zestaw szablonów i narzędzi pozwalających w domu przygotowywać pięknie wyglądające dokumenty, ozdoby. Choć nie jest to drukarka fotograficzna radzi sobie świetnie także z amatorskim drukiem zdjęć.

Dajemy szóstkę za zwiększoną długowieczność, ekologiczność oraz oszczędności na rachunkach za prąd, a System EcoTank (zastąpiono wymienne kartridże zasobnikiem na samodzielnie dolewany) pozwala na bardzo niski koszt druku.

www.epson.pl

Więcej na FacebookuInstagramie

1 zaproszenie do najbardziej uśmiechniętej kliniki stomatologicznej – Medicover Stomatologia: voucher o wartości 1000 zł na usługi pedodontyczne: rtg, konsultacja specjalistyczna, higienizacja.

 

Medicover Stomatologia to innowator zmieniający i kształtujący rynek stomatologiczny w Polsce. Obecnie Medicover posiada 89 nowoczesnych centrów, które oferują kompleksowy zakres usług dentystycznych. Opiekę nad pacjentami zapewnia profesjonalny zespół specjalistów – stomatologów, higienistek, asystentów stomatologicznych i recepcjonistów.

Nasze podejście do stomatologii zamknęliśmy w koncepcie Rytuału Uśmiechu. Chcemy sprawić aby pacjenci włączyli wizyty w naszych centrach i dbanie o zęby w szereg swoich codziennych rytuałów, związanych ze zdrowym stylem życia.

Lista lokalizacji medicover stomatologia: Placówki

 

Więcej na FacebookuInstagramie

1 voucher na zakup biurka firmy FORTE

Biurko to dziś niezwykle ważny element wyposażenia domu i mieszkania. Warto zadbać, żeby był to mebel wygodny, funkcjonalny i jednocześnie pasujący do charakteru wnętrza. W ofercie FORTE znajdziesz biurka dedykowane do pracy zdalnej, biurka dla dzieci i młodzieży oraz biurka gamingowe. Dostępne są różne modele, w wielu rozmiarach i kolorach, dzięki czemu łatwo dopasujesz je do swoich potrzeb.

Więcej na FacebookuInstagramie

Upominek od Mars Polska

Szczoteczka soniczna dla rodzica oraz zapas bezcukrowych gum do żucia rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów.

Mars Polska od lat aktywnie angażuje się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprzez markę Orbit® promuje profilaktykę zdrowia zębów jako współorganizator, realizowanego z sukcesem już od 10 lat, ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki współpracy z ekspertami marka wypracowała i aktywnie popularyzuje 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów, które w prosty sposób tłumaczą, jak minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest właśnie żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Więcej na stronie programu: https://www.mojorbit.pl/program-dziel-sie-usmiechem

Regulamin akcji – TUTAJ.


Lifestyle

Czego chcą faceci, ale wstydzą się nam powiedzieć. Warto, by kobiety o tym wiedziały

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
13 września 2022
fot. Christian Buehner/Unsplash

Pogadałam z facetami. Spytałam ich, czy są jakieś sprawy, które kompletnie nie docierają do ich żon, partnerek, narzeczonych. Spytałam też, czego wstydzą się nam mówić wprost. A może nawet nie wstydzą, ale nie potrafią. Co ich najbardziej uwiera w relacji? W jakich sytuacjach czują się niepewnie, a w jakich chce im się po prostu wyć? I jeszcze… czego w nas nie rozumieją? Dzięki uprzejmości moich wspaniałych kolegów i mężów moich koleżanek udało mi się przygotować bardzo krótki poradnik. Mam 8 tematów – sekretów, które choć trochę obnażają męską psychikę. To naprawdę może się przydać!


1. Kiedy milczę, nie znaczy, że cię nie kocham

Po prostu nikt mnie nie nauczył mówić „kocham” i dlatego tego nie lubię. Wybieram więc milczenie. Ale proszę, nie dziw się. Przez lata (a w zasadzie przez pokolenia) mężczyźni polowali w lasach i walczyli na wojnach. To nie jest środowisko, które sprzyja „kontaktowi z miękką, emocjonalną częścią ludzkiej natury”, do której ty masz taki łatwy dostęp. Przez lata my, faceci, byliśmy chwaleni za sprawność działania i pragmatyczne podejście do życia. Taki był mój dziadek i ojciec. To nie wszystko! W dodatku mam jeszcze jedną obawę, że jeśli powiem ci „kocham”, to będę musiał skonfrontować się z twoją odpowiedzią. Może trochę jestem tchórzem, ale czuję lęk, czy wtedy na pewno powiesz mi, że odwzajemniasz to uczucie.

2. Wolę, kiedy mówisz wprost

Nie lubię, kiedy się obrażasz i czekasz, bym się domyślił, o co ci tak naprawdę chodzi. Ja nie jestem jasnowidzem. Nie potrafię też domyślać się, choć wiem, że ty to często robisz i potrafisz. Widzę, że cudownie rozpoznajesz potrzeby i emocje naszych dzieci. Ale mnie tej zdolności po prostu brakuje. Kiedy na ciebie patrzę, to myślę czasem, że jestem jakimś emocjonalnym kaleką. Proszę weź to pod uwagę, bo wiele mnie kosztuje, by się do tego przyznać przed tobą. Naprawdę wolę, byś mówiła do mnie drukowanymi literami. Tylko nie zrozum tego tak, że chcę, byś na mnie krzyczała. Nie! Mów do mnie po ciuchu, ale konkretnie – czego chcesz, czego potrzebujesz.

3. Kiedy wołam o seks, chcę też czułości

Kobiety chyba myślą, że faceci chcą tylko seksu. A prawda jest taka, że ja często wołam o seks, ale tak naprawdę potrzebuję… czułości. Dla ciebie to pewnie sprzeczne. Ale dla mnie nie. Po prostu inaczej nie potrafię i do końca nie wiem, dlaczego tak jest. Chyba w ten sposób skonstruowała mnie natura.

4. Wolę umyć ci samochód, niż zaprosić na kolację przy świecach

Czasem zarzucasz mi, że nie jestem romantykiem. Staram się więc to naprawiać, choć chyba nie za bardzo mi wychodzi. Powiem ci, że zdecydowanie wolę umyć ci i zatankować auto, niż napełniać wannę i rozsypywać w niej płatki róż. Chyba jak każdy facet przeszedłem w życiu taki trening (tak mnie nauczyli), że powinienem sprawdzać się w świecie działania i zadań. Konkrety znam i lepiej je rozumiem. W tym czuję się bezpieczniej i pewniej. Wiem, że to potrafię.

5. Jestem skryty, bo nie lubię pokazywać emocji

Powiem ci szczerze, ja trochę boję się poczuć w sobie tę silną wewnętrzną potrzebę miłości i czułości. Dlatego mogę ci się wydawać skryty lub nieczuły. Po prostu boję się, że ten rwący strumień tłumionych latami emocji może nagle mnie przytłoczyć. Emocje to dla facetów trochę taka „nieznana toń”. Kiedy do nas „podpływają”, czujemy się cholernie niepewnie.

6. Nie znoszę, gdy mnie upokarzasz

Kiedy mówisz mi, że czegoś nie potrafię, a mężowie wszystkich twoich koleżanek nie mają z tym najmniejszego problemu. Kiedy uparcie chcesz czegoś, czego ja nie potrafię ci dać. Kiedy płaczesz, że nie umiem więcej zarobić albo naprawić kapiącego kranu. Kiedy utyskujesz, że po pracy zasypiam, zamiast z tobą rozmawiać… Zawsze wtedy czuję się bezsilny i trochę jednak upokorzony. W takim momencie myślę sobie: „A po co ja mam się dla niej dalej starać, skoro i tak niczego nie docenia?” To wszystko zwyczajnie mnie demotywuje. Mówiąc takie rzeczy, uzyskujesz odwrotny skutek. Naburmuszam się i zamykam w sobie, by jakoś znieść to upokorzenie. Powiem brutalnie: w ten sposób kastrujesz swojego faceta. Obcinasz mi jajka. Zabierasz poczucie mocy.

7. Nie lubię, jak się mną przesadnie opiekujesz

Oczywiście kocham to, że rano przynosisz mi kawę do łóżka i że zawsze mam wyprasowane ciuchy. Ale kiedy zaczynasz mnie traktować jak kolejnego dzieciaka, dostaję białej gorączki. Nie lubię, kiedy wtrącasz się w sprawy mojej firmy i doradzasz, jak mam postępować z pracownikami. Nie znoszę, kiedy sprawdzasz, czy nie zapomniałem zapłacić za ZUS. Wkurza mnie, jak kontrolujesz w swoim telefonie, czy wybrałem do celu najkrótszą drogę i kiedy nastawiasz sobie budzik na wcześniejszą, by sprawdzić czy nie zaśpię na samolot. Ja cię o to wszystko nigdy nie prosiłem. Kochanie, ja jestem dorosły. Czy pomyślałaś kiedyś o tym, że przesadna opieka jest formą przemocy. Sorry, wiem, że to zabrzmiało brutalnie, ale tak to odczuwam.

8. Uwielbiam być przez ciebie chwalony

Każdy mężczyzna, bez względu na swoje wykształcenie czy budowę fizyczną, potrzebuje akceptacji i chwalenia. Jakkolwiek głupio by to nie brzmiało, ja kocham czuć się ważny. Chciałbym, byś zauważała, że staram się dla ciebie i dla rodziny. Przecież zarabiam, zmywam, co tydzień robię zakupy, wożę was wszędzie samochodem, kupiłem ci nowy telefon, naprawiłem ci laptopa, a rower zawiozłem na przegląd. Proszę, pochwal mnie czasem za coś.

Wysłuchała Iwona Zgliczyńska


Zobacz także

6 sposobów na to, by znaleźć motywację i wziąć się do pracy

Jak kupić komputer dla dziecka w trzech krokach?

Konrad Kruczkowski | Halo Ziemia

Konrad Kruczkowski z Halo Ziemia: Mam alergię na deklaracje, które składają mężczyźni. Złapałem bakcyla na bycie ojcem