Funkcjonując w świecie, który staje się coraz bardziej zautomatyzowany i zależny od nowoczesnych technologii, doceniamy unikalność bardziej niż kiedykolwiek. Nic więc dziwnego, że rosnącą popularnością cieszą się dekoracje do domów i mieszkań będące efektem nie masowej produkcji, ale pracy ludzkich rąk. Doskonałym tego przykładem są ręcznie tkane dywany, łączące oryginalny wygląd z najwyższymi standardami sztuki tkackiej.
Dywany ręcznie tkane, czy też w dosłownym tłumaczeniu „wytwarzane na ręcznych krosnach” (od angielskiego handloomed) to wyroby rzemieślnicze nie bez powodu przez wieki uznawane za ekskluzywne. Dawniej stanowiące wyznacznik statusu społecznego i przekazywane kolejnym pokoleniom jako pamiątka rodzinna, obecnie nadal cenione są za doskonałą jakość i misterny, często nierówny splot, który nadaje wnętrzu niepowtarzalny charakter.
Co cechuje ręcznie tkane pokrycia podłogowe?
Przede wszystkim wykonują je wykwalifikowani rzemieślnicy tkactwo mający we krwi. Wieloletnie doświadczenie i idący za nim niezwykły kunszt sprawiają, że spod ich rąk wychodzą prawdziwe arcydzieła sztuki użytkowej, które nierzadko muszą przebyć długą drogę zanim trafią do naszych domów. Ręcznie tkane dywany z jednej strony cechuje niezwykła precyzja wykonania, z drugiej – obecność niedociągnięć, dzięki którym ich splot jest nie do powtórzenia.
Wszystko to powoduje, że nie istnieją dwa identyczne egzemplarze nawet jeśli wykonywane są w oparciu o ten sam projekt. Jeśli więc cenisz sobie świadomość posiadania pięknego przedmiotu, którego nie ma nikt inny, dywan ręcznie tkany będzie doskonałym wyborem do Twojego mieszkania. Co więcej, każde ręcznie tkane pokrycie podłogowe ma za sobą pewną historię. Zwykle jest ona związana z losem hinduskiej rodziny, która w przydomowym warsztacie wspólnymi siłami zamienia surowe włókno w ozdobną tkaninę przeznaczoną na dywan lub kilim.
Ręcznie tkane dywany – czym się od siebie różnią?
Wielu osobom ręcznie tkane dywany kojarzą się przede wszystkim z tradycyjnymi perskimi ornamentami lub reliktami przeszłości. Nic bardziej mylnego! Oczywiście, na rynku nadal dostępne są modele pokryte orientalnymi deseniami, ale po pierwsze tego typu wzory w ostatnich latach z impetem wróciły na salony, po drugie – nie brakuje ręcznie tkanych dywanów przeznaczonych do minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz.
Runo – cięte, pętelkowe, a może Cut&Loop?
Metoda wytwarzania, jaką jest ręczne wiązanie każdego supełka oddzielnie, pozwala na wykończenia runa w dowolny sposób. Może ono być zarówno cięte, jak i pętelkowe. Ciekawy efekt uzyskuje się jedynie częściowo przycinając włosie, tak aby powstały na nim trójwymiarowe wzory. Jeszcze innym rodzajem dywanów są pokrycia podłogowe tkane na płasko – nie posiadają wystającego ponad osnowę runa, a jedynie gęsty i twardy splot, który nadaje im liczne walory praktyczne. Nie ma również powodu, aby przy użyciu ręcznego krosna nie wykonać niezwykle miękkiego i miłego w dotyku dywanu shaggy, który doda pokojowi przytulności, zamieniając go w oazę spokoju i relaksu.
Z czego wykonuje się ręcznie tkane dywany?
Do produkcji ręcznie tkanych dywanów mistrzowie w swoim fachu zazwyczaj wybierają doskonałej jakości włókno, takie jak nowozelandzka wełna czy imitująca jedwab wiskoza. Tego typu pokrycia podłogowe można jednak wytworzyć z większości tworzyw naturalnych (bawełna, jedwab, juta) i sztucznych (poliester, akryl, tencel), a także ich mieszanek (na przykład polysilk). W zależności od użytego materiału dywany różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i właściwościami użytkowymi oraz sposobem pielęgnacji.
Bez względu na to, jaki styl preferujesz, z łatwością znajdziesz ręcznie tkany dywan, który sprosta Twoim wymaganiom. Jednobarwne i wielokolorowe, okrągłe oraz prostokątne, matowe bądź elegancko lśniące, ascetycznie wykończone lub bogato zdobione… wybór jest niemal nieograniczony. Jeśli więc zależy Ci na posiadaniu dekoracji na tyle unikalnej, że całkowicie odmieni Twoje wnętrze, wiesz już, na jaki dywan postawić. Wprawdzie dywany ręcznie tkane nie należą do najtańszych, ale jest to wydatek, którego z pewnością nie będziesz żałować.
Zobacz ofertę dywanów tkanych ręcznie: https://arte.pl/produkty?kategoria=dywany&technologia_produkcji=recznie_tkane