Go to content

Dobra karma dla królika – jaki ma skład?

Dobra karma dla królika – jaki ma skład?

Karma dla królika nie powinna być zamiennikiem siana i ziół, ale może uzupełniać codzienny jadłospis. Warto zwrócić uwagę na to, żeby miała ona zróżnicowany skład, dzięki czemu dostarczy futrzakowi niezbędnych substancji odżywczych. Podpowiadamy, jak zadbać o zdrowie i samopoczucie uszatego przyjaciela!

Jak wybrać dobrą karmę dla królika?

Karma nie powinna zawierać zbóż, ponieważ staje się wtedy wysokokaloryczna. Ziarna mogą również skaleczyć pyszczek, a nawet przyczynić się do perforacji jelita. Ponadto wysokokaloryczny produkt powoduje u uszaka nadwagę.

Karmy dla królików (można je kupić, np. pod adresem https://hubun.pl/karma-dla-krolika) dostępne są w postaci granulatów lub mieszanek. Warto wybrać pierwszą formę, ponieważ każdy kęs zapewnia składniki odżywcze. W przypadku mieszanki królik może schrupać najsmaczniejsze kąski, co będzie prowadzić do niedoborów pewnych witamin i minerałów, a nadmiaru innych składników.

Kolby świetnie sprawdzą się jako przekąska, a ich chrupanie zapewni uszakowi wspaniałą rozrywkę. Dostępne są w różnych wersjach smakowych, dlatego urozmaicą codzienną dietę. Dla swojego przyjaciela możesz wybrać kolbę warzywną, ziołową, owocową czy orzechową.

Karma dla królika – czym kierować się przy zakupie?

Karma powinna składać się w przynajmniej 20% z surowego włókna, dzięki czemu wesprze trawienie i ułatwi ścieranie zębów. Należy zwrócić uwagę, żeby miała ona 13–15% białka i nie więcej niż 3% tłuszczu. Niektóre karmy zawierają żurawinę, dzięki czemu wspierają pracę układu moczowego i nerek. Starszym, chorym i mało aktywnym królikom podawaj produkty o obniżonej kaloryczności, w ten sposób nie narazisz zwierząt na otyłość.

Szukasz dobrej karmy dla królika miniaturki? Zwróć uwagę na wysokobłonnikowy pokarm, który pobudzi perystaltykę jelit. Zanim wybierzesz produkt, sprawdź, czy zawiera on starannie wyselekcjonowane trawy i zioła. Dzięki temu Twój ulubieniec będzie zdrowy, radosny i energiczny.

Jak powinna wyglądać dieta królika?

Siano powinno stanowić 75–80% króliczej diety, dzięki czemu wpłynie korzystnie na zdrowie jelit i zębów. Ponadto podawaj swojemu pupilowi zioła i kwiaty, przynajmniej 5 różnych rodzajów. Dzięki temu dostarczysz mu moc witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

W klatce zawsze powinno znajdować się sianko, które stanowi podstawowy pokarm, a przy okazji futrzak może sobie z niego uwić wygodne legowisko. Warto wzbogacić siano o zioła, jadalne kwiaty i korę drzewa, dzięki czemu zadbamy o sierść, uzębienie i jelita naszego przyjaciela. Oprócz tego możesz mu podawać suchą karmę. Pamiętaj, żeby serwować ją raz dziennie i w ograniczonych ilościach. Dzięki temu zyskujesz pewność, że siano nie pójdzie w odstawkę.

Karma w postaci granulatu nie zastąpi siana i ziół, ale warto uzupełnić o nią króliczą dietę. Produkty bazują na ziołach i trawach, a często wzbogacone są warzywami owocami i nasionami. Nie znajdziemy w nich natomiast cukru, sztucznych barwników, konserwantów i substancji zapachowych, które mogłyby podrażnić wrażliwy żołądek królika. Pamiętaj, żeby podawać go w ilości zalecanej przez producenta, dzięki czemu nie przyczyni się do szybkiego przybierania na wadze.